Aki ma újépítésű lakást keres Budapesten, nem mehet el a lakóparkok mellett. Ehhez az otthontípushoz sokféle elképzelés társul, részben azért, mert más, mint a megszokott lakóingatlanok, miközben kicsit mindegyikre hasonlít is. Vajon igaz lehet, hogy hosszú távon optimális városi életteret tud biztosítani? Körbejártuk a témát, lakópark-építtetőt és már lakóparkban élőket egyaránt kérdeztünk.
Angolszász nyelvterületről importált kifejezéssel a lakóparkokat legegyszerűbben a „zárt lakóközösség” kifejezéssel lehet leírni. Fizikai értelemben körülkerített (gated) területről van szó, illetve az is jellemző, hogy a lakások magántulajdonban vannak. A körülkerítettségnek nem elsősorban biztonsági szempontok miatt van jelentősége, hanem inkább a belső közös terek és szolgáltatások kizárólagossá tételét teszik lehetővé.
Mind Magyarországon, mind Európában felfutóban van ez a lakóépület-típus annak ellenére is, hogy már az 1970-es évektől látható számos példa a korai lakóparkok létesítésére. Az USA-ból eredő lakásforma gyorsan elterjedt az európai kontinensen is: elsőként Spanyolországban 1970-ben, majd Portugáliában 1980-ban épült meg a küllemében a maihoz mérhető lakópark és később máshol is elterjedt. Szemben a hazai gyakorlattal, a mediterrán országokban az agglomerációban állandó otthonoknak, a tengerparton nyaralóközösségek, illetve „második otthonok” lakásainak szánják a lakóparkokat.
Magyarországon a rendszerváltást követően kezdtek épülni a paneltől eltérő, jelentősen több szolgáltatást nyújtó lakóparkok. Először a magasabb árkategóriájú, több szolgáltatást kínáló, majd a kevésbé szolgáltatás-centrikus, jelentősen zsúfoltabb kivitelű és alacsonyabb árfekvésű ingatlanok terjedtek el. Napjainkban erőteljesen tagolódnak a lakóparkok mind kivitelezésük, mind szolgáltatásaik, mind pedig lokalizációjuk alapján.
A Kassák Passage a XIII. kerületi Klapka utcában található, a Váci úttól egy utcányira, a Kassák Residence folytatásaként. A lakások átadására 2021-ben kerül sor, a lakóparkot a hatékony működés és az átlagon felüli közösségi szolgáltatások jellemzik majd.
Martin János, a WING Zrt. lakófejlesztő ernyőmárkája, a LIVING igazgatója, amely cég elsőként kezdett közösségi szolgáltatásokat is kínálni az otthonok mellé. Martin János szerint a hazai lakóparkok definíciója szofisztikáltabb az általánoshoz képest. Ahogy fogalmazott, olyan többütemű, komplex lakóingatlan-fejlesztésről van szó, mely nem csak a „lakás garázzsal” kritériumait teljesíti, hanem közösségi és okosotthon szolgáltatásokkal is együtt jár.
„Sosem gondoltam volna, hogy lakóparkban fogunk élni, de amikor költözni kellett, és bejöttem ebbe az udvarba, rögtön tudtam, hogy ez jó lesz. Gyerekkel tökéletes! Szabadon lemehet egyedül is a tágas kertbe: játékok, ugráló, haverok. A portaszolgálat és a biztonság sem utolsó szempont. Sosem volt betörés, nem kell hat zár az ajtókra.”
- fejti ki Judit a „lakóparkosodás” pozitív hozadékát.
A kert, játszótér, sportpálya, úszómedence, ugrálóvár, parkolók már alapvetésnek számítanak a lakóparki szolgáltatások között. Főleg a kertvárosi, agglomerációban épült lakóparkok esetében. Dóri klasszikus lakóparkban lakik, ahol nagy zöldterületek és játszóterek választják el a kétszintes házakat. Egy házban 4 lakás van.
„A teraszok nem lógnak a másik szájába. Előnye, hogy gyönyörű, folyton gondozott a parkja, a gyerekek egyedül bandázhatnak lent, nem zsúfolt, kulturáltak a lakók, vannak sütögető helyek is. Hátrányát még nem éreztük.”
Martin János állítása szerint a legújabb belvárosi beruházások esetében még magasabb szintű lesz a közösségi szolgáltatások köre. Városi szolgáltatásokat, például közlekedési eszközöket, kényelmi szolgáltatásokat, mint például takarítás, illetve belső üzleteket, éttermet, vagy saját óvodát is kínálni fognak a lakóparkok. Jó példa erre a Váci út közelében épülő Kassák Passage lakópark, ahol közösségi autóbérlés, házon belüli csomagpont, takarítószolgálat, és közösségi fészer is a ház lakóinak rendelkezésére fog állni.
A legújabb törvényi és lakói elvárások szerint épült lakóparkokban 2021-től már kötelező a nulla energiaigényű lakóépületek kialakítása. Hőszivattyús melegvíz-előállítás, a legjobb minőségű háromrétegű ablakok, zöldtető, vagy épp a LED-világítás elvárható egy ilyen kaliberű beruházástól.
A Kassák Passage esetében például hanggátló falak épülnek a lakások és folyosók között.
„De ennél is fontosabb a lépéshanggátlás, mert a födémen keletkezett hang nagyobb probléma, sokkal nehezebb rendesen szigetelni. Ha hozzáér a beton a falhoz, az levezeti a hangot, ezért nem lehet pontosan tudni, melyik szomszédtól érkezik a zaj - mindenki élvezi. Épp ezért manapság már úgynevezett peremszigetelést alkalmazunk”.
Az építészeti megoldásokon és a gépészeten kívül a kiegészítők között is lehet találni olyan megoldást, ami megkönnyíti az életet. Például a motoros redőnyök egyik nagy előnye, hogy halk és biztonsági szerepe is van, hiszen azt nem lehet kívülről mozgatni. Ahol van 100 lakás, ez nem mindegy - teszi hozzá Martin János.
Zöldfelülettel is sok zajt lehet elnyelni, így például a Váci út közelében épülő beruházásnál minden irányban előkertek vannak, a belső kert pedig az első emeleten található.
Fontos szempont az akadálymentesítés, mely a belső park esetében is megvalósul, ami rámpán megközelíthető akár babakocsival, akár kerekesszékkel élőknek.
Az átlagos fővárosi kétszobás, 61 négyzetméteres újépítésű lakás, 48,3 millió forintba kerül a Pénzcentrum idei adatai szerint. Persze nem mindegy az sem, hogy a pesti, vagy a budai oldalon keresünk, hiszen az utóbbi átlagosan 12,5 millió forinttal drágább, a legtöbbet mégis az V. kerületi, a legkevesebbet pedig a soroksári ingatlanokért kel leszurkolni. A legtöbb ingatlant 50 millió forint felett kínálják, felső határ pedig igazából nincs. Viszont milliókat nyerhet az, aki már a projekt elején beszáll - tudtuk meg a Living összeállításából.
Ha jól választ, egy értékálló, jó lokációval rendelkező, alacsony rezsijű otthont vásárolhat, ahol nincs fűtésszámla, nem fizet a meleg vízért, mindig van parkolóhelye, friss a levegő, biztonságos és egy kőhajításnyira van a munkahelyétől is. Az új hívószó az okosotthon – a technológia a háztartás irányításának minden mozzanatában meg tud nyilvánulni a kávéfőzőtől a villanykapcsolókon át a hangra nyíló bejárati ajtóig.
Tehát nem csak élettérként, de befektetésként is helytálló választás egy jól kialakított lakóparki ingatlan. Ahogy Martin János összegzi:
„mi arra törekszünk, hogy új életminőséget jelentsen; jó legyen itt lakni, itt ébredni, ide hazajönni.
Hiszen a befektetők is olyan helyet szeretnének, ahol a tulajdonosok igazán jól érzik magukat.”