Miért szerepelnek a csecsemők csukott szemmel a régi fényképeken? Mit követeltek a magyar feministák az oktatás területén? Mi történt a skandináv gyerekek ajándékaival, amiket a Oscar II. békemissziós hajó szállított? Kvízünk segítségével megtudhatja, Ön mennyire ismeri a történelem ezen részeit.
A történetírás atyjának nevezett Hérodotosznak egyetlen műve maradt fent, a kilenckötetes Historia (Történelem). A perzsa háborúkat taglaló műben bőven találhatók földrajzi és néprajzi adatok, információk, hiszen a korban ezek a tudományterületek nem váltak el élesen egymástól. Később a történelem hosszú évszázadokon keresztül egyet jelentett a politikatörténettel, a királyok, hadvezérek, vezetők dicső vagy kevésbé dicső tetteivel, háborúival. Történelmi léptékkel mérve nagyon modern az a gondolat, hogy a história tudományának a mindennapok történéseiről, az „egyszerű emberek” életéről is szólnia kell, ez a törekvés csak a 20. század elején jelent meg. Ezen a ponton került fókuszba – sok egyéb mellett – a nőtörténet, az anyaság és gyereknevelés története.
A politikatörténet, a diplomácia alakulása nem feltétlenül köti le mindenki figyelmét, ugyanakkor általános tapasztalat, hogy magas olvasottsággal bírnak azok a könyvek és cikkek, amelyek azt mutatják be, hogyan éltek száz vagy több száz évvel ezelőtt az emberek: hogyan udvaroltak, hogyan nevelték a gyerekeket, de a nők helyzetével kapcsolatos témák is sokakat érdekelnek. A Dívány szerkesztősége A szülési versenytől a bankrabló cipészekig – Meglepő hétköznapok a múlt század elejéről címen állított össze egy ilyen kötetet, amely izgalmas és olykor meghökkentő múlt századi utazásra hívja az olvasókat a témában.
Ön mennyire ismeri a gyereknevelés és az anyaság történetét? Kvízünk segítségével tesztelheti önmagát.
Indulhat a tudáspróba!
(Borítókép: id. Konok Tamás / Fortepan)