Átadták Ronald Reagan volt amerikai elnök bronzszobrát a Szabadság téren, ahol Orbán Viktor és Condoleezza Rice is méltatta erényeit a hidegháború befejezésében. Orbán szerint Magyarországnak is erőt kell merítenie a példájából, és még falakat kell lebontanunk. Rice szerint a szobor emlékeztet rá, hogy nem szabad magukra hagyni a szabadságért harcolókat.
"Újra kellene egy Ronald Reagan. Vajon készülődik-e már valahol?" – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, aki Condoleezza Rice volt amerikai külügyminiszter társaságában átadta az egykori amerikai elnök bronzszobrát a Szabadság téren.
Máté István csongrádi szobrászművész 2,2 méter magas szobra a sétáló Ronald Reagant ábrázolja, amint jelképesen elindul a téren lévő szovjet emlékmű felé, ugyanakkor az alkotásba ugyanúgy bele lehet látni azt is, hogy a volt elnök a következő pillanatban mosolyogva táncolni kezd.
Orbán Viktor miniszterelnök az államférfiak szerepének jelentőségét hangsúlyozta, mint mondta, a szakértőkkel, elemzőkkel szemben az államférfi csak egyszer dönthet, és majd a történelem mond róla ítéletet. "Ronald Reagan jól döntött, bölcsen irányította a változást, és megőrizte a békét" – mondta.
"Hitt a szabadságban és a szabad emberek erkölcsi erejében" – mondta. Szerinte Reagan tabukat döntött, öröknek hitt dogmákat döntött le a józan ész nevében. Ledöntötte azokat a falakat, amelyek elszigetelték a nyugati civilizáció egyik felét a másiktól. Szerinte Reagan megújította a világot, és megújította Kelet-Európát.
Mint mondta, most Magyarországnak is erőt kell merítenie a példájából. Szerinte még falakat kell lebontanunk, hogy kiszabaduljunk a múlt hibáinak fogságából. Reagan a bizonyíték, hogy létezik teljes megújulás, ha van hozzá elég bátorságunk és erőnk, ha vállaljuk a jó és a rossz közötti különbség kimondásával járó felelősséget és nehézségeket.
Azt mondta, hogy 1990-ben még úgy tűnhetett, hogy kiszámítható, szabad világ jön, azonban 2011-ben már láthatjuk, hogy egy teljesen új fejezet kezdődik az emberiség történelmében. Ehhez pedig szükség lenne egy új Ronald Reaganre is.
Condoleezza Rice arról beszélt, hogy az 1956-ban Magyarországon harcoló férfiak és nők inspirálták Amerikát és minden szabad népet, elsősorban pedig Ronald Reagant, hogy ne hagyják magukra a szabadságért harcolókat.
Szerinte helyénvaló emlékezni, de közben folytatni is kell a munkát, ami elkezdődött, a világban ugyanis még mindig vannak olyan férfiak, nők és gyerekek, akik a zsarnokság igája alatt sínylődnek. "Erre a szoborra nézve fogadjuk meg, hogy ügyük nem elveszett, nincsenek egyedül, mindig mellettük állunk majd" – mondta.
Rice egyben a volt elnök özvegye, Nancy Reagan, a Ronald Reagan Alapítvány és az egész amerikai nép nevében köszönetet mondott a szobor felállításáért.
Felszólalt az ünnepségen Edwin Meese, Reagan volt igazságügyi minisztere és bizalmasa is, aki szerint a szobor a parlament közelében jól jelképezi a szabadságot. "Remélem, hogy nemcsak egy átlagos látványosság lesz, hanem mindennap emlékeztet majd a szabadság ügyére, amit Ronald Reagan képviselt”, és amely összekapcsolja az amerikai és a magyar népet. Beszédet mondott Kevin McCarthy, a republikánusok frakcióigazgatója és Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete is.
A Ronald Reagan emlékbizottság elnökeként a szobor felállítását kezdeményező Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a valódi értékek egyesítik az embereket. Ronald Reagan tiszteletében egyeznek a republikánusok és a demokraták is, és Magyarországon is egyek a konzervatívok és a liberálisok, valamint a szociáldemokraták és kereszténydemokraták.
A szobrot több politikus, és meghívott vendég, köztük Simonyi András volt washingtoni nagykövet, Habsburg György és Andy Vajna, valamint száz-százötven nézelődő, köztük sok amerikai turista jelenlétében leplezték le. Bemutattak egy Best of Ronald Reagan videót is, amelyben szinte az összes emlékezetes jelenet szerepelt az újraválasztási kampányvitától egészen a "Gorbacsov, döntse le a falat!" beszédig Berlinben.
"Nagyon megható volt" - mondta egy idősebb amerikai férfi a feleségének, mielőtt tovább indult volna a térről. Reagan születésének 100. évfordulója alkalmából (az Index összeállítását itt olvashatja>>>) a napokban Londonban is szobrot avatnak a volt elnöknek, akinek már 2006-ban átadták mellszobrát a Városligetben, így két szobor is tiszteleg előtte Budapesten.