A nyár egyik legizgalmasabb kulturális programján késő éjszakáig nyitva tartanak és betekintést engednek a kulisszák mögé a múzeumok és galériák. A Múzeumok Éjszakáján (amire idén június 22-én kerül sor), máskor nem látogatható terekbe juthatunk el, izgalmas történeteket és rengeteg háttérinformációt tudhatunk meg a kiállítások szerteágazó témáiról. Öt különleges helyszínt ajánlunk, ahol a múzeumi élményt zenei- és táncelőadások, kincskeresés, kerti fröccs és az Aranycsapatról szóló történetek teszik felejthetetlenné.
A Ludwig Múzeumban a művészet, az építészet és a jazz találkozik június 22-én. Itt az egyik „kötelező” a mindannyiunk számára ismerős, jellegzetes sátortetős kockaházról, vagyis a Kádár-kockáról szóló kiállítás. Bár mostohagyermeknek tekintették ezt a háztípust, a múlt század legmaradandóbb építészeti formája és az épített kulturális örökségünk része lett, és ma is meghatározza a vidéki települések képét. A Kis magyar kockológia. A Modernitás hajlékai a Kádár-korszakban című kiállítás változatos művészeti médiumok és installációk segítségével mutatja be a háztípus kialakulását és hatását. Be is sétálhatunk egy-egy felépített házba, a kiállításhoz kapcsolódó workshopon pedig különböző eszközök segítségével fel is építhetjük a saját kockaházunkat.
A zene és a fotó világába visz Till Brönner német jazztrombitás és fotóművész az Identitás – Európai látkép című kiállítása, amit egy éjfélkor kezdődő, limitált résztvevővel induló zseblámpás múzeumi sétán is felfedezhetünk. A művész egy élő zenei improvizációt is előad az este folyamán a Balázs Elemér Grouppal közösen.
Ha pedig megpihennénk két tárlatvezetés között, kipróbálhatjuk a METU tervezőgrafika szakos hallgatói diákjai által tervezett, az Időgép című kiállítása által inspirált játékokat és társasjátékokat.
Az idén 2. születésnapját ünneplő Pénzmúzeum bemutatott bankjegyeinek és érméinek felfedezése mindig szuper program, főleg, ha van időnk felmenni toronyba és gyönyörködni a Panoráma Teraszról elénk táruló látványban is. Az idei Múzeumok Éjszakáján ritkán hallható történeteket ismerhetünk meg a bankjegyek vagy akár hiperinfláció világából, ráadásul a Pénzmúzeum kreatívan csatlakozik az idei Múzeumok Éjszakájának tematikájához, ami a labdarúgó-Európa-bajnokság kapcsán nem más, mint a Gólpassz.
A Pénzmúzeum Panoráma Teraszon hallható rövid, ismeretterjesztő numizmatikai előadásokat „kommentátorok” vezetik. Izgalmas előadást hallhatunk az '50-es évek első felének világszínvonalú csapataként ismert Aranycsapatról és az anyagi lehetőségeikről. Betekintést nyerhetünk a magyar pénzverés kialakulásának körülményeibe, a restaurátorok munkájába, lesz kerekasztal beszélgetés az érmetervezésről, és az is kiderül, milyen szerepet játszottak a német harckocsik a forint 1946-os bevezetésénél. Egy fikciós regény világában is kalandozhatunk: Az ezüstpénz átka címmel lesz beszélgetés egy kitalált pénzhamisítási ügyről.
Mivel az elképesztő kilátással rendelkező Pénzmúzeum Panoráma Terasz – és a múzeum – befogadóképessége véges, a programok pedig ingyenesen látogathatók, ezért nem kizárt, hogy sorba kell állnunk. De a Pénzmúzeum erre is gondol, ezért külső helyszínekre (a Sándy-közbe) is szervez programot. 17 és 20 óra között Myra Monoka DJ live vocal ad hangulatkoncertet, ami igazán felejthetetlenné teszi ezt az éjszakát és a múzeumi barangolást.
A történelem most női sorsokon keresztül is megelevenedik a Nemzeti Múzeum látogatói számára. Az új időszaki kiállítás, a Magyar Menyasszony több száz ismert és ismeretlen nő történetét, és egyben a házasodás történetét eleveníti fel ruhák, kellékek, szerelmeslevelek által. Az uralkodónők, polgárnők, a társadalmi konvenciók ellen lázadó múzsák mellett az online társkeresés világa is megjelenik a tárlaton, amelyet a kurátorral és szakértőkkel is bejárhatunk, és ebben egy felfedező füzet is a segítségünkre lesz.
A legkisebb látogatókat múzeumi mesék és családi kincskeresés várják, lesz élő nyomozós játék és kertmozi a csillagok alatt, a felnőttek pedig este 9-től éjszakai kincskeresésre indulhatnak a múzeumkertben. Útjára indul a nyári "Kerti fröccs" beszélgetés-sorozat, ahol a résztvevőket egy ajándék fröccsel várják. Az első alkalommal André Kertész munkássága és személyisége lesz a fókuszban.
A dínók és a természet iránt rajongó gyerekek – és felnőttek – számára kihagyhatatlan program a Természettudományi Múzeum. Az Eltűnt világok – A dinoszauruszok kora Magyarországon című kiállításon testrekonstrukciók, teljes csontvázak, eredeti leletek idézik fel az őslények korát, amit olyan lények népesítettek be, mint az életnagyságú őskrokodil, a 4 méteres Hungarosaurus tormai, vagy 6 méteres repülő hüllő, a Bakonydraco galaczi.
A kiemelt nyári estén sárkányok költöznek be a múzeumba. 2024 a Sárkány éve a kínai horoszkóp szerint, és a mitikus szárnyas lénynek számos nemzet mitológiájában, így a magyar néphagyományban is fontos szerepe van. A gyerekeket sárkányvár, koncert, fényfestés, kézműves és ismeretterjesztő programok várják 16 órától.
Emellett a múzeum ad otthont Jane Goodall 90. születésnapja alkalmából létrehozott kamarakiállításnak is, itt a világhírű kutató életútját és a róla elnevezett intézet természetvédelmi törekvéseit tanulmányozhatjuk. A természetfotók kedvelői pedig Burger Barna fotóművész és író képeiből láthatnak kiállítást a Kupolacsarnokban, Kékvándor címmel.
Számos izgalmas program közül választhatnak azok a múzeumrajongók is, akik a Balatonnál töltik a hétvégét. Többek között a Tihanyi Bencés Apátság kulisszái mögé is betekintést nyerhetnek a Hajnalégetés című népi, kulturális és gasztronómiai élményekkel teli éjjeli sétán, amit egy szerzetes vezet. Az apátság belső udvarában a felvidéki Hajnalkert Hagyományőrző Csoport mutat be Szent Iván éji hagyományokat, látogatható lesz a barokk templom és az alatta levő, 18. századi szerzetesi kripta, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont kutatói pedig a Tihanyi Királykripta régészeti feltárásának és a maradványok embertani vizsgálatainak eredményeit mutatják be.
Az apátság évszázadok óta híres saját gyógynövény- és fűszerkertjéről is, a hozzávalókból pedig többféle különleges étel és ital készül, többek között likőrök és gyógynövényes sörök. Ezeket meg is lehet kóstolni, és amíg a levendulás likőrrel és a mentás, vagy a citromfüves sörökkel ismerkedünk, meghallgathatjuk Katona Csaba történészt, aki a 19-20. századi apátsági hétköznapokat eleveníti fel.
(Borítókép: Pénzmúzeum - virtuális séta)