A fűtéskorszerűsítés mellett dönthetünk kényszerűségből is, de spórolás is fontos érv, hiszen akár 20-30 százalékkal is csökkenhet a gázszámlánk. A következőkben sorra vesszük, hogy mi mindenre kell ügyelnünk ahhoz, hogy a sok buktatót rejtő folyamat végén elmondhassuk: sikeres kazáncserét hajtottunk végre. Mindebben Váradi Tamás, az Ariston Thermo Group vevőszolgálati vezetője volt segítségünkre.
A fűtésrendszer és egyben az otthon lelke a kazán. Műszaki berendezésről lévén szó, fontos, hogy tökéletesen működjön és korszerű berendezés legyen. Nemcsak az energiatakarékosság, de a biztonság miatt is – hiszen az nemcsak a komfortért és az energiatakarékosságért felel, hanem egészségünkért és biztonságunkért is.
Alapvetően kétféle forgatókönyvvel állhatunk szemben, ami a teljes folyamatot meghatározza. Amikor csak magát a kazánt kell cserélnünk, a fűtésrendszerhez viszont nem nyúlunk hozzá, egyszerűsített gázkészülék cseréről beszélünk. Ennek azonban sokféle feltétele van: ebben az esetben csak a kazánhoz lehet hozzányúlni, a fogyasztói gázvezetékhez nem. A gázkészüléknek a meglévővel azonos besorolásúnak kell lennie, és hőteljesítménye maximum 36 kW lehet. További feltételekről tájékozódhatunk a gázszolgáltatótól. Ha nem ez a helyzet, szakmérnök által készített gáztervet kell csináltatnunk.
A gázterven a meglévő és a tervezett állapotot is dokumentálni kell, továbbá annak készítésekor már értelemszerűen tudnunk kell, hogy milyen típusú, teljesítményű stb. kazánt tervezünk beépíteni.
PRO TIPP:
Régen az volt az általános, hogy voltak a szigeteletlen házak, rossz nyílászárók, és mellettük a kéményes készülékek. A fejlődés iránya az, hogy szigeteljük ezeket, nyílászárót cserélünk és kondenzációs kazánt építünk be – azonban a házat, lakást teljes egységében kell kezelnünk. Ezekkel a munkákkal azonban teljesen fel tudjuk borítani egy ház működését, szellőzés, komfort, penészesedés szempontjából, de ami a legrosszabb, a kazán működése terén is.
A fűtésrendszer korszerűsítésének legfontosabb része a tüzeléstechnika: honnan vezetem be a friss levegőt és hova távozik a füstgáz. Gondoljunk csak bele: egy 24 kW-os készülék óránként 50-60 köbméter friss levegőt szív be, ezt pedig a lakásból szívja el! Nyílászárócsere esetében figyelembe kell vennünk, hogy milyen készülékek vannak a lakásban, amelyek levegő-utánpótlást igényelnek. Így a siker egyik kulcsa a hozzáértő gépészmérnök által készített hő- és áramlástechnikai terv, amely segít meghatározni, hogyan tudunk megfelelően gondoskodni a szükséges levegő-utánpótlásról. Hiszen ha légmentesen leszigeteljük a lakást, akkor megfojtjuk a belső berendezéseket, pl. páraelszívót, szellőzőberendezést – és a kazánt is.”
A gáztervet a területileg illetékes gázszolgáltatóhoz kell benyújtanunk, további dokumentumokkal együtt, amelyekről a szolgáltatónál érdemes érdeklődnünk. Ha a terv hiánytalan és minden vonatkozó szabályozásnak megfelel, akkor az elfogadására 15 nap áll a szolgáltató rendelkezésére. Elképzelhető, hogy a terv átdolgozására vagy hiánypótlására van szükség. Ha menet közben módosítás válik szükségessé, újra be kell adni engedélyeztetni!
PRO TIPP:
„Mielőtt bármi munkába belefognánk, az első, amit meg kell tennünk, hogy megkeressük a területileg illetékes gázszolgáltatót és kéményseprőt, és tájékozódunk a folyamat lépéseiről, a szükséges engedélyekről. Így biztosan nem fog minket kellemetlen meglepetés érni később. Jelenleg eléggé átalakulóban van a szabályozási környezet, ami nehézzé teheti az eligazodást.
Amennyiben azonban rögtön a szolgáltatóhoz fordulunk, tájékozódunk a folyamat szükséges lépéseiről, továbbá minősített és a szükséges engedélyekkel rendelkező szakembereket bízunk meg, biztosan nem jutunk zsákutcába. Ami viszont garantáltan kudarchoz vezet, ha a szomszéd Józsi bácsi ajánlásaira és hallomásból származó információkra támaszkodunk.”
Adott egy társasházi lakás, ahol a fürdőszobában gyűjtőkéménybe kötött gázüzemű vízmelegítő található, a szobákban pedig parapetkonvektorok. A tulajdonos a korszerűsítés mellett dönt, és központi fűtést szeretne kiépíteni kombi cirkó beépítésével. „Amennyiben azonban utóbbit a gyűjtőkéménybe kötnénk be, azzal ennek a kéménynek a működését teljesen megváltoztatnánk, ugyanis ebben az esetben nem szakaszos, hanem folyamatos üzemű berendezésről van szó” – elemzi Váradi Tamás. „Így innentől fogva nem lehet előzetes számítások, vizsgálatok nélkül elvégezni a cserét, ráadásul a társasházakban sokszor béleletlen a kémény, így bélelni kell és ahhoz már a többi lakó hozzájárulása is szükséges.”
Azonban ekkor sem kell kétségbe esni, lehet azért megoldást találni, világít rá a szakértő. Egyrészt választhatjuk az elektromos bojlert, akár hőszivattyúval kiegészített megoldást, ami igen előremutató és környezettudatos példa. Ha ragaszkodunk a központi fűtéshez, meg kell vizsgálni a lakást, van-e saját kémény és ki tudjuk-e itt vezetni a füstgázt. A friss levegő bevezetéséről is gondoskodni kell, akár oldalfalról vagy lichthofból. Mindig van megoldás, de ehhez kell a szakember: mi az, ami szóba jöhet, és milyen költségen? „Hiszen 4-5 emelet magasságban kibélelni egy kéményt zsebbe vágó összeg lehet, a méterenkénti akár 15-20 ezer forintos árral.”
Ahogy az a példánkból kiderül, sajnos a kazáncserének sokszor kritikus eleme a kémény milyensége – márpedig az égéstermék megfelelő elvezetésén életek múlhatnak! Még egy néhány éve felújított kémény sem felel meg feltétlenül a korszerű kazánhoz. Egy társasházban pedig a kémény felújítása nagyon-nagyon súlyos tétel lehet. Család házban az emeletek kisebb száma miatt előbbinél kisebb ez általában kisebb költség, de a megfelelő kialakításra itt is figyelni kell.
A kémények kérdésének körbejárásával köteteket lehetne megtölteni. A szükség szerint akár fel is újított kéményről szükséges kéményseprői szakvélemény, a területileg illetékes kéményseprőtől, a gáztervet csak ezután bírálja el a szolgáltató. Vagyis már a kazáncsere tervezésének korai szakaszában érdemes szakemberrel bevizsgáltatni a kéményünket, hogy a későbbiekben ne szembesüljünk kellemetlen meglepetéssel.
PRO TIPP:
„Egy kondenzációs kazán a füstgázt a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten vezeti ki, vagyis annál a kémény működése teljesen más, mint egy hagyományos készüléknél. Ugyanakkor egy korábban bélelt kémény lehet alkalmas a célra, ezt mindenképp előzetes vizsgálatnak kell eldöntenie. Számos tényező határozza meg az alkalmasságot: hogyan, mivel lett bélelve a kémény, mekkora az átmérő, hossz stb.”
A társasházi lakás és családi ház közötti különbség is leginkább a kémény kérdésében mutatkozik meg. Utóbbi esetben nagyobb a szabadságunk, mert itt könnyebben megoldható a kivezetés, akár új kémény kialakítása sem elérhetetlen cél.
A szakemberek szerint a jövő útját a kondenzációs hibrid és az okos kazánok jelentik. Az előbbiek levegő/víz hőszivattyúval párosított gázkazánok, alkalmazásuk nagyon előremutató és környezettudatos gondolkozásra vall, azt is el tudják például dönteni, hogy adott esetben a gáz vagy villamos üzem a takarékosabb-e, továbbá már nemcsak fűtésre, hanem a nyári hűtésre is alkalmasak – ez utóbbihoz nem alkalmasak a radiátorok, hanem fan-coil berendezésre van szükség. A kazán teljesítményét a lakás teljes hőszükséglete függvényében tudjuk kiszámítani, amiben az épületgépész tervező lesz segítségünkre.
Távfelügyeletbe is köthetők, így sokkal egyszerűbb megoldani a karbantartást, vagy kezelni az esetleges meghibásodást. A kazán működését a szerviz is folyamatosan látja, így akár távolról is érkezik segítség, ha valamilyen probléma merül fel.
Kazáncsere előtt érdemes a teljes fűtésrendszert átnézetni, felülvizsgáltatni, kitisztíttatni.
PRO TIPP:
„Az előírások, a begyűrűző európai normák folyamatosan szorítják arra gyártókat, hogy egyre szűkítsék az energiahatékonysági besorolásokat, így a nem hatékony készülékek egyre inkább kiszorulnak a piacról. Újdonság, hogy a kondenzációs kazánokhoz csatlakoztatott hővezérlő tartozékokkal az A+ energiaosztály is elérhető.”
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a gáz nem gyerekjáték! Így értelemszerű, hogy csak a gázszolgáltató által is nyilvántartott, mestervizsgával rendelkező szakember nyúlhat hozzá ezekhez a rendszerekhez. Érdemes legalább három árajánlatot bekérni, mert a különbség sokszor meglehetősen borsos lehet.
PRO TIPP:
„Egy laikusnak nehéznek tűnhet leellenőrizni, hogy valóban megfelelő szakembert, gázszerelőt válasszon. Azonban mindenképp nézzünk utána, hogy megvannak-e a szükséges jogosultságai az adott gázszerelőnek, ebben pedig a gazigazolvany.hu oldalon találunk segítséget. Itt megvan országosan a képzett gázszerelők listája, igazolványszámmal és elérhetőséggel, továbbá azzal az információval, hogy mire jogosultak. Ami a kéményseprőt illeti, őt a területileg illetékes kéményseprő vállalat küldi ki.”
A munkák elkészülte után műszaki-biztonsági felülvizsgálat (köznapi nevén meó) következik, amelyet a gázszolgáltató végez el. Ennek része a tömörségi vizsgálat, a rendszer elemeinek vizsgálata és további vizsgálatok. Amennyiben minden rendben, tanúsítvány készül, és a gázszolgáltatást 6 munkanapon belül beindítják.
PRO TIPP:
„Az üzembe helyezést sokan mellőzik, sokszor félelemből amiatt, hogy esetleg valamilyen szankciót vezetnek velük szemben. Ez azonban sajnos a garancia elvesztéséhez vezet, így nem érdemes elbliccelni.”
A piszkos anyagiak több tényezőtől is függhetnek. Ha szükség van gáztervre és engedélyeztetésre, az kapásból 60-100 000,- Ft nagyságrendű költséget jelenthet. A kéménybélelés szintén lehet járulékos költség, kb. 15-20 ezer Ft/folyóméter árral. A készülékek piacán szintén nagy a szórás, egy belépő kategóriás kondenzációs kazán kb. 200 000,- Ft-os költség, míg egy prémium kondenzációs készülék félmilliós költséget is jelenthet.
PRO TIPP:
„Az egyszerűsített csere mind költségben, mind fáradságban nagy különbséget jelenthet, hiszen itt egy olyan szakember viszi végig a folyamatot, aki a szereléstől az önellenérzésig intézi a dolgokat. Van azonban már olyan kereskedő is, aki egyben hő- és légtechnikai méretezést is kínál, ami nagyon előremutató és ügyfélbarát megközelítés.”
A garancia szempontjából van néhány alapvetés. Ha szakember a helyszínen jár, és bármilyen beavatkozást végez, beleértve a karbantartást is, munkalapot mindig kérjünk, pénzfizetés esetében pedig számlát is. Mindez a bizonyíthatóság érdekében nagyon fontos, hiszen ha garanciális ügyben merül fel a kérdés, fel kell tudni mutatni a papírt.
PRO TIPP:
„Minden munkára a gyártói felületen felsorolt, gyártó által feljogosított szakemberre van szükség, beleértve a karbantartást is. Ők vesznek ugyanis részt folyamatosan azokon a tréningeken, amelyeken nemcsak szakmai, hanem ügyfélkezelési útmutatót is kapnak. Mögöttük ott áll a gyártó és garanciát vállal a működésükre.
Ez utóbbihoz mi például csak olyan szakembert alkalmazunk, aki rendelkezik vállalkozási biztosítással, évente kalibrált műszerekkel stb.
És persze mindenképp járjunk utána, hogy milyen szervizháttér áll az adott termék mögött, a megfelelő karbantartás nélkül ugyanis a legjobb minőségű készülék sem lesz hosszú életű. A vásárláshoz a különböző fórumokon megjelenő vélemények, vásárlói visszajelzések is nagyon hasznos támaszt adhatnak. Továbbá ne csak az árat nézzük, hanem a termék tudását és minőségét is. Előbbit vásárlóként könnyebb, utóbbit nehezebb ellenőrizni: ugyanakkor a szakemberek (szerelők, kivitelezők) véleményére is érdemes adni. ”