Orbán Viktor volt kormányfő közzétette felesége vagyonnyilatkozatát. Az exminiszterelnök így kívánja cáfolni azokat a vádakat, amelyek szerint ellentmondás van korábbi jövedelme és családjának vagyongyarapodása között.
Példa
Az exminiszterelnök saját honlapján, az orbanviktor.hu-n nyilvánosságra hozott dokumentumot kísérő kommentár szerint "Orbán Viktor az első magyar miniszterelnök, aki a ciklus végén nemcsak saját, hanem családja vagyoni helyzetéről is tájékoztatta a közvéleményt, remélve, hogy ezt a példát a jövőben több vezető közéleti személyiség is követi majd." A nyilatkozat szerint az egyes sajtóorgánumokban megjelent korábbi tudósítások, amelyek az Orbán család vagyoni helyzetével, valamint Orbán Viktor vagyonnyilatkozatával foglalkoznak - ahogy maga a vagyonnyilatkozati eljárás szocialista kezdeményezése is - valótlan állításokon, rágalmazáson alapulnak és a volt kormányfő szándékos politikai lejáratását célozzák.
Családi kassza
Orbán Viktor azt is bejelentette: "a valótlan állításokat közlő valamennyi magyar televízióadó és újság ellen polgári peres eljárást kezdeményezett a független magyar bíróság előtt". Az exkormányfő vagyonnyilatkozatával kapcsolatban korábban a Magyar Hírlap azt állította: az abban foglaltak nem adnak magyarázatot arra, miből futotta többek között a szűkebb pátriájában vásárolt ötvenhektáros földterületre. Orbán Viktor miniszterelnöki fizetése - amit egyedüli bevételi forrásként feltüntetett - tavaly bruttó 7,3 millió, adózás után körülbelül 5 millió forint lehetett. Egyes számítások szerint Orbán Viktor feleségének, Lévai Anikónak 85 milliót kellett keresnie a miniszterelnöki fizetés mellé, hogy egyensúlyba kerüljön a családi kassza bevételi és kiadási oldala.
Arató tizenkét évre kíváncsi
A volt kormányfő ellen éppen ezért kezdeményezett két MSZP-s képviselő vagyonnyilatkozati eljárást. A kormánypárti honatyák szerint az Orbán által bevallott jövedelem kisebb, mint ami szükséges lenne a nyilatkozatban szereplő vagyontárgyak megvásárlásához. Arató Gergely, az eljárást kezdeményező egyik szocialista politikus az Index kérdésére úgy fogalmazott: az ugyan kiderült Lévai Anikó nyilatkozatából, hogy az Orbán-család vagyonos, de a vagyonnyilatkozati eljárást ez a mostani közzététel nem helyettesítheti. A jövedelmekről ugyanis nem lehet megtudni belőle semmit. Szerinte ezért, ha Orbán Viktor komolyan gondolja, hogy nyíltan feltárja családja vagyoni helyzetét, akkor számot ad a bevételekről és az elmúlt tizenkét esztendőben történt vagyongyarapodásról is.
A bizottsági elnök levelet vár
Géczi József Alajos, az Országgyűlés mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságának elnöke, aki a vagyonnyilatkozati eljárást annak kezdeményezése után hivatalosan is megindította, Lévai Anikó vagyonnyilatkozatának nyilvánossá tételére az Indexnek úgy reagált, továbbra is várja Orbán Viktor hivatalos válaszlevelét. Szerinte ugyanis a törvények mindenkire egyformán vonatkoznak, azok pedig ezt a formát írják elő. A vagyonnyilatkozat tartalmával kapcsolatban pedig hétfőn mondja el álláspontját.
|