Nagy napra virradtak Barcelonában – nem csupán ma, hanem napra pontosan 125 évvel ezelőtt is, amikor egy csoport svájci, katalán, német és angol futballista Joan Gamper vezérletével megalapította az FC Barcelonát, amely azóta a katalán kultúra egyik szimbóluma, nem mellesleg pedig a világ egyik legnagyobb klubja.
Ellentétben a legnagyobb riválisokkal, a gránátvörös-kékek tulajdonosai a szurkolók, és ők is működtetik az 5,6 milliárd dolláros értékkel a nemzetközi rangsorban harmadik helyen álló klubot.
az együttes hazai porondon rekordot jelentő 77 trófeát szerzett, amivel még a nemzetközi mezőnyben csúcstartó Real Madridot (71) is megelőzi. utóbbi kategóriában 22–34 az állás egyébiránt.
A Barcelona a liga 1929-es indulása óta egyszer sem esett ki az élvonalból, ugyanez az alapító tagok közül csak az Athletic Bilbaóra és a Real Madridra érvényes még.
Az együttes lett az első spanyol klub, amely triplázni tudott (bajnokság, Király-kupa, BEK/BL), 2009-ben ráadásul a hazai és az európai Szuperkupát, valamint a klubvilágbajnokságot is megnyerte, ilyen hatosra pedig korábban egyetlen európai együttes sem volt képes.
Hat évvel később, 2015-ben is meglett a La Liga-, a Király-kupa- és a Bajnokok Ligája-trófea, ezzel első európai gárdaként tudott két triplázást is bemutatni.
A katalánoknál működik a világ egyik, ha nem a legjobb utánpótlás-akadémiája, a La Masia olyan világsztárokat adott az elmúlt évtizedekben a labdarúgásnak, mint Lionel Messi, Xavi, Andrés Iniesta, Sergio Busquets, Charles Puyol, Gerard Piqué, Victor Valdés vagy éppen Pep Guardiola és Cesc Fabregas, de azóta sem tétlenkednek:
az elmúlt idényekben alapemberek sorát nevelték ki, komoly potenciállal bíró fiatalokat dobtak be, mint Gavi, Alejandro Balde, Pau Cubarsí vagy éppen a friss Golden Boy, a kivételes technikai tudás birtokában lévő, taktikailag korát bőven meghazudtoló érettséggel megáldott Lamine Yamal.
A nagyon rövid kis felvezetés után jöjjön mai kvízünk, lássuk, mennyire ismeri a katalánok történelmét!
(Borítókép: Angel Martinez / Getty Images)