Index Vakbarát Hírportál

500 milliós dvd-nyúlás miatt nyomoz a rendőrség

2013. május 16., csütörtök 12:35

Különösen nagy értékre elkövetett csalás miatt nyomoz a rendőrség egy biatorbágyi ügy kapcsán: egymillió darab dvd cserélt gazdát érdekes módon. A történet a magyar bizniszelés állatorvosi lova. Fantomizált puffercégek tűnnek fel és le, az eljárás kezdetben nehézkes, és a rendőrök furcsa hibákat ejtenek, majd amikor belendül a nyomozás, röpködnek a molotov-koktélok.

Április 14-én éjszaka fellángolt az óbudai Lajos utcai kis fodrászat bejárata: ismeretlen tettesek többszöri szóbeli fenyegetés után molotov-koktélt hajítottak az ajtóra. A fodrásznő férje úgy gondolja, a fenyegetés valójában neki szólt, miután feljelentést tett egy 500 milliós forintos dvd-s lenyúlás gyanúja miatt. A dvd-s történet még 2010-ben kezdődött, de valamiért nagyon nehezen akart elindulni az eljárás. Most különösen nagy értékre elkövetett csalás gyanújával nyomoz a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, a gyújtogatás miatt pedig az óbudai rendőrség indított eljárást.

Tibori Gábor, a lángoló óbudai fodrászbolt tulajdonosának férje néhány éve vágott bele a dvd-bizniszbe. A lemezeket Bulgáriában gyárttatta, a szófiai üzemben az átküldött magyar szinkronnal percenként 1800-at nyomnak belőlük 100-120 forintos darabáron. Filmenként 10-30 ezres darabszámot érdemes behozni Magyarországra. A dvd-k hengerekbe kötve érkeznek, itt még a dobozolás és papírborító költsége jön rá, a kész áru pedig 150 forint körül megy tovább a forgalmazóhoz.

Pontosabban Tibori cége, a J-Nick Kft. nem közvetlenül a forgalmazó Miraxnak adta tovább a lemezeket, hanem egy közbeiktatott cég, az E-Clint Kft.-nek, ami továbbadta a Miraxnak, ahonnan végül 400 forint körüli értéken került a nagy bevásárlóközpontokba. (A vásárlók ezekből a dvd-kből 900 forint körüli áron válogathattak.)

Az üzlet egy darabig jól ment, az árut a J-Nick a Javépcoop Kft biatorbágyi raktárában tárolta, ahogy épp a rendelések befutottak, vagy továbbmentek. A feljelentés szerint 2010. december 22-én azonban Tiborival közölte a Javépcoop, hogy felmondták a raktárbérleti szerződést. (Tibori szerint a Javépcoop a Miraxra hivatkozva zárta a J-Nick-et az addig bérelt raktárszakaszból, amit a Javépcoop és a Mirax lapunknak nem ismert el.)

Csakhogy a raktár nem volt üres, ott voltak a J-Nick dvd-i, amiknek az átvételi árral számított értéke a nyomozás adatai szerint összesen 504,7 millió forintot tesznek ki. Ezért Tibori feljelentést tett az illetékes budaörsi rendőrségen. A rendőrök kijöttek, és hatósági zár alá helyezték a raktárszakaszt.

A torbágyi einstandolás

Tiborit 2011 januárjában érte a következő meglepetés: megdöbbenve értesült róla, hogy a rendőrség feloldotta az általuk kezdeményezett ügyben a hatósági zárat, méghozzá a majdani átvevő, a Mirax hatására. Tiboriék hiába kértek, a budaörsi rendőrség nem adott a hatósági zár feloldására magyarázatot. Mint később megtudták, rendőrségi jegyzőkönyv a zárolásról és a feloldásról sem született, pedig ez kötelező. (Az ügyben született ügyészségi határozatok szerint a Mirax egyébként arra hivatkozott, hogy a lezárt helyen neki is van áruja, amihez ha nem fér hozzá, milliós kára keletkezik. Ezt a budaörsi rendőrség elfogadta, és megszüntette a teljes hatósági zárat.)

Mire Tiboriék kiértek, hogy elvigyék a felszabadított raktárkészletet, az már nem volt az övék. Addigi átvetőjük, az E-Clint számlával igazolta, hogy a raktárkészletet megvetették, de egy Tiboriék számára addig ismeretlen cégtől, egy bizonyos Kemi&G Kft-től. A hirtelen felbukkant Kemi&G néhány nappal azelőtt alakult, amikor a Javépcoop felbontotta a szerződést a J-Nick-kel.

Tibori hiába kérte Kemi&G-től, hogy igazolja, honnan vannak a dvd-k, melyekről ő állítja, cége tulajdonában voltak, nem kapott választ. Ezután Tibori addigi partnere, az E-Clint immár a Kemi&G-től származó vételi igazolással továbbadta az árut a Miraxnak, az pedig vélhetően értékesítette a bevásárlóközpontokban. A teljes készlet körülbelül 2012 elejére elfogyott.

Lezárt nyomozás, tünedező nyomok

Tibori a bérleti szerződés felmondása, és a raktárkészlet megőrzése érdekében feljelentést tett még 2010 végén a budaörsi rendőrségen, ahol elindult a nyomozás magánokirat-hamisítás miatt. A nyomozás lezárásáról nincs határozat, arról viszont van (egy 201.1 január 11-i), hogy a budaörsi rendőrség megbizonyosodott arról: a lezárt raktárrészben levő készlet a Mirax-é, ezért oldották feloldják a zárat. (Az nincs kifejtve, mi alapján bizonyosodtak meg róla.)

A rendőrségi eljárást Tibori megpanaszolta a Pest megyei, majd a Pest vidéki ügyészségen, de sorra elutasították a panaszait. Végül sokadikként az ORFK bűnügyi főigazgatóságán az ügy felkeltette a figyelmet, és elrendelték a nyomozást.

Időtábla

2010. december 15.: megalakul a Kemi&G Kft.

2010. december 22.: a Jávepcoop felbontja a raktárbérleti szerződést a J-Nick Kft-vel. Tibori feljelentést tesz, a budaörsi rendőrség hatósági zárat tesz a bennragadt készletre.

2011. január 11.: a budaörsi rendőrség a Mirax állításának és panaszának helyt ad, miszerint az övék a készlet, és feloldja a zárat. A nyomozás lezárásáról Tibori nem kap értesítést.

2011. eleje: megjelenik a raktárban a Kemi&G, eladja a felszabadított készletet az E-Clint Kft-nek, az pedig továbbadja.

2012. szeptember-október: Tibori ügyben tett panaszait, a rendőrök ellen tett feljelentéseit elutasítja a Pestvidéki Nyomozó Ügyészség és a Pest Megyei Főügyészség

2013. eleje: a Pest megyei Rendőr-főkapitányság nyomozást indít különösen nagy értékre elkövetett csalás miatt

2013. április 14.: molotov-koktélt dobnak Tibori feleségének óbudai fodrászüzletére

Kérdésünkre az ORFK sajtóosztályán elmondták, hogy az ügyben a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya különösen nagy értékre elkövetett csalás bűntettének gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. A nyomozás sikeres befejezésének érdekében – melynek határideje 2013. május 31. – nem adtak bővebb tájékoztatást.

A közvetítő E-Clint-től azóta (2011 decemberében) megszabadultak eredeti tulajdonosai. A felszámolás alatt levő cég most két hajléktalan nevén van, akiknek a budapesti Grassalkovich úti hajléktalanszálló van megadva elérhetőségként. Tibori közölte: amióta a PMRFK nyomoz, megszaporodtak a fenyegetések a J-Nick háza táján. Ennek tudja be a felesége fodrászatát ért áprilisi molotov-koktélos támadást is.

Ellenérv semmi, fenyegetés annál inkább

Megkerestük a két érintett (még nem átalakult) céget, mi az álláspontjuk az ügyben. Elküldtük az egész cikket, hogy akár tételesen cáfolják a sértett állításait. A Mirax részéről azt a választ kaptuk, hogy szerintük a cikk tartalma nem fedi a valóságot. Hozzátették: a rendelkezésünkre álló hivatalos okiratokat, és egyéb bizonyítékokat nem kívánják a nyomozás befejezéséig lapunknak bemutatni, ellenben megfenyegettek, hogy beperelik az Indexet.

A Javépcoop Logisztikai Kft. a következő választ küldte: a cikkben megjelölt cégek üzleti ügyeiben nem vettek részt, azokat a cégek egymás között intézték. Arra a kérdésünkre, hogy miért mégis mondták fel a raktárbérleti szerződést, azt a választ kaptuk, hogy a határozatlan időre létrejött bérleti szerződést bármelyik fél jogosult volt a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint indoklás nélkül (felmondási idő biztosításával) felmondani. Tekintettel arra, hogy a Javépcoop a bérleti szerződést már nem kivánta fenntartani, ezért szüntette azt meg szabályszerű felmondással – szól a válasz.

Az egyébként a biatorbágyi raktár címére bejegyzett E-Clint a soroksári hajléktalanszállón lakó új tulajdonosok megjelenése óta felszámolás alatt áll. Korábbi tulajdonosát, Boruzs Istvánt a cégadatbázisban megadott címén kerestük, de nincs a nevén telefonszám. Boruzsnak a cégtár szerint hat cég van a nevén, ebből négy felszámolás alatt, egy pedig végelszámolás alatt van.

A 2010. december 15-én (egy héttel a J-Nick raktárbérleti szerződésének váratlan felbontása előtt) alakult, kőbányai lakótelepi panel 4. emeletére bejegyzett Kemi&G az Opten adatai szerint háromszor is tulajdonost váltott a történtek óta. Bevétele csak 2011-ben volt (amikor a nevezetes dvd-készlet gazdát cserélt), méghozzá 337 millió forint. Kérdéses, mennyire életszerű, hogy egy frissen alapított cég hirtelen belecsap egy többszázmilliós üzletbe, majd többet nem is köt, sőt nem sokkal utána háromszor is tulajdonost vált. Első tulajdonosát a cégadatbázis szerinti címén nem sikerült utolérnünk.

Rovatok