Orbán Viktor a gazdasági válság elleni idei intézkedések felsorolásával kezdte a parlamenti évadot. Lehet majd fix áron, egyben törleszteni a devizahiteleket, hatósági áras lesz a víz, jöhet a 35 százalékos ÁFA-kulcs a luxustermékekre. 30 százalékos THM felett nem lehet majd hitelt adni.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlament őszi első ülésén nagy változásokat jelentett be.
A legnagyobb izgalommal várt döntés arról szólt, hogy támogatja-e a kormány, hogy a bankoknak fix árfolyamon el kelljen engedniük a devizahiteleseket. Igen, a kormány támogatja és megvalósíthatónak tartja, hogy a frankot 180 forinttal, a jent 2 forinttal, az eurót pedig 250 forinttal számolva ki lehessen fizetni egyben a lakáshiteleseknek a tartozásaikat. Ezek az árfolyamok a mostaninak jóval alatta vannak.
A jelzáloghitel-szerződések utólagos parlamenti módosítása Orbán szerint jogilag megvalósítható. Orbán jelezte, hogy külföldi fórumokon megtámadhatják majd ezt, de erre is lesz válasza a kormánynak.
A tervet először pénteken jelentette be Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, a kormány pedig vasárnapi ülésén döntött elfogadása mellett. A szokatlan megoldás biztos, hogy veszteséget okoz a bankoknak, de Orbán Viktor szerint a pénzintézeteknek osztozniuk kell a lakossággal a mostani bajban. A külföldi bankokat a miniszterelnök szerint támogatják majd az anyabankjaik, az OTP-t meg az FHB-t pedig az állam. Hogy ez konkrétan mit jelent, az nem derült most ki.
Orbán Viktor bejelentette, hogy az uzsorásokkal szemben keményebb törvényeket hoznak, és keményen fellép ellenük a rendőrség is. Harminc százalékos THM felett nem lehet majd hitelt adni. Jelenleg nemcsak uzsorások, hanem teljesen legálisan működő cégek is kínálnak jóval efölött hitelt.
Orbán bejelentette, hogy még az idén a vízdíj, a csatornadíj és a szemétszállítás is hatósági áras lesz. Bővebben itt olvashat erről>>>
Ismét megígérte a stabilitási törvényt, ami az államadósság megfékezésére hivatott, és a nagy rendszerek költéseit (önkormányzatok, egészségügyi kasszák, nyugdíj) tartaná kordában. Jelezte, hogy jövőre nem lehet 2,8 százaléknál magasabb az államháztartási hiány.
Még az ősszel a kormány vissza akarja fizetni az EU-nak és az IMF-nek a 2008-ban felvett kölcsönt.
Magyarország szeretné bevezetni a 35 százalékos ÁFA-t a luxustermékekre. Ehhez már kértük az EU engedélyét (most a legmagasabb ÁFA-kulcs 25 százalék). A mezőgazdaságban bevezetik a fordított adózást, vagyis ezentúl az ágazatban nem a számlakibocsátó, hanem a vevő köteles az ÁFA-t kiszámolni, majd bevallani és levonni. A luxusáfáról bővebben>>>
Másik fontos adóügyi változtatás lesz, hogy akinek a cége jelentős adótartozással szűnt meg, az nem kaphat új adószámot, azaz nem kezdhet új vállalkozásba.
Tömegessé teszi jövőre a start névre keresztelt közmunkaprogramot. Hosszabb távon akár félmillió embert is be akarnak vonni a programba. Aki nem vállalja a közmunkát, az nem kaphat állami segélyt. Ezzel nemcsak munkára akarják bírni az embereket, hanem azt remélik, hogy az eddig feketén dolgozók munkavállalása kifehéredik.
A kormány azt is támogatja, hogy a szociális segélyek egy részét ezentúl természetbeni juttatásként, és ne pénzben adják a rászorulóknak.