Index Vakbarát Hírportál

Ilyen az, amikor egy cég tényleg figyel a családokra

2024. december 31., kedd 00:10

Örök logisztikai kérdés, hogy az iskolai szünetekben ki vigyázzon a gyerekekre, ha a nagyszülők nem elérhetők, vagy ha a szülőknek nincs több szabadságuk. Egy családbarát vállalat sok más különleges élethelyzet mellett erre is gondol, és megkönnyíti a dolgozók hétköznapjait. A MOL példáján keresztül mutatjuk be, milyen juttatásokkal és szemlélettel járulhat hozzá egy vállalat ahhoz, hogy a munkavállalók segítséget kapjanak a munkahelyen kívül is, legyen szó családalapításról, friss diplomásokról, vagy egy betegségből való felépülésről.

„A MOL családbarát vállalat, és ez egy olyan szemléletmódot és tevékenységeket jelent, ami támogatást nyújt a munkavállalók és a családjuk számára, segíti a munka és magánélet közötti egyensúly megteremtését és fenntartását” – mondja Bán Zoltán, a MOL magyarországi HR igazgatója. „Próbálunk minden egyes munkavállalói csoportra, korosztályra odafigyelni a pályakezdőktől a nyugdíjba vonulókig. A MOL méretéből adódóan földrajzilag, korban és munkakörök típusaiban is lefedi a teljes magyar társadalmat. Átlagosan három, de van, ahol négy generáció találkozik egy munkahelyen, és ebből adódóan az igények is nagyon-nagyon szerteágazóak. A cél, hogy mindenki megtalálhassa a saját számára fontos és értékes juttatásokat, és tudja azt is, hogy hol tud ezeknek utánanézni.”

A friss diplomás, 30 év alatti munkavállalóknak a diákhitel-törlesztésben nyújtanak segítséget – az adott naptári évben a megfizetett törlesztés 50 százalékát utólagosan finanszírozza a munkáltató. Egy alapítványon keresztül pedig azokról a kollégákról gondoskodnak, akik évekig, évtizedekig dolgoztak a MOL-nál. A vállalati hűségprogram keretében – ami egy limitáltabb munkavállalói közösségnek áll rendelkezésre – a nyugdíj előtt álló kollégák korábban vonulhatnak vissza, ugyanakkor a jövedelmük egy részét még biztosítják ebben az átmeneti időszakban is.

Extra szabadnapok a családoknak, projekt alapú munkavégzés a kismamáknak

A családosok is extra szabadnapokat kapnak. A törvény által rögzített 5 nap apaszabadságon felül a MOL plusz 5 napot ad az édesapáknak gyermekük születésekor, az egyedülálló szülőknek plusz két napot biztosít a 16 év alatti, saját háztartásban nevelt gyermekek után.

Figyelnek arra is, hogy azok a kollégák, akik családot alapítanak, tisztában legyenek azzal, hogy mi az, ami nekik a szabályok szerint jár, és mi az, amit ezen felül a MOL biztosít. A tudnivalókat összegyűjtötték egy kiadványba, ezenkívül hírlevelek, webináriumok, előadások formájában támogatják a szülőket. Ezen belül kiemelten azokat, akiknek iskoláskorú gyerekeik vannak és különféle kihívásokkal küzdenek. Az elmúlt hónapokban például az iskolai zaklatás és a közösségi média tudatos használatának témakörében voltak előadások.

A MOL a mesterséges megtermékenyítésben résztvevő női munkavállalóira is külön figyel: ők plusz 10 nap fizetett szabadságot vehetnek igénybe abban az időszakban, amikor a nyugalom és kikapcsolódás jelentősen segítheti a beavatkozás sikerességét. A HR igazgató megemlítette a rugalmas foglalkoztatási formákat is:

„A munkahelyre visszatérő kismamáknál látjuk azt, hogy nagyon nehéz átállniuk a teljes munkaidőre, amikor a gyermekek beszoktatása történik a bölcsődébe vagy az óvodába, és a gyermekek gyakrabban betegednek meg a szocializáció folyamán. A részmunkaidős, illetve a projektalapú foglalkoztatás az, amivel egy munkáltató erre jó választ tud adni”.

A kollégák vissza tudnak térni napi 4 vagy 6 órában. Egy-egy szakterület esetén a GYES-en vagy GYED-en levő kismamák projektalapú foglalkoztatása is működhet – nem vonják be őket a napi ügymenetbe, de az adott projekten tudnak dolgozni, nem esnek ki a vállalat életéből és a feladatokból.

A nehéz helyzetekre is van megoldás

A vállalat a kiszámíthatatlan, nehéz élethelyzetekben is igyekszik támogatni a dolgozóit. Létrehoztak egy rehabilitációs létszámkeretet azoknak a kollégáknak, akik egy betegségből felépülve nem tudják ellátni teljeskörűen a munkakörüket, például nem emelhetnek nehéz dolgokat, stb. Ők könnyített munkakörben dolgoznak tovább.

A preventív egészségbiztosítás keretében a munkavállalók szűrővizsgálatokra járhatnak, egészségügyi probléma esetén pedig a magánegészségügyi ellátásban a munkavállalók gyorsan kapnak időpontokat és segítséget.

Emellett a MOL-nál nagy hangsúlyt fektetnek a pénzügyi tudatosságra is: a munkavállalók egy erre a célra létrehozott, belső oldalon kereshetnek olyan vállalati partnereket, akik kedvezményeket biztosítanak, legyen szó egy bankszámlanyitásról, koncertjegy- vagy akár autóvásárlásról. „Nagyon fontos, hogy a pénzügyi tudatosság keretein belül segítsük a kollégáinkat azzal, hogy egyrészt éljenek a kedvezményekkel, másrészt a jövedelmükkel a lehető leghatékonyabban tudjanak gazdálkodni” – mondja a HR igazgató.

Napközi az ötödiken

Állandó logisztikai kérdés, hogy az iskolai szünetekben ki vigyázzon a gyerekekre, ha a nagyszülők nem elérhetők, vagy ha a szülőknek nincs több szabadságuk. A MOL 2024 nyarán indította el az Égigérő Napközit, a szolgáltatásnak köszönhetően a gyerekek a szüleik munkahelyéhez közel, biztonságos és élménydús környezetben tölthetik azokat a napokat, amikor a felügyeletüket nem sikerül más módon megoldani.

Az ötlet a munkavállalóktól érkezett, a vállalat pedig „meghallotta” ezt az igényt. Adott volt a MOL Égigérő óvodája, ahová közel száz, a Campuson és annak környékén dolgozó kolléga gyermeke jár, így az óvodapedagógusok és a szakmai csapat júliusban és augusztusban a napköziben biztosította a gyerekfelügyeletet, meséli Bán Zoltán.

Az ingyenes gyerekmegőrzőt az irodaépület ötödik emeletén alakították ki, és reggel 8-tól délután 4-5 óráig fogadták a gyerekeket. Amellett, hogy a gyerekfelügyelet valóban jelentős támogatást nyújtott a családoknak a 10 hetes iskolai szünetben, a munkavállalói lojalitást és elégedettséget is nagy mértékben erősítette:

„Ez a kezdeményezés túlszárnyalta azt, amit vártunk tőle. Az, hogy megoldjuk a gyermekmegőrzést, valódi élményt adott, és nemcsak a gyerekeknek, hanem a kollégáknak is. A célunk az volt, hogy célirányosan és nagyon hatékonyan segítsünk, és az üzleti és munkahelyi környezet kereteit figyelembe véve tudjanak a gyermekek közel maradni szüleikhez”

– folytatja a szakember. A napközi a szülőknek is kellő rugalmasságot biztosított, hogy ne kelljen otthon maradniuk és szabadságot kivenniük, ha valami hirtelen mégis változik a család életében.

A napközibe online foglalhattak helyet a szülők, ezt le is lehetett mondani, de a fent említett, váratlan helyzetekben az utolsó pillanatban is fogadták a gyerekeket, ha volt hely. A gyerekek programját képzett óvodapedagógusok állították össze. Ha nem volt túl nagy a hőség, szabadtéri sétákat, játékokat szerveztek a Kopaszi-gátnál, bent pedig a kézműveskedéstől az Xboxig számos, a korosztályuknak megfelelő tevékenység közül választhattak a gyerekek. A szülők a nap során bármikor meglátogathatták őket, és együtt ebédeltek az irodaház kantinjában.

A nyári napközit összesen 372 gyermek vette igénybe, és közel 205 családnak tudtak ezzel segíteni. A kezdeményezés olyan sikeres volt, hogy a napközi az őszi szünetben is megnyílt négy napra, ez idő alatt 90 gyerek érkezett 64 családtól.

„A visszajelzések szerint nem az volt a probléma, hogy a gyermekek nem akartak jönni, inkább az, hogy a munkanap elteltével még maradni szerettek volna” – mondja a HR igazgató. Az Égigérő napközi a tavaszi szünetben is elérhető lesz négy napra, azt pedig még vizsgálják, hogy a gyermekfelügyelet a nyári szünetben milyen formában működhetne. Próbálnak valamilyen megoldást találni a nagyobb vidéki telephelyek esetére is - bár ott ez jóval nagyobb kihívást jelent a biztonsági előírások miatt.

Az informális találkozások is fontosak

A családbarát szemlélet nem csak a munkahelyen töltött időről szól. Az emberek várják azokat az élményeket, informális találkozásokat, ahol egymás családtagjait is megismerhetik. A HR igazgató példaként hozta a MOL családi pikniket vagy a karácsonyi koncertet – utóbbi során a teljes Papp László Sportarénát megtöltötték.

A munka és a magánélet összehangolása véleménye szerint egy állandó egyensúlyozás, amit megteremteni és fenntartani is nehéz, viszont a MOL segít ebben a munkavállalóknak. „Ez a szemlélet – és a konkrét juttatások, a lehetőségek és a rugalmasság - hozzájárulnak a munkavállalói elégedettség megnöveléséhez és a pozitív munkahelyi környezet kialakításához” - teszi hozzá Bán Zoltán.

BRAND & CONTENT Brand & Content

A cikket a Dialogue Creatives készítette, a MOL Nyrt. megbízásából, nem az Index szerkesztősége. 
Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben, ha üzenne nekünk, ezen a címen elér minket.

Rovatok