1981 a tikitakizás, 2006 az utcai harc, 2010 a szavak éve volt. Na, de milyeneké?
Arra talán még emlékeznek páran, hogy 1998-ban, az első Fidesz-győzelem idején a balosok meg a liberálisok egy teljes éven át képesek voltak a polgár szón lovagolni. Vagy hogy 1999-ben nem a megérdemelt 0,3–1 hétig, hanem tizenkét egész hónapig gerappázott minden ötvenévesnél fiatalabb részeg magyar ember?
Bezzeg 2010-ben annyi ikonikus szó zúdult ránk, hogy egy Lázár János felső- és Selmeczi Gabriella alsótestével + Szijjártó Péter kitartásával rendelkező kentaur sem bírná mindet elszállítani. A Föld kevésbé szerencsés vidékein jó évtizednek számít az olyan, amelyikben egyszerre bukkan fel egy nokiás doboz és egy fülkeforradalom, nálunk bezzeg ez csak a tavaszi termés egyik fele volt.
Hosszas oda-vissza listázással kiválasztottuk ennek a pompás évjáratnak a tizenegy legjellemzőbb szavát. Egy időközben eltűnt politikai áramlat iránti főhajtásból liberálisan kezeltük a szó fogalmát, magyarán felvettünk a listára néhány álladósult szókapcsolatot is. Íme a top tizenegy lexéma, az álomválogatott nem erősség szerinti, hanem véletlenszerű sorrendben. Olyanok maradtak ki, mint a sajtószabadság, a Wkileaks, a nenyi vagy az erős slagos lemosás! Akinek van kedve, szavazhat is az Év szavára.
Jelentése: 'politika közeli magánember nyíltan elvesz a közösből, magának vagy a politikai haverjainak, de feltehetőleg mindkettőnek'. Az év első felében szárnyalt a szó, jelentése később 'a korábbi rezsim már-már aranyosnak tűnő, kispályás megoldásá'-ra módosult.
2010 előtt az emberek egy hátborzongató popegyüttest jelentett, ami olyanokat dalolt, hogy „Hűtlenek vagyunk, végül mind elindulunk, Száz mosolyt kapunk, de csak könnyeket hagyunk, Hisz gyermekek vagyunk, s már sosem változunk, Ne sírj!”. Idén azonban megtanultuk, hogy az emberek azt jelenti: 'Orbán Viktor'. Bár kétséges, hogy erre rábólintana-e például az emberek embere. Az ember annyira beette magát a kortárs kultúrába, hogy a szónak MSZP-s mutációja is született, hiszen az igazi progresszív posztkiszesek szigorúan csak zemberekeznek.
A kolontár–devecseri tragédia túlzás nélkül a fél világot megrázta, de a leleményes fideszesek révén a szó tovább élt a politikai mezőben, új jelentéssel gazdagodva. A vörösiszap nenyiül olyasmit jelent, hogy 'kommer ellenállás' vagy 'az alvó gyucsányista sejtek aknamunkája'. A vörösiszap oldalvizén a pH is beúszott a magyar mindennapokba, jelentése: 'valami rettentően veszélyes és halálos izé, ami tíz méterről, halálsugárral eszi ki a szívedet'.
Jelentése: 'nem a mi spanunk'.
Érdekes, hogy Molnár Ferenc 1907-ben adta ki a Pál utcai fiúkat, a könyvben kulcsszerepet játszó kétharmad fogalma mégis csak 103 évvel később vált alapszóvá. Mint azt minden magyar iskolás tudja, a kétharmadról az ifjúsági regény Múzeum-kerti, golyózós jelenetében esik szó:
Hát csak jöttek a Pásztorok, egyre közelebb jöttek, és nézték nagyon a golyókat. Mondom a Kolnaynak: »Te, ezeknek tetszik a mi golyónk!« És még a Weisz volt a legokosabb, mert ő mindjárt mondta: »Gyönnek, gyönnek, ebből a gyövésből nagy kétharmad lesz!« De én azt gondoltam, hogy nem fognak minket bántani, hiszen mi soha
nem csináltunk nekik semmit. [...] És oda akarok menni, hogy összeszedjem, volt már vagy harminc golyó, de elémbe ugrott az egyik Pásztor, a kisebbik, és rám kiáltott: »Kétharmad!« Én hátranéztem, és Kolnay meg a Barabás már szaladtak, a Weisz a falnál állt, és sápadt volt, a Richter meg még gondolkozott, hogy szaladjon-e vagy nem. Én próbáltam előbb becsületesen. Azt mondtam: »Kérem, ehhez maguknak nincs joguk.« De akkor már az öregebbik Pásztor szedte fel a golyókat, és rakta be a zsebébe. A fiatalabbik meg megfogta a mellemen a kabátomat, és rám kiáltott: »Nem hallottad, hogy kétharmad?!« Hát persze aztán én se szóltam semmit.
Örömteli hír, hogy a Fidesz-kormány szövegírói sűrűn forgatják a Pál utcai fiúkat, hiszen a regény egy másik kulcskifejezését is kikölcsönözték. Amikor kiderült, hogy a kormány kétharmadolja az emberek kötelező magánnyugdíját és Selmeczi „Lockheed” Gabriella ennek örömére nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízottként folytatja, sok egyszerű gondolkodású publicista és blogger csapkodta azzal az asztalt, hogy nyugdíjvédelem = 'nyugdíjlopás'. Pedig Molnár Ferenc ezt is sokkal árnyaltabban megírta annak idején:
– A Múziumban tegnap megint nyugdíjvédelmet csináltak!
– Kik?
– Hát a Pásztorok. A két Pásztor.Nagy csönd lett erre. Ehhez tudni kell, mi az a nyugdíjvédelem. Ez különleges pesti gyerekszó. Mikor valamelyik erősebb fiú golyózni, tollazni vagy szentjánoskenyér-magba – pesti nyelven: boxenlibe –játszani lát magánál gyöngébbet, s a játékot el akarja venni tőle, akkor azt mondja: nyugdíjvédelem. Ez a csúf magyar szó azt jelenti, hogy 'az erős fiú hadizsákmánynak nyilvánítja a golyót, s aki ellenállni merészel, azzal szemben erőszakot fog használni'. A nyugdíjvédelem tehát hadüzenet is. Egyszersmind az ostromállapotnak, az erőszaknak, az ököljognak és a kalózuralomnak rövid, de velős kijelentése.
Egyfajta metakifejezés, ami egyesíti magában a kétharmad és a nyugdíjvédelem jelentését, illetve Mészáros őrmester legendás kérdését az önként jelentkezőkről. A lenti laktanya légvédelmi szakembere hajnalonként berúgta az ajtót, majd a „jó reggelt, elvtársak, ébresztő, FEL!, önként jelentkezőket keresek a sertésólak takarítására Kovács, Putz, Lővinger” kérdéssel folytatta, és máris mederbe került a napunk.
Bár a svungos kormányváltás miatt 2010-et érthető módon a politikai szavak uralták, szerencsére azért nálunk sem csak nenyiből van a kerítés. Van például zulu eredetű versenyzőnk is a sport világából. A foci-vb közvetítése tette az idegesítő talán örök szinonimájává a fröccsöntött kürt nevét.
Konkrét személyre régen nem utaló, tréfás kifejezés, a kilencevenes években a régi magyarok ugyanezt úgy mondták, hogy torgyán. Ennyit változik a nyelv pár év alatt!
A dermesztő 2010 kevés vidám következményeinek egyike, hogy az időtöltés egyik legelfogadottabb módja az interneten történő köcsögösködés lett. És aki nem ismerné a szót, a troll már nem 'ikeás erdei manó hülyén borzas hajjal', hanem 'kitartó netes köcsög, írásban, képben és animgifen'.
Ez az Orbán Viktor által bevezetett szép összetett szó a rosszindulatú, sőt ellenséges kommentátorok szerint azt jelenti, hogy 'aki ilyen sok szavazatot kapott a fülkében, az bármit megtehet'. Ez azonban tévedés! Eleve gyanús, hogy a szó a kilencvenes évek elején népszerű szexshopok videókabinjainak a hangulatát árasztja. Ha pedig azt is tudja az ember, hogy a popimádó miniszterelnöknek közismerten a Népi papa és a haverok a kedvenc együttese, elég betenni a lejátszóba a Fülkeforradalom című slágerüket, hogy kibomoljon az igazság minden részlete:
Úgy érzem elég volt
A hazugság megfojtVonulj az utcákra
A hálószobákbólFiúk a barikádon
Bevallom alig váromHiszek a győzelemben
Hisz ezért csinálomTömegek ópiuma
A mell és a vaginaKét férfi szerelme
Az élet értelmeFülkeforradalom
Ma este dobom a csajomAz egyetlen választás
A homoszexualitás!