Jogerőssé vált Benedek Fülöp volt agrárállamtitkár előzetes letartóztatása, melyet még november ötödikén rendelt el a Budai Központi Kerületi Bíróság. Az előző kormány agrárminisztériumának egykori szakállamtitkárát jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és magánokirat-hamisítás gyanújával vették őrizetbe, de az előzetes letartóztatás ellen fellebbezett. A Pesti Központi Kerületi Bíróság meghosszabbította a volt szocialista főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós előzetes letartóztatását is.
A Fővárosi Bíróság hétfőn helybenhagyta Benedek Fülöpre vonatkozó határozatot, így az jogerőssé vált. Azért rendelték el a kényszerintézkedést, mert a nyomozás adatai szerint Benedek Fülöp a kapcsolatrendszerét felhasználva megpróbálta meghiúsítani a bizonyítási eljárást. A bíróság szerint fennáll a veszélye, hogy ha szabadon hagynák a férfit, akkor is folytatná az eljárás sikerét veszélyeztető tevékenységet.
Benedek Fülöp a gyanú szerint 2005 és 2007 között jogosulatlanul szervezett meg különböző protokoll vadászatokat, illetve 2006-ban a Nemzeti Földalapkezelő Szervezettel fizettette ki a saját céljaira megrendelt facsemetéket. Ehhez fiktív tanácsadói szerződéseket kötött. Ezzel a vagyonkezelői kötelezettségét szándékosan megszegve - részben felbujtóként - a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek több mint 30 millió forint kárt okozott. Benedek Fülöp kihallgatásán vallomást tett, de tagadta, hogy bűncselekményt követett volna el.
A volt szakállamtitkárnak egyébként nem ez az első ügye: tavaly decemberben első fokon, nem jogerősen másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre és 3 millió forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság. A végzés szerint nyomást gyakorolt földhivatali vezetőkre, hogy minősítsenek át egy pákozdi állami földterületet, hogy azután el lehessen adni. Az első fokú ítélet kimondása után Benedek Fülöp bejelentette távozását a vagyonkezelőtől. A gyanúsított legkorábban februárban szabadulhat.
A Fővárosi Bíróság szerdán február 17-ig meghosszabbították a bűnszervezetben elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel és más bűncselekményekkel gyanúsított Hagyó Miklós előzetes letartóztatását is. A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) szerdai végzése szerint az igen szerteágazó büntetőügyben a Központi Nyomozó Főügyészség kiterjedt vizsgálatot folytat. A bíróság szerint nem kizárt, hogy a volt főpolgármester-helyettest újabb bűncselekményekkel gyanúsítják meg, vagy akár súlyosbodhat is a terhére rótt bűncselekmények minősítése. A bíróság szerint Hagyó Miklós szabadlábra helyezése esetén megnehezítené a nyomozást, befolyásolná a tanúkat vagy bizonyítékokat semmisítene meg.
A PKKB indoklása szerint a vallomások arra utalnak, hogy az egykori főpolgármester-helyettes erős egyéniség volt, a vele közvetlen kapcsolatban álló vezetők maradéktalanul végrehajtották az utasításait. A bíróság épp ezért úgy döntött, meghosszabbítja előzetes letartóztatását.
Mint ismert, Hagyó Miklóst márciusban vették őrizetbe a rendőrök, mert a gyanú szerint arra vette rá a BKV egyes vezetőit, hogy indokolatlan és szükségtelen szerződéseket kössenek. Emellett felmerült a gyanú, hogy egy cég rajta keresztül jutott jogtalanul 40 millió forinthoz, mivel a volt szocialista főpolgármester-helyettes nyomására a BKV igazolt egy el nem végzett munkát. Ezen felül azzal is gyanúsítják, hogy arra utasította a BKV Zrt. vezetőit, hogy egy tanácsadó céggel szerződést kössenek egy tanulmány elkészítésére. Ezt a közlekedési társaság ki is fizette, pedig ezt az összeget Hagyónak kellett volna rendeznie a főpolgármesteri hivatal által biztosított költségkeretéből.
Hagyó Miklóst augusztus végén újabb bűncselekménnyel gyanúsította az ügyészség: a volt főpolgármester helyettesnek már zsarolás miatt is felelnie kell. Eszerint hivatali helyzetével visszaélve 2008 márciusában arra utasította Balogh Zsoltot, a BKV Zrt. megbízott vezérigazgatóját, hogy évente 15 millió forintot adjon át neki.
A PKKB döntése ellen a gyanúsított és védője fellebbezett, így az még nem jogerős.