Index Vakbarát Hírportál

Harc a nagyatádi kórház kazánházáért

2009. december 22., kedd 09:31 | aznap frissítve

Október 1-jétől a nagyatádi kórházat üzemeltető Nagyatád Med Kft. nem engedi be a kórház kazánházába a francia tulajdonú Dalkia Zrt. munkatársait. A Dalkia százmillió forintot költött a kórház energetikai rendszerének modernizálására, és egy szerződés szerint 2018-ig üzemeltethetné a kazánházat. A Nagyatád Med azonban 2008 szeptembere óta nem fizet a Dalkiának, mert szerinte a francia cég aránytalanul túlszámlázza a szolgáltatást. Még azt sem lehet eldönteni, ki tartozik kinek: a Dalkia 200 milliót követel, a Nagyatád Med 283 milliót.

A nagyatádi kórház tartozásai miatt október 12-től a hőszolgáltató Dalkia Zrt. figyelmeztetésképpen két melléképületben napi néhány órára korlátozta a fűtést és a melegvíz-szolgáltatást. Ez akkor nem okozott fennakadást a betegellátásban, mert a korlátozást a betegek és orvosok által nem használt helyiségekben léptették életbe. Több tárgyalás után az események váratlan fordulatot vettek. December elsején 0 órakor a kórházat üzemeltető Nagyatád Med Kft. birtokba vette a kórház Dalkia által üzemeltetett kazánházát, ahová másnap reggel már nem is engedték be a Dalkia munkatársait, és azonnali hatállyal fölmondták a Dalkia szerződését.

Azt, hogy kinek van igaza a Nagyatád Med Kft. és a Dalkia több mint egy éve húzódó vitájában, azt nem az Index, hanem valószínűleg a bíróság fogja eldönteni, de neki sem lesz egyszerű dolga. A történet azonban több szempontból is tanulságos. Az egyik fél egy francia tulajdonú hőszolgáltató, amellyel valami hasonló történt, mint az ugyancsak francia érdekeltségű pécsi vízműszolgáltatóval. A másik szereplő egy olyan cég, amely a nyáron összeomlott Hospinvesthez hasonlóan egy kórház üzemeltetésébe fogott, és az egészségügy kiszámíthatatlan viszonyai között próbál boldogulni.

Bevették a kórházakat

A Dalkia Energia Zrt., az egykori Prometheus Tüzeléstechnikai Vállalat majd Prometheus Zrt. jogutódja, amelyet a kilencvenes évek elején privatizáltak, és francia tulajdonba került. A ma 800 embert foglalkoztató cég lakások távfűtésével, költségvetési és önkormányzati intézmények energetikai rendszerének üzemeltetésével, ipari ügyfelek ellátásával, és emellett mintegy 60 kórház és egészségügyi intézmény energiaszolgáltatásával foglalkozik.

A Dalkia a kilencvenes évek közepétől sorra állapodott meg a kórházakkal arról, hogy elavult energetikai rendszerüket modernizálja. Az intézményekben több tízmilliós, sőt százmilliós fejlesztéseket hajtott végre, s jellemzően 10-15 évig üzemeltetheti a kórházak energetikai rendszerét. A Dalkia mint nagyfogyasztó a piacion kedvező feltételekkel tud gázt vásárolni. A cég a kórházaknak fűtést, melegvizet, hűtést és az orvosi műszerekhez szükséges gőzt szolgáltat, emellett vállalja a rendszerek karbantartását és javítását. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kórházak kazánházai és energetikai rendszerei a szerződés idejéig a Dalkia tulajdonában állnak.

A kórházak fenntartói általában négy címen fizetnek a Dalkiának: az energiafelhasználás után átalányban vagy mérés szerint, üzemeltetési-karbantartási költséget, úgynevezett garanciadíjat, és törlesztik a kórházban kiépített új energetikai rendszer árát. "Az energetikai rendszer korszerűsítése után a kórház energiaellátása a korábbiakhoz képest lényegesen gazdaságosabban biztosítható, az új technológia beruházási költsége az elért megtakarításból fedezhető" - vázolta a konstrukció lényegét Major Márton a Dalkia gazdasági igazgatója.

Jött az új üzemeltető

A cég a kórházak fenntartóival, általában az önkormányzatokkal szerződött. Így történt ez 2003-ban Nagyatádon is. A vita 2008 júliusában kezdődött, amikor a város polgármesterét adó Nagyatádért Egyesület, a szocialisták és a független képviselők támogatásával az akkor már 563 millió forint adóssággal küzdő kórház vagyonkezelői, működtetési feladatait 25 évre átadta a Medical Investments Zrt. leányvállalatának, a Nagyatád Med Kft.-nek.

Az új üzemeltető abban volt érdekelt, hogy csökkentse a kórház kiadásait. Tárgyalt a beszállítókkal, a gyógyszerkereskedőkkel és újra akarta tárgyalni a Dalkiával korábban megkötött szerződést is. Az új üzemeltető és a Dalkia 2008 nyarán abban állapodott meg, hogy a Nagyatád Med kifizeti a kórház korábban felhalmozott 202 millió forintos adósságának kétharmadát, cserébe 5 évvel meghosszabbítják a francia cég eredetileg 10 éves szerződését.

A Dalkia állítása szerint azonban az új üzemeltető 2008 szeptembere óta egyáltalán nem fizetett semmit a hőszolgáltatásért, miközben ők folyamatosan biztosították a szükséges energiát a kórháznak. A Nagyatád Med azzal érvelt, hogy a Dalkia 2008 végéig nem dolgozta ki a koncepciót a kórház energiafogyasztásának csökkentésére, és az átállásra átalánydíjasról a mérés szerinti számlázásra, holott ebben megállapodtak. A Dalkia végig kötötte magát ahhoz, hogy minden lépést csak akkor tesznek meg, ha a Nagyatád Med rendezi a kifizetetlen számlákat.

Utánaszámoltak

"Utánaszámoltunk. Miközben évi 160-170 millió forintot kellett volna fizetnünk a Dalkiának, ha magunk vettük volna piaci áron a gázt, az akkor sem került volna többe évi 60-70 millió forintnál" - mondta az Indexnek Kovács Róbert a Nagyatád Med anyavállalata, a Medical Investments elnök vezérigazgatója. Zavart minket - tette hozzá, hogy a Dalkia csak küldi a számlákat, de ezekről egyáltalán nem derült ki, miért is kellene nekünk ennyit fizetni.

A szerződések alapján a kórház nemcsak a fogyasztásért fizet, hanem az új energetikai rendszerért és annak üzemeltetéséért is. Kovács Róbert szerint azonban ilyen magas díjak mellett a kórházban körülbelül 100 millió forintért kiépített három kazán ára 2003 óta már sokszorosan megtérült a Dalkiának, így kis túlzással évente 120 milliót kellene fizetni a Dalkia néhány munkatársának foglalkoztatásáért, akik a kazánokat üzemeltetik.

Kérdésünkre Major Márton a Dalkia gazdasági igazgatója azt mondta: a Dalkia több mint 120 milliós beruházásának 7 éves megtérülési ideje a szerződés szerint 2010 tavaszán lejár, így a kórház által fizetendő nettó 135 millió forint éves díj ettől fogva közel 25 százalékkal, nettó 30 millió forinttal csökken.

Miután a kórház továbbra sem fizetett, idén tavasszal a Dalkia felszámolási eljárást kezdeményezett a cég ellen a Somogy Megyei Bíróságnál. A kórház üzemeltetője ekkor egy szakértői anyagot készíttetett, amelyre hivatkozva azt állította: a Dalkia irracionális áron végzi a szolgáltatást, az elmúlt években jelentősen túlszámlázott. A Medical Investments számításai szerint ezért igazából a Dalkia tartozik a Nagyatád Mednek  - 283 millió forinttal.

A Dalkia szerint mindez csak időhúzás. A cég szerint figyelemre méltó, hogy ezt a szakértői anyagot ugyanaz készítette el, aki 2003-ban a közbeszerzési eljárás lezárultakor a kórház képviseletében elfogadta a Dalkia teljesítését. A Dalkia szerint a szakértői anyagban teljesen légből kapott állítások szerepelnek: a Nagyatád Med például felrója a Dalkiának, hogy az energiaadót a kórházra hárítja, holott ezt 2004-től egy törvény írja elő. Kovács Róbert szerint ugyanakkor a szerződésben nincs utalás arra, hogy a változások díját is áthárítsák a kórházra, és erről a Dalkia soha nem is tájékoztatta a kórházat, csak folyamatosan küldte a számlákat.

Pereltek

A Nagyatád Med a szolgáltatás és annak díja közötti feltűnő értékaránytalanságra hivatkozva  2008 májusában a Fővárosi Bírósághoz fordult, amire a Dalkia viszontkeresettel élt. Az ügyben egy tárgyalást már tartottak, a következőt februárra tűzte ki a bíróság.

A Dalkia az év második felére patthelyzetbe került. Bár hónapok óta nem fizették nekik a számlákat, mivel kórházról van szó, folyamatosan biztosították a szükséges energiát a működéshez. Számtalanszor tárgyalt egymással a két fél, de az álláspontok nem közeledtek. Miután idén ősszel a Nagyatád Med a sokadik felszólításra sem fizetett szolgáltatási díjat, a Dalkia október 12-én bejelentette: több lépcsőben, kezdetben néhány órára korlátozzák a hőszolgáltatást a kórházban.

Első lépésként két, használaton kívül álló melléképületben nem volt fűtés és melegvíz. A következő lépés az lett volna, hogy a Dalkia a háziorvosi rendelőben korlátozza a szolgáltatást, amely viszont már az önkormányzat felelősségi körébe tartozott. A nagyatádi önkormányzat már akkor szólt a Dalkiának, hogy ott nincs joga korlátozni az energiaszolgáltatást.

Egyeztettek

Ekkor lépett be a képbe az Egészségügyi Minisztérium, amely egyeztetésre hívta a vitázó feleket. Az október 21-i megbeszélésen a Dalkia, a Nagyatád Med képviselői, a nagyatádi polgármester és a tárca szakállamtitkára vett részt. Csak később derült ki, hogy nem véletlenül arra a napra hívták össze a kedélyek lehűtésére szolgáló egyeztetést. Másnap, október 22-én ugyanis Gyöngyös önkormányzata döntött arról, hogy a Hospinvest csődje miatt ők is a Medical Investmentsnek adják át az ottani kórház működtetési jogát. (A háború közben Gyöngyösön is zajlott. Augusztus elején az önkormányzat visszavette a kórház működtetését a csődben lévő Hospinvesttől, és már nem is újította meg a Dalkia ottani szerződését. Információink szerint a Dalkia igyekezett felhívni a gyöngyösi képviselők figyelmét a Medical Investments leányvállalatával kialakult vitára. )

A minisztériumban a felek egyezséget kötöttek a vita rendezésére és a perek visszavonására. A Dalkia értelmezése szerint megállapodtak abban, hogy a Nagyatád Med a gázköltséget kitevő 130 millió forintot megfizeti a Dalkiának a befolyó OEP-támogatás átengedményezésével, majd onnantól fizeti az aktuális számlákat. Mint kiderült az egyezséget a másik fél egészen másként értelmezte. A Nagyatád Med szerint abban állapodtak meg, hogy kölcsönösen áttekintik az egymás felé irányuló jogos követeléseket, és ezeket lehetőség szerint rendezik.

„Noha a minisztériumban a felek egyezséget kötöttek a vita rendezésére, és ennek nyomán a Dalkia azonnal feloldotta a korlátozást, a fentiek után nem meglepő, hogy a Nagyatád Med néhány héttel később már nem kívánta a megállapodásban foglaltakat teljesíteni arra hivatkozva, hogy a felek kölcsönösen tévedésben voltak annak megkötésénél” – mondta Major Márton. Ezután újabb tárgyalás forduló következett, amelyen már a minisztérium szakállamtitkára sem állította egyértelműen, hogy csak a Nagyatád Mednek kellene a Dalkiának fizetnie. A Dalkia ezek után november 27-től ismét kilátásba helyezte, hogy korlátozza a hőszolgáltatást a kórházban.

Bementek a kazánházba

A Nagyatád Med ezek után úgy látta: ha a Dalkia ismét korlátozni akarja a hőszolgáltatást, azzal nem tesz eleget a szerződésben vállalt kötelezettségének, ami elegendő ok a szerződés felmondására. A Medical Investments és a Nagyatád Med képviselői ezért december 1-jén 0 órakor néhány biztonsági őr kíséretében átvették az irányítást a kórház kazánházában, amit addig a Dalkia üzemeltetett.

A kazánház birtokba vétele igazából annyit jelentett, hogy megszakították a kapcsolatot a Dalkia központjába bekötött távfelügyeleti rendszerrel. Érdekes, jegyezte meg az Indexnek Kovács Róbert, a Medical Investments  vezérigazgatója, hogy a központból reggelig senki nem is reagált arra, hogy megszakadt a kapcsolat. A biztonsági őrökre sem volt szükség, mert éjszaka a Dalkia alkalmazottai nem voltak a kazánházban. Még hajnalban küldtek egy faxot a Dalkiának, hogy felmondják a szerződést, a reggel munkába érkező Dalkia-alkalmazottakat pedig elküldték.

A Dalkia álláspontja szerint a szerződést felmondása nem volt jogszerű, így azt továbbra is hatályosnak tekinti. A francia cég arra hivatkozva, hogy elvágták a kórház berendezéseinek felügyeletétől, és azok biztonságos működését innentől nem tudja garantálni, december 4-én értesítette a gázszolgáltatót, a francia Suez tulajdonában álló Égáz-Dégázt, hogy a helyzet rendeződéséig Nagyatádon nem áll módjában gázt fogyasztani, azaz szüntessék meg a gázszolgáltatást.

A Dalkia szerint ehhez joguk volt, ugyanis arra a telephelyre őket illeti meg az úgynevezett kapacitásjog, tehát oda csak ők jogosultak gázt rendelni. A bonyolult és bizonytalan helyzet miatt azonban az Égáz-Dégáz egyelőre nem lépett, inkább továbbpasszolta a labdát a rendszer tényleges technikai üzemeltetőjének az E.on Kögáznak. A gázt azonban az E.on Kögáz sem zárta el.

December 10-én újabb egyeztetést volt a felek között az Egészségügyi Minisztériumban. Itt az körvonalazódott, hogy a Nagyatád Med Kft. három részletben fizesse meg a gázköltségből eredő 130 milliós tartozását, majd áttérnek a mérés szerinti számlázásra (jelenleg összesen 200 millió tartozást követelnek a Nagyatád Medtől). Felmerült olyan javaslat is, hogy a Nagyatád Med legalább fizessen 12 millió forint gázelőleget, ami 1-1,5 hónap fűtésére elég és ezen idő alatt jussanak dűlőre a felek. A Nagyatád Med továbbra is kitartott amellett, hogy ők már nem állnak szerződéses kapcsolatban, és kérték korábbi követeléseik beszámítását.

Miután a kórház működőképessége forgott kockán, a nagyatádi önkormányzat mint a kórház és az energetikai rendszer tulajdonosa átruházta az energiaellátási feladatokat a Nagyatád Medre. A cég a Magyar Energia Hivatalhoz fordult állásfoglalásért, hogy ezentúl van-e joga gázt rendelni a kórházba. A Magyar Energia Hivatal múlt héten elkészült állásfoglalása szerint december 11-től a Nagyatád Med jogosult gázt rendelni a kórháznak, és a cég azóta már le is szerződött a gázszolgáltatóval.

Az ügy persze ettől nem oldódott meg. Máig nem tudni, ki tartozik kinek és mennyivel. Erről a bíróság fog dönteni.

Rovatok