Széna tér, Varga Mihály és Láng Zsolt: A koszorúzás után véget ért ez a megemlékezés is. Megkérdeztük a jelenlévő '56-os hősöket, mit gondoltak róla. Tetszett nekik.
1999. október 23-án tették le a 61-es út Kaposvárt elkerülő szakaszának alapkövét. Egy év múlva egy ötkilométeres, 2001-ben egy 2,2 kilométeres részt adtak át belőle. (Sonline.hu)
Széna tér, Láng Zsolt és Varga Mihály: A beszédek után most koszorúznak. A színpadra szólították gyakorlatilag az összes létező politikai pártot és szövetséget, és utánuk azért néhány '56-os hőst is.
A forradalom első napjaiban főként csak híradósok és amatőrfilmesek forgattak. A kutatóknak eddig 15 percnyi filmanyagot sikerült összegyűjtenie október 23-ról. A rádió ostromáról is van felvétel, csak még meg kell vásárolni.
Széna téri összefoglalónk második részében Varga Mihály beszédével foglalkozunk.
Ő is eléggé sokszor elmondja, hogy a magyarok a saját törvényeik szerint szeretnének élni, de új elemként megjelenik az is, hogy azért az Európai Unión belül. A nemzetgazdasági miniszter ezután a nemzetgazdaságról beszélt: az elmúlt három évben kikerültünk a túlzottdeficit-eljárás alól, visszanyertük a szabadságunkat az IMF-től, mélypontra került az infláció és csúcsra a foglalkoztatás, segítettünk a devizahiteleseken, és növekedési pályára léptünk.
Erős idézetek:
Zavartalanul sütött a nap, a hőmérséklet a hajnali 4 fokról 18,6 fokig emelkedett. (Kisalfold.hu)
Nincs még ünnepi hangulatban? Akkor ajánlom a Kasabian Magyarországon forgatott '56-os témájú videóját!
1991-es az első MTI-tudósítás, amelyik megemlíti Orbán Viktor nevét. A későbbi miniszterelnök Miskolcon vett részt nagygyűlésen, ahol az ÁVH 1956. október 26-i sortüzének áldozatai kaptak emléktáblát.
Az ezres tömeg előtt elsőként Orbán Viktor országgyűlési képviselő szólt arról, hogy a miskolciak tragédiája október 26-ával nem ért véget, hiszen ártatlanok százait akasztotta fel a megtorlás, miközben a tömeggyilkosokat kitüntették. Azt mondta, hogy a ma nemzedéke még mindig adós a politikai igazságtétellel, azonban önmérsékletre intett, nehogy a múlt hibáiba essünk, mert akkor soha nem épül fel az igazi demokratikus Magyarország.
Corvin-köz, VIII. kerületi önkormányzat megemlékezése: Az ünnepség végére már nagyjából 80-an hallgatták Kocsis Mátét. A koszorúzás után az egésznek vége lett, közben a mozihoz tartozó ledfalon a Derült égből fasírt reklámja pörgött.
Egy ázsiai kislánynak mellettem épp egy magyar öregasszony mutogatja a zászlókat: a világoskék a székely zászló, a székelyek is magyarok, csak most Romániában élnek. A kislány eléggé meg van szeppenve.
Véget értek a beszédek a Széna téren, rövid összefoglalónk első részében Láng Zsolt, II. kerületi polgármesterrel foglalkozunk.
Az volt az alapgondolat, hogy az 57 évvel ezelőtti és a mostani helyzet között párhuzam vonható. Néhány erősebb szövegrészlet:
A beszéd után a Kodály Zoltán iskola kórusa előadta a Zöld Erdőben című művet.
A Fidesz-közeli nagyvállalkozó a maga tömör stílusában közölte az alábbiakat Facebook oldalán:
Bem téren a beszédem fő témja az lesz, hogy nem leszünk a csürhék országa.
Az ünnepi operatív törzsben is helyet kapó Valton Security őrző-védő cég biztosítja a legtöbb fideszes, illetve fideszes politikusokhoz kötődő rendezvényt, valamint focimeccsek biztonságáért felelnek. A tavaszi Lendvay utcai székházfoglaláskor a cég kigyúrt emberei is részt vettek a pártszékház védelmében.
Reggel kilenc óta felügyeli a nemzeti ünnep eseményeit az operatív törzs.
Ők a tagok:
Corvin köz, VIII. kerületi önkormányzat megemlékezése: Kocsis Máté polgármester azzal kezdi a beszédét, hogy „Ma már béke van, de”. Ezután gyorsan elmondja azt is, mikor nem volt béke: 2006-ban, 1956 ötvenedik évfordulóján.
Megint vérszag volt Budapest utcáin, erre nincs mentség.
Ezután rátér arra, hogy Magyarország függetlenségét ma is meg kell védeni, ezt ma a külföldi gazdasági fölény veszélyezteti.
Csurka István ekkor még nem szakított az MDF-fel, sőt, az egyik legnépszerűbb politikusa volt a pártnak. A szabad választások utáni első október 23-a a Kossuth téren ért véget, itt beszélt Csurka a hallgatósághoz:
"A magyar társadalom csendes forradalma még nem ért véget, mert bár megteremtett egy szabad, demokratikus politikai rendszert és az annak megfelelő gazdasági rendszer kialakításának lehetőségét, a mindennapi életből még nem tudta kitörölni az elmúlt világot, saját lelkéből nem tudta száműzni az önbizalomhiányt, a fásultságot. A forradalom beteljesüléséhez világosan kell látni 1956-ot, az utána következő évtizedeket és a jelen történéseit."
Szerencsére Deutsch Tamás is készült a mai napra:
Az elődpárt '56-ban behívta a szovjeteket, az utódpárt jövőre kihívja Orbánt.
Ezeknek a hívogatás a fixa ideájuk.
Széna tér, Varga Mihály és Láng Zsolt: Legfeljebb 50-en lehetnek, sokan magyar mentében. Amikor ideértem, még volt itt egy nagy KDNP-s molinó, amit mostanra leszedtek. Egy LMP-s srác szerint azért, mert egy Jobbik-szimpatizánsnak nem tetszett, hogy a kereszténydemokraták megpróbálják kisajátítani az összkerületi megemlékezést.
Gyurcsány Ferenc ezúttal sem fogta vissza magát, amikor a Facebookon megosztotta saját '56-értelmezését:
1956. október 23-a ünnepe a szabadságról és a demokráciáról szól. Csak olyan dolgokról, amit megcsúfol Orbán kormánya. Így aztán nem tudom mit ünnepelnek. Ne legyetek kishitűek: a mai Magyarországon '56 egyetlen igazi örököse a demokratikus baloldal.
Corvin köz, VIII. kerületi önkormányzat megemlékezése: Egyelőre maximum harminc embert látok, plusz itt vannak a fellépők is. Ez főleg korabeli ruhába öltözött, puskával és egyenruhával felszerelt katonákat, egy nagymagyarországos matricával és vaskereszttel díszített Csepel harckocsit és egy kisebb ágyút jelent. A pesti srác szobra előtt egy csomó virág és gyertya, Kocsis Máté polgármester még sehol.
Amúgy idefelé jövet elég kihalt volt a város, az egész I. kerületben és a rakpartok környékén senkit nem láttam.
Egyik oldalról az iskolában megtapasztalták azokat a negatív dolgokat, amik a rendszerhez kötődtek, másrészről pedig amikor hazamentek, otthon érzékelték, hogy beszolgáltatás van, erőszakos tsz-szervezés, a szüleiken, rokonaikon keresztül ismerték meg a rendszer hatásait
– mondta Püski Levente történész a Debrecen Televízió Esti Közelkép című műsorában. (Dehir.hu)
jobban megmozgatja 56. Nézzék csak, mit posztolt Baja Ferenc a facebookon:
A forradalomban, ahogy a miskolci, úgy a debreceni ifjúság is kivette a részét. A forradalom első áldozatai: három debreceni fiatalember. A kora esti órákban Debrecen belvárosában az államvédelem egységei tüzet nyitottak a délelőtt óta több ezresre növekedett tüntető tömegre.
Rengeteg koszorúzás lesz. (Boon.hu)
aki nem tudja, hogy Nagy Imre tántoríthatatlan kommunista volt! Ezt írta az MSZP-s Szanyi Tibor a facebookon. Értettük, kapitány!
1989. október 22-ről 23-ára virradó éjszaka meggyilkoltak egy taxist Budapesten, a Déli pályaudvarnál. A taxisok október 23-án gyászszalagot kötöttek autóikra. A Főtaxi közleménye sietett leszögezni: munkatársuk tragikus halála miatt érzett megrendülésük jeleként és nem az 1956-os októberi eseményekre emlékezve viselik a gyászszalagot.
Mindenki beszél mindenfélét, hogy hová hány embert várnak, de én akkor is az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségének hiszek. Elég profik, ők olyan demonstrációk létszámát is megbecsülték, amikről eddig még csak nem is hallottam. A Nemzeti Érzelmű Motorosok például az oldal szerint 30-40 motorral és 50 motorossal vonulnak. Ezt hogy számolták ki? A weboldal amúgy arra is felhívja az amerikai állampolgárok figyelmét, hogy bár a demonstrációk és a nyilvános nagygyűlések békés összejöveteleknek vannak szánva, de erőszakossá is válhatnak. Jézus! Ez persze csak egy sablonszöveg, de azért furcsa érzés olvasni. Én az összellenzéki tüntetésre megyek tudósítani és most baromira remélem, hogy a bokrosisták, az ungáristák és a fodoristák is tudni fogják, hol a határ!
Szűrös Mátyás kommunista politikus éppen október 23-án, a parlament erkélyéről kiáltotta ki a köztársaságot. A Műszaki Egyetemnél Wachsler Tamás beszélt a Fidesz nevében. Ő most a Kossuth tér megújulásáért felelős program igazgatója. A most Gyurcsány Ferenc mellett politizáló Debreczeni József MDF-es országgyűlési képviselőként mondott beszédet Debrecenben. A pártszakadás utáni Magyar Szocialista Munkáspárt (ekkorra már kivált belőle az MSZP, akik maradtak, büszkén vállalták kommunistaságukat) egy közleménnyel hallatta hangját 1989. október 23-án: várják a régi MSZMP-tagok jelentkezését:
"Kérjük a pártszervezeteket, őrizzék meg pártunk nevét, legyenek hűek a nemzet javát szolgáló reformtörekvésekhez, és a működésük folytatását jelentsék be az alábbi címre: az MSZMP Ideiglenes Ügyvezető Testületének ügyintéző irodája, 1139 Budapest, XIII., Váci út 71. Telefon: 1-408-720/53 mellék."
A közjogi méltóságok idén nem mentek el a zászlófelvonásra. A kormányt Pintér Sándor belügyminiszter képviselte. Ott volt Benkő Tibor, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke, Kun Szabó István, a budapesti helyőrség dandár parancsnoka, Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató és a magyarországi diplomáciai testület képviselői. (MTI)
A távozók között rengeteg tehetséges ember volt, néhányuk már akkor is híres volt, mások később váltak azzá, de a kommunizmus hátralevő évtizedeiben egyikük sem jöhetett többet Magyarországra, hiszen börtönbüntetés várt volna rájuk disszidálásért. (Velvet)
Ez még a régi verzió volt, nem a verbunkos, lendületes.