A rendőrség azzal gyanúsítja Bakonyi Zoltánt, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. őrizetbe vett vezérigazgatóját, hogy katasztrófa esetére nem dolgozta ki a szükséges intézkedéseket, nem gondoskodott a védművek és a riasztórendszerek kialakításáról. A vezérigazgató vallomást tett, de panaszt tett a gyanúsítás ellen. A rendőrség szerint a nyomozás eddigi adatai megalapozzák Bakonyi előzetes letartóztatását, aki a bíróság döntéséig őrizetben marad.
Nem kerültek káros anyagok a levegőbe Ausztriában a nyugat-magyarországi vörösiszap-szennyezés következtében, közölte az osztrák környezetvédelmi hatóság. A levegő higany-, ólom-, nikkel-, króm-, kadmium- és arzéntartalma nem mutat semmiféle eltérést a korábbi szinthez képest. A vizsgálatok során kimutatott értékek jelentősen a megengedett határértékek alatt húzódnak. (MTI)
A gyöngyösi Károly Róbert Főiskola szakértői újabb felmérő repüléseket hajtottak végre a másik két magyarországi zagytározó felett. A speciális lézerműszerekkel végzett mérésekkel rögzítették a két tározó töltéseinek jelenlegi állapotát, így egy újabb felmérés esetén már az egészen apró elmozdulások is láthatóvá válnak. (MTI)
A Veszprémi Városi Bíróság elrendelte Bakonyi Zoltán azonnali szabadlábra helyezését, közölte Bánáti János, a Mal Zrt. vezérigazgatójának jogi képviselője. Az ügyvéd elmondta: a döntés fő indoka az, hogy a bűncselekmény alapos gyanúja sem állapítható meg az eljárás ezen kezdeti szakaszában. Az ügyészség fellebbezett a bíróság döntése ellen. (MTI)
Félmillió eurót, azaz mintegy 140 millió forintot ad a katasztrófa áldozatainak megsegítésére az Audi-konszern. A társaság a dolgozói körében is gyűjtést szervez. (MTI)
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) jogsegélyszolgálatot működtet székhelyén a lakáshitellel tartozó vörösiszap-károsultaknak, és elnöki körlevelet intézett az érintett pénzügyi szervezetekhez, meghatározva a felügyelet által elvárt magatartást - közölte a felügyelet.
Feloldották a kitelepítési készenlétet Devecserben, az iszapkatasztrófa sújtotta ajkai térségből megkezdték a katonai teherautók kivonását. Délután elindultak azok a katonai teherautók, amelyek szombat hajnaltól azért álltak készültségben, hogy szükség esetén a lehető legrövidebb időn belül kimenekítsék a kisváros lakosságát. (MTI)
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) adománygyűjtést kezdeményez a katasztrófa károsultjainak megsegítésére. Az adományozók felajánlásaikat a Pro Georgio Sancto egyesület segélyezési számlaszámára utalhatják: RO86BRDE150SV18185421500, deschis la BRD Sfantu Gheorghe. (MTI)
Körülbelül száz rendőr gondoskodik a közbiztonságról szerda éjszaka az iszapáradat által sújtott településeken. Továbbra is ellenőrzik azokat, akik Devecserre akarnak bejutni. Sümegre és Tapolcára Devecseren keresztül nem lehet eljutni. (MTI)
Ismét sajtóbejárást tartanak a kiürített Kolontáron csütörtökön, hogy megmutassák a település közepén megépült gátat és az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfalát, közölte Dobson Tibor kármentesítési szóvivő. A hazai és nemzetközi sajtó hiteles tájékoztatása érdekében csütörtök délelőtt Ajkáról autóbusszal viszik át az újságírókat a múlt szombat reggel kiürített Kolontárra. Legutóbb vasárnap tartottak sajtóbejárást, azon 150 hazai és külföldi újságíró vett részt. (MTI)
Csütörtökön lebontják az iszapkatasztrófában megrongált lakóépületeket Kolontáron, mondta Dobson Tibor helyszíni kármentesítési szóvivő. Szerdán egy épületet már lebontottak, de műszaki okok miatt csak csütörtökön kezdhetnek hozzá a többi épület eldózerolásához.
A maradék nyolc ház elbontásával valószínűleg még csütörtökön végeznek - jelentette ki Dobson Tibor. A szóvivő elmondta: a kolontári védőgát gyakorlatilag elkészült, már csak az utómunkák folynak. Ugyancsak folytatják a Kolontár és Devecser közötti vasúti töltés megerősítését - mindkét munkával végeznek péntekig. (FH)
A korábbi 1100-1200 főről mintegy 800-ra csökkentették a vörösiszapömlés mentesítésében részt vevők számát, közölte csütörtök kora reggel Dobson Tibor kármentesítési szóvivő. Ebben a 800 főben nincsenek benne az önkéntesek. Dobson Tibor szerint azzal, hogy a védőgát rendszere megépült, már nem szükséges fenntartani a Devecserre vonatkozó riadókészültséget, ezért a katonák visszatérhettek laktanyájukba, és az esetleges evakuálás céljából oda küldött autóbuszok elhagyhatták a térséget.
A segélyekkel kapcsolatban Dobson Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy Devecseren közintézményekben tárolják és jellegük alapján szétválogatják az adományokat. Egyesek megpróbálnak visszaélni a helyzettel, olyan emberek is sorba állnak adományért - az egyebek között mosóporból, tisztálkodó szerekből álló csomagokért -, akik valójában nem károsultak - mondta a szóvivő. Szerinte ezek az emberek azt használják ki, hogy a hatóságok nem tudnak személyi igazolványt kérni sok károsulttól, mert a katasztrófában elvesztek vagy megsemmisültek az okmányaik. Hangsúlyozta: már a rendőrök is fokozottan figyelnek arra, hogy ne legyen visszaélés. A vörösiszap sújtotta térségében az MTI által korábban megkérdezett polgármesterek arról számoltak be, hogy a károsultaknak elsősorban pénzadományokra van szükségük. (MTI)
Változott az iszapkatasztrófával sújtott térség vasúti menetrendje, Ajka és Somlóvásárhely között már eszerint közlekednek a vonatpótló buszok. Kedd óta az eddiginél hosszabb szakaszon közlekednek a vonatpótló autóbuszok a Budapest-Székesfehérvár-Szombathely vasútvonalon, Ajka és Somlóvásárhely között. A buszok Kolontár és Ajka-gyártelep megállót továbbra sem érintik. A Devecserre utazó utasokat Ajka állomásról és Somlóvásárhelyről külön táblával ellátott, megkülönböztetett járművek szállítják.
A térség menetrendje változott, eszerint egyes vonatok korábban indulnak, viszont az autóbuszok a hosszabb menetidő miatt néhány szerelvény csatlakozását a vasúttársaság nem tudja biztosítani. Az utasok az esetlegesen előforduló további változásokról a helyi tarifával hívható 06 40 49 49 49-es kék számon, a mav.hu és a mav-start.hu honlapokon, illetve az állomásokon kihelyezett hirdetményekről tájékozódhatnak. (FH)
Öt különbusszal viszik Somlószőlősre a devecseri diákokat, mert a Veszprém megyei város általános iskoláját a vörösiszap-katasztrófa miatt egyelőre nem lehet megnyitni. A diákok porvédő maszkban álltak csütörtök reggel a megállóban, arra várva, hogy elszállítsák őket a 15 kilométerre lévő, öt évvel ezelőtt felújított, de két éve az összevonások miatt bezárt intézménybe, amelyet most ideiglenesen újra megnyitottak. A devecseri iskolának 380 diákja van, közülük szerdán több mint 250 tanuló vett részt a somlószőlősi tanításon. Az iskolásokat szállító busz elmegy a pusztamiskei és a borszörcsöki gyerekekért is, ugyanis e két faluból is a devecseri iskolába járnak a diákok. A somlószőlősi iskolában szerdán kezdődött meg az oktatás, a tanórákon a katasztrófáról és annak hatásairól beszélgettek.
A devecseri Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatója, Eszterhainé Fatalin Ilona korábban azt mondta, hogy az intézményben egyelőre "harctéri állapotok" vannak, de gőzerővel folyik a takarítás, a helyreállítás, és szerinte 2-3 hét múlva már ismét ott tanulhatnak a helyi diákok. A város iskolájában vannak elszállásolva azok, akiknek el kellett hagyniuk az otthonukat az iszapáradat miatt. (MTI)
Dobson Tibor kármentesítési szóvivő a kolontári sajtóbejárás előtt közölte, hogy a gátszakadás helyét a korábbi tervekkel ellentétben nem lehet megközelíteni, mert az elmúlt órákban másfél centiméternyit csúszott a talaj, jelentette tudósítónk.
1,5 millió forintot utalt át a Magyar Kármentő Alap számlájára a Közép-európai Egyete. Az egyetem arra kérte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Polgári Védelmi Főfelügyelőségét, hogy az átutalt összeget a vörösiszap által károsult, sokszor egymástól elszakított családok kommunikációjának elősegítésére, például mobiltelefonok, sim- és feltöltőkártyák vásárlására fordítsa. A Főfelügyelet a javaslatot támogatta, és azonnal megkereste a mobilszolgáltatókat az ügyben.
Közös levélben kér segítséget a magyar állampolgároktól a károsultjak számára Schmitt Pál köztársasági elnök és Orbán Viktor kormányfő. A közjogi méltóságok valamennyi háztartásba el kívánják juttatni levelüket.
A Magyar Kármentő Alapba történt felajánlások összege délelőtt 11 óráig már meghaladta a 200 millió forintot. (MTI)
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a kolontári sajtóbejáráson azt mondta, imádkozik, hogy ne essen az eső, mert ha ez bekövetkezne, semmit sem lehetne tenni az ellen, hogy a víz magával vigye a szennyezést.
A szakemberek jelenleg a IX. jelű tározóból pumpálják át a vörösiszapot fedő vizet az új, X./A jelű tározóba, így igyekeznek tehermentesíteni a IX.-es falait. Biztosak abban, hogy újabb falrészek fognak elmozdulni. Első lépésként a gátszakadás nyomán keletkezett rést kell betömni. Hosszabb távon földdel vagy gipsszel temetik be a sérült tározót, és rekultiválják a területet. Valószínűleg fűzfaerdőt telepítenek rá, és egy külső erődítményrendszer fogja lokalizálni a szennyezést.
Illés Zoltán elmondta, a magyar EU-elnökséget ki kell használni arra, hogy az unió veszélyes hulladéknak minősítse a vörösiszapot. Kezdeményezzük egy uniós kármentesítési alap létrehozását is, mert jelenleg ilyen nincs.
Az államtitkár abszurdnak és ostobának nevezte, hogya jelenlegi jogszabályok szerint egy település jegyzője építési hatóságként járhat el az ajkaihoz hasonló ipari létesítményeknél, ezért kezdeményezni fogja, hogy ez a jogkör a környezetvédelmi hatósághoz és a katasztrófavédelemhez kerüljön.
Legalább félévente fel kellene mérni repülőről a három magyarországi zagytározó állapotát, hogy az esetleges újabb katasztrófák megelőzhetők legyenek, mondta Bíró Tibor, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola dékánja. Szakértőik a napokban már adatgyűjtő repülést végeztek a tíz napja megsérült ajkai tározónál, csütörtökön pedig a két másik vörösiszap-tározót mérik fel. (MTI)
Délután kezdik meg a veszélyes helyen lévő házak bontását Kolontáron, negyven épületet dózerolnak le. Ez a munka egy, legfeljebb két napig tart. A házak bontására azért is van szükség, mert azok a jelenlegi helyükön visszaduzzasztanák a következő szennyezéshullámot. A faluban egyébként nemsokára elkészül az új, hatszáz méteres védmű, ami a felsőbb részen lévő házakat védi, és megakadályozza, hogy az esetleges újabb áradat Devecser felé folyjon tovább.
Péntek déltől újra termel az ajkai timföldgyárat üzemeltető, állami felügyelet alatt működő Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. - közölte a vállalatot felügyelő kormánybiztos szóvivője. (MTI)
A román vízügyi hatóság csökkenti a Duna vizének minőségét ellenőrző mérések gyakoriságát. A legutóbbi mérések azt mutatták, hogy a víz pH-értéke 7,86, ami a megengedett értékek között helyezkedik el. Az elmúlt napokban négyóránként vettek vízmintát, a mérések gyakoriságát azonban a következő huszonnégy órában ritkítja, így csak nyolcóránként végzik el az ellenőrzést, ezt követően pedig csak naponta egyszer. (MTI)
Gördülékeny volt az Európai Unión belüli koordináció a magyarországi iszapömlés ügyében, jelentette ki Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi felelőse. (MTI)
A kiürített Kolontár egykori megállójához már kiszállították a vasúti síneket, zajlik az új vasúti pálya alapozása. Az iszapömlés miatt használhatatlanná vált a falunál a pályaszerkezet.
A Torna-patakon a katonák által korábban épített ponton-hidat már elbontották, a települést kettészelő védőgát oldalát erősítik, teherautók hordják az ahhoz szükséges köveket, földet. (MTI)
Az Eventus Egyesület egynapos vízitúrát szervez október 24-én a Dunakanyarban, Visegrádtól a Népszigetig azzal a céllal, hogy megsegítse Kolontár lakosságát.
Már nem elegendő a hagyományos porálarc a vörösiszap által sújtott területeken, ajánlatos a munkaruházati boltban vásárolt speciális álarcokat viselni, állapította meg a veszprémi egyetem szakértői csoportja. A por belélegzése az arra érzékenyeknél nyálkahártya irritációt okozhat. A szakemberek szerint emellett ajánlott ecetes vízzel portalanítani a lakásokban, az ecetsav ugyanis közömbösíti az iszap lúgtartalmát. A Devecseren álló mobil mérőbusz adatai alapján a szállópor koncentrációja jelenleg határérték körüli. (Független Hírügynökség)
A Délkelet-ázsiai Országok Szervezete (ASEAN) magyarországi nagykövetségei is gyűjtöttek a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak megsegítésére. Malajzia, a Fülöp-szigetek, Indonézia, Thaiföld és Vietnam nagykövetsége csütörtökön adta át 1,2 millió forint értékben tartós élelmiszert, tisztítószert, konzerveket, takarókat és több raklapnyi ásványvizet tartalmazó segélycsomagját, amelyet a Magyar Vöröskereszt juttat el a károsultakhoz. (MTI)
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Oktatásért Felelős Államtitkársága és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat arra kér minden magyar diákot és pedagógust, hogy fejenként legalább száz forinttal támogassák a vörösiszap-katasztrófa áldozatait. Az iskolák által október 31-ig összegyűjtött pénzt a kolontári és devecseri általános iskolába járó gyermekek családjainak, illetve az érintett oktatási intézményeknek juttatják el. Az intézményvezetőket arra kérik, hogy koordinálják a gyűjtést, és az összegyűlt pénzadományokat a szeretetszolgálat OTP 11784009-20200745-00000000 számlaszámára utalják. Minden adakozó intézmény az általa gyűjtött összeg nevesítésével együtt felkerül a NEFMI honlapjára. (MTI)