Index Vakbarát Hírportál

Ön szokott újévi fogadalmat tenni?

2024. december 30., hétfő 01:38

Az év vége a számvetés és az újrakezdés időszaka. Sokan ilyenkor tesznek fogadalmakat, és tekintenek vissza az elmúlt évre, hogy milyen céljaik és álmai valósultak meg. Az újévi fogadalom egy régi szokás, bár van, aki szerint nem csak újévkor kellene változtatni az életünkön. De mi van, ha a változás nem megy egyik napról a másikra? Videónkban a budapesti járókelőket kérdeztük!

Január elsejéhez számos magyar népi hiedelem és szokás kapcsolódik. A régiek például házról házra jártak és jókívánságokat mondtak egymásnak. De összességében az egész napot annak a jegyében töltötték, hogy amit ezen a napon történik velük, az fog ismétlődni egész évben. Ezért ilyenkor még a betegek is felkeltek az ágyból, tilos volt bármit kölcsönadni vagy kölcsönvenni, munkát végezni, baromfit enni (mivel kikaparja a szerencsét). Ehelyett lencsét és malacot fogyasztottak, mert úgy tartották, hogy akkor sok pénz és szerencse áll a házhoz.

Régről fakadó hagyománya van az újévi fogadalmaknak is. Kicsit talán mindenki úgy érzi, az új esztendővel tiszta lappal indul és megújult erővel tud változtatni a régi, rossz szokásokon is. De mit gondolnak erről Budapest járókelői?

A testsúlycsökkentés az egyik leggyakoribb újévi cél. Sokan megfogadják, hogy rendszeresen fognak mozogni, odafigyelnek a táplálkozásukra, mérséklik a nassolást, de az alkohol fogyasztásának csökkentése, és a dohányzás abbahagyása szintén gyakori fogadalom.

A tudomány mai állása szerint nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással összefüggő betegségekért. A cigarettafüst közel 7000 vegyi anyagot tartalmaz, amelyek közül 93 bizonyítottan káros vagy potenciálisan káros az egészségre. Azonban ma már léteznek olyan égés nélkül működő technológiák, amelyek használata során nem keletkezik füst és kátrány, így a cigarettához képest akár 70-95 százalékkal kevesebb károsanyag szabadul fel. A károsanyag kibocsátás csökkenés és az egészségügyi hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban hosszútávú kutatások szükségesek. A dohányzás okozta ártalmak csökkentése érdekében a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk, azaz el sem kezdjük, vagy mihamarabb leszkokunk. Azok a felnőttek, akik az ismert kockázatok ellenére is tovább dohányoznak, tájékozódhatnak füstmentes technológiákról, mint például az e-cigaretta, a dohányhevítéses technológia vagy a dohányt nem tartalmazó nikotinpárnák. Azonban ezek a technológiák sem kockázatmentesek, hiszen tartalmaznak például nikotint, ami függőséget okoz, és egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát.

Ezért kizárólag azzal tehetünk a legtöbbet az egészségünk megőrzése érdekében, ha egyáltalán nem fogyasztunk dohány- vagy nikotin tartalmú termékeket.

A cikk és a videó társadalmi felvilágosítás céljából létrejött tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Rovatok