2023. július 27., csütörtök 00:23
Néhány hete nyílt meg Budapesten a CU.BE, a Bosch Rexroth ipari innovációs élményközpontja önjáró robotokkal, digitális mini gyártósorral és AR-szemüveggel. Az interaktív kiállítótérbe mi is ellátogattunk, hogy bemutassuk, mi mindenre képes a legmodernebb ipari technológia.
Bár a hétköznapok során még mindig sokan kötik össze a Bosch nevét a háztartási gépekkel vagy az autóinkban található szenzorokkal, azt már sokkal kevesebben tudják, hogy a Bosch Rexroth a hajtás- és vezérléstechnológia egyik vezető nemzetközi szállítója. A vállalat a jelenleg zajló negyedik ipari forradalomban (az ipar 4.0 területén) is vezető szerepet tölt be az iparágban, például a hálózatba kapcsolt MI-megoldásaival vagy régebbi gépek felokosításával, digitalizált gyártásba kapcsolásával.
Pontosan ezeket az ipari csodákat, az ipar 4.0 technológia leglátványosabb elemeit láthatjuk testközelből, működés közben a CU.BE (CUstomer BEnefits = vevői előnyök) innovatív látogatói térben. Az élményközpont emellett helyszínt biztosít arra is, hogy a Bosch Rexroth támogassa a közös együttműködéseket a kormányzati és a vállalati szféra szereplőivel, valamint az innovatív fejlesztéseket, az együttgondolkodást az oktatás résztvevőivel. A CU.BE ugyanakkor bárki számára nyitott a szakmától kezdve a diákságon át egészen a fiatal generációkig.
A fogadótérből egy látványos kiállításba csöppennünk, amely az ipar történetével, a gépek fejlődésével foglalkozik. Az innovatív bemutató során az ipartörténet egy-egy kiemelkedő fejezetével ismerkedhetünk meg. Amikor a látogató egy panel elé lép, elindul az audiovizuális ismertető, mint egy modern múzeumban. (Fotó:
Zsigmond László)
A CU.BE rávilágít arra is, hogy az innovatív megoldásokat nemcsak gyári alkalmazásban tudjuk ma már használni, hanem a mindennapi életben is. A képen például egy olyan közúti fűnyíróberendezést látunk, amely képes körbenyírni a közúti oszlopokat. (Fotó:
Zsigmond László)
A mini gyártósoron robot tárolja be az összeszerelt kockákat a megfelelő raktári polcra. (Fotó:
Zsigmond László)
A Bosch Rexroth nemcsak a gyártáshoz, hanem a szakemberképzéshez is fejleszt eszközöket: mMS 4.0 Gyártásszimulációs Rendszere az Ipar 4.0-s folyamatok legmodernebb gyakorlati oktatását biztosítja. Ez a képzési megoldás új szintre emeli a tanulást egy valódi ipari alkatrészekből épített miniatűr gyártósorral. Kompakt mérete ellenére teljes és valósághű élményt nyújt, robotikával, anyagmozgatással, présállomással és magasraktárral. (Fotó:
Zsigmond László)
Az innovatív látogatói központban az érdeklődők arra is rácsodálkozhatnak, hogy a robotok akár finom, összetett feladatokat is képesek ellátni, és rugalmasan használhatók változatos tevékenységekre. A technológia alapját a ctrlX Automation névre keresztelt nyílt forráskódú gépvezérlés biztosítja; ez teszi lehetővé többek között a munkafolyamatok módosítását, az adatgyűjtést, illetve számos egyéb feladatot. (Fotó:
Neményi Márton)
A gépek okoseszközökkel és fizikai gombokkal is irányíthatók. A vezérléstechnikai platform, amely folyamatosan adatokat gyűjt és optimalizál, számos szakmai díjat zsebelt be. A gépeket nem kell hardveresen pontosítani, bármely programnyelven lehet programozni, és egy okoseszköz segítségével működtetni. (Fotó:
Neményi Márton)
A CU.BE-ban megismerhetjük az AR-szemüveg működését is. AR-szemüveges megoldások lényege, hogy a gépek karbantartása és felügyelete távolról is lehetővé válik. A szervizutasításokat egy távol lévő kolléga átadhatja a gépkezelőnek vizuálisan, akár az AR-térben magára a fizikai gépre rajzolva az utasításokat. A térben emellett kiterjesztett valóság segítségével mutatják be a teljes gyártási folyamatot, ugyanazt, mint ami a bemutatóteremben fizikálisan is zajlik. (Fotó:
Zsigmond László)
Az élményközpontban testközelből ismerhetjük meg a héttengelyes Kassow kollaboratív robot működését is, amely könnyen illeszthető a különböző gyártási folyamatokba. (Fotó:
Zsigmond László)
A rugalmas adagolórendszer használatával a robot mindig pontosan tudja, hogy az alkatrész hol helyezkedik el a tálcán. (Fotó:
Zsigmond László)
Mivel az automatizált ipari folyamatok másik szegmensét az emberrel együttműködő robotok képviselik, ezért a Bosch Rexroth új kiállítótermében ezek a gépek is helyet kaptak. A fotó előterében látható kis önjáró intralogisztikai robot képes anyagot mozgatni, rendkívül türelmesen kivárja, hogy az emberi akadály elálljon az útjából, és apró érdekesség: a kijelzőjén mosollyal jutalmazza, ha sikerül. A képen a háttérben egy kollaboratív robot látható, amely aktívan támogatja a munkát végző kollégát. A hagyományos ipari robotokhoz képest itt nincs szükség biztonsági kerítésre, miközben a gépek az emberek számára monoton vagy fizikailag különösen megerőltető munkafolyamatokat végzik, egy térben a humán munkaerővel. (Fotó:
Zsigmond László)
A CU.BE-ban azt is bemutatják, milyen jelentősége van annak, hogy a gépek, eszközök, berendezések minden eleme jól látható működés közben, hogy a kijelzőkön megjelenő számokat és adatokat a gyártás közben azonnal nyomon tudjuk követni. A fogadótérben a bemutatott gépek működési paramétereihez is kaphatunk hozzáférést, hogy saját mobilunkon követhessük azokat. Ennek köszönhetően az élményközpont nagyon izgalmas betekintést enged a digitális gyártótechnológia és az ipari rendszerek világába – még laikusként is. (Fotó:
Zsigmond László)
A kis intralogisztikai robot – ami az abszolút kedvencünk lett – jól teljesít a legtöbb gyártási környezetben. A CU.BE élményközpont bárki számára látogatható, akár egy tanulmányi kirándulás vagy pályaorientáció formájában is kifejezetten hasznos tapasztalatot adhat. A látogatásra a Bosch Rexroth oldalán
ITT tudnak az érdeklődők regisztrálni.
(Fotó:
Zsigmond László)
A cikket a Dialogue Creatives készítette, a Bosch Rexroth megbízásából, nem az Index szerkesztősége. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben , ha üzenne nekünk, ezen a címen elér minket.