2020. december 26., szombat 00:01
A karácsonyi készülődés során, a családi körben eltöltött békés és meghitt pillanatok közepette ritkán jut eszünkbe, hogy az ünnepi időszak mennyire megterhelő tud lenni nemcsak az emberek, de a természet számára is. Egy kis odafigyeléssel és tudatos hozzáállással viszont könnyedén környezettudatosabbá varázsolhatjuk az év végi ünnepeket.
Az ünnepek mindig kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy egy kicsit kiszabaduljunk a hétköznapok nyomása alól, és figyelmünket szeretteink, családunk felé fordítva észrevegyük azokat a dolgokat, amelyek valóban számítanak. Érdemes azonban önvizsgálatot is tartanunk ilyenkor, hiszen arra is ráeszmélhetünk, hogy a szeretet ünnepe és az új év köszöntése a kellemes pillanatok mellett számos olyan terhet is jelent, amelyet nemcsak nekünk, hanem közvetlen és tágabb környezetünknek is cipelnie kell.
Az átgondolatlanul megvásárolt és fölösleges ajándékok, a mértéktelen élelmiszer-fogyasztás, a pazarló energiahasználat és a környezetkárosító tűzijátékok mind-mind olyan tényezők, amelyek évről évre velünk tartanak az ünnepek során. A polcra kerülő kibontatlan dobozok, a rekordsebességgel felszaladó kilók, a csúcsokat döntögető villanyszámlák és a levegő szennyezettsége némán, de annál fájdalmasabban állítanak emléket az ünnepek árnyoldalának, aminek hatására joggal érezhetünk bűntudatot.
A túlfogyasztás ebben az időszakban a káros szenvedélyek terén is jellemző. A dohányosok például gyakran több cigarettát hajlamosak elszívni – ha más nem is, a stresszkezelés és a társas események jó indoknak tűnhetnek a füstölésre. Ennek azonban nem feltétlenül kell így történnie. A legjobb az lenne, ha az emberek egyáltalán el sem kezdenék a dohányzást. Ha pedig már dohányoznak, akkor önmaguk és környezetük érdekében érdemes minél előbb leszokni, hiszen a leszokással egyidejűleg csökken a dohányzással kapcsolatos megbetegedések kockázata. A leszokás nem könnyű, ezért aki elhatározta magát, minden lehetséges módon támogatni kell ebben.
A karácsony közeledtével a városok és az épületek általában már novemberben ünnepi fényekbe öltöznek, ami ugyan szemet gyönyörködtető látvány, mégis hatalmas árat kell fizetnünk érte. Szó szerint. Tavaly pont az ünnepi időszak elején, december 5-én dőlt meg a magyarországi téli villamosenergia-fogyasztási rekord, ami jól mutatja, hogy ebben az időszakban fokozott a terhelés. A városi díszkivilágítás mellett itthon is egyre népszerűbb saját otthonunk fénypompába öltöztetése, ahogy az sem ritka, hogy egy-egy villamos is ünneplőbe „öltözik”.
(Fotó:
Shutterstock)
A karácsony sokak számára egyet jelent a nagy családi étkezésekkel, különleges finomságokkal is. De ki ne ismerné az ilyenkor felhalmozott ételektől roskadozó hűtőszekrények – majd kukák – nyomasztó látványát? A sok étel óhatatlanul pazarláshoz és túlfogyasztáshoz vezethet, ez pedig az első lépés lehet a kóros elhízáshoz vezető úton. Ennek a veszélynek a magyarok jelentős része is ki van téve. Magyarországon 250 ezer súlyosan kövér ember él. A dohányzás káros hatásainak viszont közvetlenül 2 millió magyar van kitéve (közvetve pedig sokkal többen, a passzív dohányzás miatt). Mindkét dolog ellen lehet tenni. A dohányzás esetében a legjobb az, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már dohányzunk, akkor mihamarabb abbahagyjuk ezt a káros szokást. Ugyanakkor még mindig sokan vannak, akik minden figyelmeztetés ellenére sem szoknak le. A technika fejlődésének köszönhetően ma már van a dohányzásnak a cigarettához képest kevésbé káros alternatívája, de ugyanez igaz a konyhára is, ahol a hagyományos sütési eljárások mellett egyre elterjedtebbek a saját egészségünkre és környezetünkre kevésbé káros megoldások, mint például a szuvidálás, ahol alacsony hőmérsékleten, égés nélkül történik az étel elkészítése. Ha egy észszerűen összeállított karácsonyi menüvel készülünk, nemcsak a felhalmozódó és végül kidobandó ételektől szabadulunk meg, hanem saját magunkat is megajándékozzuk egy kevésbé megterhelő ünnepi időszakkal. (Fotó:
Fortepan / Urbán Tamás)
Legalább ilyen körültekintően érdemes eljárni az ajándékokkal is. Egy rosszul megválasztott ajándék nem csupán felelőtlenül elköltött pénz, hanem még egy lépés a felhalmozás felé, aminek eredményeképpen számos környezetszennyező vagy -terhelő dolog kerülhet a szemétbe. Ám ha kiterjesztjük az ajándék fogalmát, akkor nemcsak materiális dolgokban gondolkodhatunk, hanem például hosszú távú élményekben is. Ha viszont mégis a tárgyi ajándékokban hiszünk, akkor is tehetünk erőfeszítéseket annak érdekében, hogy minimálisan terheljük a környezetünket például kevesebb vagy újrahasznosítható csomagolópapír és díszítőszalag használatával. Ez persze nem azt jelenti, hogy búcsút kell mondanunk az ízléses csomagolásnak, épp ellenkezőleg! A japán furoshiki módszer segítségével a csomagolás egyszerre lehet környezetkímélő és művészi, hiszen ebben az esetben az ajándékok beborítása egy kendővel történik, ami kibontás után újra felhasználható. (Fotó:
Shutterstock)
Az ünnep másik velejárói az újévi tűzijátékok, amelyek régóta kísérik az éjféli pezsgőbontást. Pedig ez a néhány perces játék rendkívüli módon szennyezi a levegőt, a párosuló zajélmény az állatok számára is igencsak felkavaró. Az égésterméke rendkívül káros a környezetre, ráadásul robbanáskor a színezőanyagként funkcionáló nehézfémek apró részecskéi bekerülnek a légkörbe, ennek pedig súlyos környezetromboló hatása van. Ezek az apró részecskék hasonló „láthatatlan” veszélyforrások, mint
a műanyag palackok miatt keletkező mikroműanyagok vagy a dohány égése során keletkező füstben lévő ezernyi vegyi anyag, amelyek közül 93-ról megállapította az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatala (FDA), hogy káros vagy potenciálisan káros az egészségre. Sokan úgy vélik, hogy elsősorban a nikotin felelős a dohányzáshoz kapcsolódó megbetegedésekért, amely valóban függőséget okozó anyag, és többek között fejfájást, szédülést okozhat. Azonban nem a nikotin, hanem az égés és az égés során keletkező füst a dohányzással kapcsolatos megbetegedések elsődleges kiváltó oka.
(Fotó:
Shutterstock)
A tűzijáték tekintetében ma már léteznek a piacon ökobarát pirotechnikai eszközök is, amelyek használatával kevésbé terheljük környezetünket, vagy akár lézershow-val is elérhető a kívánt hatás, amely rendkívül látványos, mégis környezetkímélő és zajmentes megoldás. Ahogy a tűzijáték során keletkező füst káros hatással lehet mind az emberi szervezetre, mind a környezetre, ugyanígy elmondható ez más típusú égésekről is, mint például a cigaretta égése során keletkező füstről. A technológia fejlődésének köszönhetően ma már létezik a tűzijátéknak kevésbé káros alternatívája, ahogy a dohányzás esetében is vannak már füstmentes technológiák, amelyek a hagyományos dohányzáshoz képest kevesebb káros anyagot szabadítanak fel a használat során. Ilyen technológia például az elektronikus cigaretta, a nikotinsó-alapú technológia vagy a dohányhevítéses technológia. Előbbi egy nikotintartalmú folyadék hevítésével állít elő nikotinpárát, a nikotinsó kémiai reakció útján szabadítja fel a nikotint, míg a dohányhevítéses technológia olyan hőmérsékletre hevíti a dohányt, amely elég ahhoz, hogy dohány- és nikotinpára keletkezzen, de még ne történjen égés. Fontos tudni azonban, hogy ezek a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek: egyrészt ezek is tartalmaznak például nikotint, amely többek között függőséget okoz, és megemeli a szívfrekvenciát is, másrészről ezen technológiák hosszú távú hatása egyelőre nem ismert. Persze jogosan merülhet fel bennünk, hogy minden bizonnyal a durrogtatás teljes elhagyása lenne a legjobb megoldás, mint ahogy a dohányzás esetén is a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk. (Fotó:
Shutterstock)
Láthatjuk, hogy számos módon tehetünk annak érdekében, hogy a karácsonyi ünnepek és a szilveszteri szórakozás ne a környezetünk kárára történjen. Azzal viszont, hogy egy kicsit kreatívabban és körültekintőbben járunk el az ünnepek alatt, nemcsak a szeretteinket ajándékozzuk meg, hanem mindazokat, akikkel osztozunk ezen a bolygón.
A káros szokásaink elhagyása nem csak újévi fogadalom keretében valósítható meg. Bármikor nekikezdhetünk jobbá tenni életünket és környezetünket. Ehhez a legfontosabb, hogy nyitott szemmel járjunk, gyarapítsuk tudásunkat, és hozzunk tudatos döntéseket életünk minden területén, legyen szó energiahasználatról, táplálkozásról, vásárlásról vagy éppen a dohányzásról nem csak a karácsonyi időszakban, de egész évben. Boldog, füstmentes ünnepeket kívánunk! (Fotó:
Shutterstock)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.