2021. augusztus 20., péntek 23:47
A Szent István napi ünnepségsorozat bőséges programot kínál a hosszú hétvégén. Hagyományos felvonulás és rendhagyó történelmi installációk mellett jut bőven látnivaló a gyerekeknek, a gasztrofelhozatalban a nyugodtabb ínyenc pikniktől az igazi magyaros csárdaételekig válogathatunk. Számos zenei, táncos eseményhez is csatlakozhatnak a programsorozatra érkezők - operettől a könnyűzenéig. Képösszeállításunkban bemutatjuk, milyen volt az augusztus 20-i hosszú hétvége első napja.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az idei augusztus 20-i ünnepség az év fesztiválos fénypontja. A Szent István Nap eseménysorozat szervezői szinte az egész fővárost belakták helyszínekkel és programokkal a Gellért-hegytől a Városligetig. Hogy egy kicsit megkönnyítsük a válogatást a hosszú hétvége programjai között, mi magunk is végiglátogattuk, hogy egy képösszeállításban mutassuk meg, milyen élmények várják azokat, akik Budapesten szeretnék megünnepelni az ország szülinapját. Vágjunk is bele! A programokról bővebben itt írtunk.
Az augusztus 20-i műsorok első állomása - a szó szoros értelmében - nem is egy állomás volt, hiszen az Oktogontól a Hősök teréig egy felvonulást nézhettünk végig. A Kodály köröndön álldogálva különböző installációk vonultak végig zenészekkel, előadókkal, táncosokkal és hagyományőrzőkkel. Az installációk a teljes hosszú hétvégén megtekinthetők egy interaktív kiállítással egyetemben a Hősök terén, utóbbi augusztus 20-án 22:00 óráig. (Fotó:
Buzási Dániel)
Az installációk nemcsak látványosak voltak, hiszen zenei élményekkel is találkoztunk. Többek között a Road, Péter Szabó Szilvia és Horváth Tamás is fellépték. A guruló emelvények egyikén itt éppen Wolf Kati énekel. (Fotó:
Buzási Dániel)
Bár még a rendezvénysorozat elején jártunk, és az idő is borús volt egy kicsit, azt nem tudtunk nem észrevenni, hogy rengeteg ember volt kíváncsi az idei ünnepségre. (Fotó:
Buzási Dániel)
A felvonulás megtekintése után elnéztünk a Gyerekliget állomására, amely a Városliget talán legikonikusabb helyszínén, a Vajdahunyad vára környezetében várja az érdeklődőket. A délelőtti órákban már tekintélyes tömeg és gyerekzsivaj töltötte be a teret, amelynek középpontja a Pintyőke Cirkusz sátra volt. A családi programok mellett herceg- és hercegnőképző, vásári mutatványok, tűzzsonglőrök szórakoztatták az látogatókat, de a szerencsések még Süsüvel, a sárkánnyal is fényképezkedhettek. (Fotó:
Buzási Dániel)
A Városligetben „állomásozott” a honvédség is. A látogatók különböző harckocsikat nézhettek meg, itt épp az új Leopard tankot szelídítik az érdeklődők. (Fotó:
Buzási Dániel)
A Városliget után a Gellért-hegyre, egészen pontosan a Filozófusok kertjébe vitt az utunk. Itt a Panorama Classical rendezvényre néztünk be, ahol a festői kilátást klasszikus zenével, bor- és sajtkülönlegességek kóstolgatásával kombinálhatják a látogatók. Az igazi piknikhangulatot a Stelázsi Piknik Pont csapata szállította. (Fotó:
Buzási Dániel)
A komolyzenei élmények után ellátogattunk a Budai várba, ahol a Hősök útja nevű program keretein belül interaktív kiállítások és jelenetek vezettek végig Magyarország történetének hét sorsfordító eseményén. Az egyes állomásokon korhű jelmezekbe öltöző hagyományőrzők és színészek elevenítik meg hazánk múltjának fontosabb pillanatait. (Fotó:
Buzási Dániel)
A Hősök útján különböző selfie-pontokon humoros fényképeket is készíthetünk kedvenc történelmi hőseinkkel. (Fotó:
Buzási Dániel)
A zenés és történelmi programok után a Vörösmarty térre mentünk, ahol a Csárdafesztivál rendezvényen a gasztroélmények mellett néptáncos és népzenei bemutatók szórakoztatták az összegyűlt publikumot. Képünkön a rendezvény házigazdája, Kovács Lázár sztárséf és „kuktája” egy több mint 1500 literes kondérban bűvöli a halászlevet. (Fotó:
Buzási Dániel)
A Coca-Cola magyaros motívumokkal díszített palackkal készült a rendezvénysorozatra, amelyet 290 forintért lehet megvásárolni. (Fotó:
Buzási Dániel)
Bár a halászlé abszolút favoritnak számított, a Tenkes Csárda különlegessége, a házi sütésű kukoricás kenyérrel felszolgált Parasztos Libamáj is elképesztő ízorgiát szállított az ínyenceknek. A jó étel mellé pedig a gyöngyöző Szent István napi sör is illik. Utóbbiról a Borsodi gondoskodik, amelyet 350 forintos áron vásárolhatnak meg a rendezvényre látogatók. (Fotó:
Buzási Dániel)
Egy biztos: aki a Vörösmarty térre látogat a hosszú hétvégén, nem marad éhes, de a Csárdafesztiválnak az is fontos jellemzője, hogy a kultúra sokszínűsége mellett a jellegzetes ízkavalkádot is megtapasztaljuk. (Fotó:
Buzási Dániel)
A rendezvénysorozat egyik visszatérő eleme a SZIN bisztró, amely gyakorlatilag mindenhol megtalálható. Ezeken a pontokon a látogatók azonos termékskálával és igencsak kedvezményes árakkal találkozhatnak, ha az élmények közepette megéheznének vagy megszomjaznának. (Fotó:
Buzási Dániel)
A múlt hősei után a jelen bajnokai felé vettük az irányt. A Március 15. téren a Sporthősök nevű kétnapos rendezvényen többek között a tokiói olimpia magyar győzteseivel találkozhatunk. Rendhagyó kiállítás is helyet kapott ezen a helyszínen, melyen olimpikonjainkról készült portrésorozatokat, sportrelikviákat és mozgóképeket tekinthetünk meg. (Fotó:
Buzási Dániel)
Bár az augusztus 20-i ünnepségen elsősorban a múlt kapja a főszerepet, nem mehetünk el a modern idők sajátosságai mellett sem. A Szent István napi ünnepségsorozaton a környezettudatosság jegyében, a műanyag poharak visszaváltása után karkötőt kapnak a látogatók. (Fotó:
Buzási Dániel)
A kulináris élmények után átsétáltunk a Vígadó térre, ahol a Budapesti Operettszínház sztárjai adtak elő közönségkedvenc műveket. A Vörösmarty téren átélt gasztrovonalat itt is folytathattuk, hiszen kiváló pezsgőket, proseccókat, cavákat, champagne-okat kóstolhattunk. (Fotó:
Buzási Dániel)
Az esti tűzijáték előtt ki tudna nemet mondani erre a látványra? (Fotó:
Buzási Dániel)
A cikket a Brand & Content készítette a HG Media megbízásából, nem az Index szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.