Nemrég még a kormányváltás nyerteseinek tűntek a vízügyesek, Illés Zoltán államtitkár januárban ötmilliárdos pluszpénzt ígért az ágazatnak. Most viszont olyan durva megszorítást kaptak a nyakukba, hogy Gyurcsány Ferenc medencetisztítója adja a másikat: a kiadásaik csaknem felét zárolták, egyes helyeken áprilistól a bérek kifizetésével is gondok lehetnek.
A teljes hazai természetvédelmi igazgatás, valamint az ár- és belvíz elleni védekezést végző vízügyi igazgatás összeomlását eredményezheti az idei költségvetésükben szereplő finanszírozás lefelezése. A vidékfejlesztési tárcához tartozó nemzeti parkok, környezetvédelmi felügyelőségek és vízügyi igazgatóságok pénzének negyven-ötven százalékát vonták el átmenetileg.
Illés Zoltán, a vidékfejlesztési minisztérium zöldügyi államtitkára januárban, a nagy belvizek idején még büszkén jelentette be egy vidéki túráján, hogy a vízügyi ágazat több mint ötmilliárdos pluszforráshoz jut költségvetési átcsoportosításokkal. A mostani költségvetési intézkedések viszont sokkal nagyobb, sok esetben a működőképességet veszélyeztető elvonásokat jelentenek.
A vízügyesek több igazgatóságon év eleje óta csak alapbért kapnak, a túlórákat, benzinpénzt, más költségtérítést nem fizetik ki nekik. A belvíz miatt tavaly novembertől február közepéig-végéig több vízügyi igazgatóság területén – lényegében az egész Alföldön – sokan napi 12 órás műszakban dolgoztak, hétvégén is, így a zárolás miatt a nekik járónál több tízezer forinttal kevesebbet kapnak. Ez a kiesés tartós lesz: több helyen megszüntették a cafeteriákat és a rendelkezésre állási pénzeket is. Ezzel együtt sem elég a pénz: úgy tudjuk, a vízügyi igazgatóságok a minisztériumtól kértek segítséget, különben az egyes helyeken áprilistól-májustól már a béreket sem tudnák kifizetni.
Nemcsak a dolgozók – és az idén felvett közmunkások – fizetésére nincs pénz. Úgy tudjuk, vannak olyan igazgatóságok, ahol február óta a szivattyúk üzemeltetésének költségeit sem tudták kifizetni – az országban még csaknem kétszázezer hektáron van belvíz, de sok helyen már nem is szivattyúzzák –, máshol a belvízvédekezésbe olyan autókat is be kellett vonni, amiknek a műszaki vizsgájára sem volt pénz. Van, ahol néhány ezer forintos számlák kifizetéséhez is vezetői engedélyek kellenek, egyes cégeknél és benzinkutakon már csak készpénzért vásárolhatnak a vízügyek, olyan csúszások vannak a kifizetésekkel.
A természet- és környezetvédelem, illetve a vízügy lényegében az állattenyésztők miatt került ilyen helyzetbe, illetve mert elvileg képes bevételeket generálni. A tárca idén 190 milliárd forintból gazdálkodik, a kormány úgy döntött, hogy ennek 10 százalékát zárolja, ami 19 milliárd forint. Csakhogy a 190-ből 90 milliárd EU-pénz, amiből nem tudnak elvenni, így a 19 a maradék 100 milliárdnak már a 19 százaléka.
A vidékfejlesztési miniszternek az a koncepciója, hogy az állattenyésztési támogatásokból egy fillért sem vesz el, mert ez a terület kínál kitörési lehetőséget – fejtegette Illés. Ezután megnézték, hol van bevételi lehetőség, és ahol ilyet sejtettek, ott dupla annyit zároltak, vagyis azt írták elő, hogy az eddigi bevételeket a duplájukra kell emelni.
Illés Zoltán államtitkár az Indexnek elmondta: a környezetvédelem és a vízügy azért kapott ekkora vágást, mert képes bevételeket termelni, ezeket a pluszbevételeket az államtitkár a hatósági díjak és a bírságok brutális emelésétől várja. "Az utolsó fűszálat is százmilliókra bírságoljuk" – szólt a lendületes Illés-szlogen.
A politikus az előbbire példaként a nemzeti parkok által bérbe adott földeket említette, ahol előfordulnak hektáronkénti 900 forintos bérleti díjak (nem havi, hanem éves összegekről van szó), miközben a bérlők adott esetben csak támogatásban hektáronként 120 ezret vesznek fel egy évben. Illés több tízezer forintos új bérleti díjakról beszélt a több százasok helyett.
Kérdésünkre elismerte ugyanakkor, hogy ezeket legjobb esetben az év vége táján, a szerződések módosítása után lehet először bevasalni. Ráadásul míg a környezetvédelmi területen vannak ilyen érdemi bírságolási lehetőségek, a vízügyi igazgatásban lényegében nincsenek (bár a hivatalos magyarázat szerint miután jogilag a három terület egy közös szervezetbe, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségbe tartozik, ezen belül oszthatják majd szét a bírságbevételeket a különböző ágazatok között).
A bérleti díjak mellett a hatósági díjakat, például a környezethasználati engedély díját is megemelik, és jól rápakolnak a bírságokra. A fő irányokat jól illusztrálja, hogy Illés pozitív példaként az Aggteleki Nemzeti Park általa 2010 őszén kinevezett új igazgatóját említette, aki az igen magas, percenként 32 forintos szerződéses mobiltarifákat látva elvette a munkatársak sim-kártyáit. Telefonálni hónapok óta nem tudnak, a munka hatékonysága természetesen jelentősen romlott, de a havi kiadás közel egymillióval csökkent csak emiatt.
Illés minden pénzforrást megnézne, például azt, hogy az MNV nemzeti vagyonkezelőhöz tartozó cégek egy része eddig egyáltalán nem fizetett szolgáltatási díjakat, például a Hortobágyi Halgazdaság a nemzeti parknak. Szintén a pénzügyi szanálás része, hogy a tárcának dolgozó külső vállalkozásokat csak kilencven napos határidővel fizetik ki és addig sakkoznak a pénzekkel, mondta az államtitkár (a gyakorlatban ez több megyében már most is így működik). A Dunán nem újítják föl a nemzetközi hajózási jelzéseket, mert az is pénzbe kerül.
Illés ugyanakkor leszögezte, hogy a vízügyben mindenkinek garantálják az alapbérét és a munkahelyét, cáfolva a több tíz százalékos kényszerű leépítésekről szóló híreket. Ez alól kivételt az az öt százaléknyi vízügyes jelent, akiket egy korábbi döntés értelmében leépítenek.