Összeszedtük, kik a Nagy Ellenzéki Összeborulás nyertesei és vesztesei, és miért. A helyzetünk nem volt túl nehéz, vesztesből igazából csak egy van. A felsorolásból az olyan potyautasok, mint Fodor Gábor, az elemzés komolysága miatt kimaradtak.
A Nagy Ellenzéki Összeborulás
A kedden bejelentett ellenzéki szövetség így fog kinézni:
Közös listát állítanak: 1. Mesterházy Attila, 2. Bajnai Gordon, 3. Gyurcsány Ferenc, 4. Fodor Gábor, 5. Szabó Tímea
Az egyéni körzeteket 71-22-13 arányban osztják fel egymás között
1. Mesterházy Attila és az MSZP, akik mindenkit lenyomtak
Szívós taktikai harcban az MSZP mindenkit legyőzött a baloldalon. Mesterházy lett Orbán Viktor kihívója és a baloldal vezetője, a szocialista párt pedig egyértelművé tette, hogy ők a nagyfiúk a játszótéren. Ők mondják meg, ki mehet fel elsőnek a csúszdára, és szépen a sor végére küldik a pofátlan kiscsoportosokat, akik megkérdőjelezték a hatalmukat.
Mit nyertek?
Az MSZP a kezdetektől közös listát akart Mesterházy elsőségével. Tavaly augusztus 29-én a külön listás megállapodással az MSZP még engedett Bajnaiéknak, most viszont elérték fő céljukat. A Gyurcsány–Mesterházy-csata után a Bajnai–Mesterházy-csatát is utóbbi nyerte.
A szocialisták nemcsak hogy újra elfoglalták a baloldalt, de a teljes szövetség összehozásával nem maradt hiteles baloldali kritikusok, aki kívülről bírálhatná őket. Mármint az LMP-t leszámítva, de az ő bejutási esélyeik amúgy sem túl jók.
A Fidesz eddig Bajnai Gordont és Gyurcsány Ferencet lőtte, Mesterházy Attila az „előválasztási kampányból″ úgy került ki győztesen, hogy hármójuk közül ő kapta a legkevesebb támadást az ellenféltől.
A közös listán brutális az MSZP-dominancia. Ők adják a listavezetőt, a lista első 60 helyéből pedig 42 az övék. A szimbolikus első öt után pedig a 6–15. helyeken is csak MSZP-sek lesznek.
Budapestet leszámítva viszonylag kevés biztos befutó helyről kellett lemondaniuk szövetségeseik javára.
Mit veszítettek?
Az új, 200 fős parlament miatt rengeteg szocialista politikus szorul ki az országos politikából, a közös listaállítás az MSZP-túlsúly ellenére is további áldozatokkal jár, ami párton belüli és a szövetségesekkel szembeni feszültségeket szülhet, de ez csak csekély veszteség.
Az augusztusi megállapodáshoz képest a 75 helyett csak 71 körzetben indul MSZP-s jelölt. Mesterházy listavezetőségéért, Gyurcsány pacifikálásáért és Bajnai háttérbe szorításáért ez sem tűnik túl nagy árnak.
A legnagyobb kockázat, hogy innentől egy választási vereségnek Mesterházy lesz az arca.
Nyert vagy veszített a megállapodással az Együtt-PM?
5166
Veszített
1413
Nyert
Együtt 2014: Korszakváltókból új SZDSZ
2012. októberi visszatérésekor Bajnai Gordon egy ernyőszervezetben akarta egyesíteni az ellenzéket, majd gyorsan a baloldali miniszterelnök-jelöltségért harcoló pártpolitikus lett belőle, január 14-ére pedig ebben a harcban is alulmaradt. Az Együtt 2014 az új SZDSZ, a baloldal másodhegedűse. Kiábrándult jobboldaliak szimpátiáját akartak elnyerni, ehhez képest az összes közül ők lettek a legkevésbé partiképes párt. Egyedül nem elég erősek, a Fidesz és az LMP gyűlöli őket, a DK meg nekik túl kínos: az MSZP-vel való szövetségen kívül más választásuk nem is nagyon maradt. Ez az egyik olvasat. És persze van egy olyan is, hogy Bajnai félretette személyes ambícióit, és a kormányváltás érdekében hátralépett. Ez az, amit most ők mondanak.
Mit nyertek?
Biztos bejutást a parlamentbe az MSZP vezette közös listán 4, jó esetben 6 képviselőjüknek. De még ezeken a helyeken is osztozkodniuk kell a PM-mel.
22 egyéni körzetben indíthatnak jelöltet, ennek egy része befutóesélyes.
2018-ig lesz négy biztos évük az országos politikában, hogy megpróbálják újra, ami 2012 óta nem sikerült. Korszakváltást, kormányváltást, ilyesmit.
Mit veszítettek?
Bár a korszakváltás üzenetét még a Nagy Összeborulás bejelentésekor is hangoztatta Bajnai Gordon, nehezen fogják tudni innentől megkülönböztetni magukat az elmúltnyolcév baloldalától.
Augusztus 29-én még úgy nézett ki, van egy külön listájuk és egy elméleti esély Bajnai Gordon miniszterelnökségére. Mindkettőnek búcsút mondtak, feladták az összes pozíciójukat az MSZP-vel folytatott tárgyalásokon.
Az MSZP által vezetett közös lista első hatvan helyéből 9 az övék, ebből azonban 5 a 48. helytől következik, vagyis ellenzéki vereség esetén ezzel nem nagyon számolhatnak.
A korábbi 31 egyéni körzet helyett csak 22 jutott nekik, köztük befutóesélyes és fontos budapesti egyéni választókerületet is át kellett adniuk a DK-nak.
Az Együtt szövetségesét, a Párbeszéd Magyarországért pártot külön is érdemes megemlíteni, mint az egész egyezség legnagyobb vesztesét.
Egy külön listás Együtt-PM-indulás esetén lett volna vagy négy befutóesélyes listás helyük, most lesz vagy kettő, és megnyerhetőnek tekintett egyéni helyet is buktak Budapesten.
De a pozícióbeli veszteségek igazán semmit nem jelentenek ahhoz képest, hogy a Gyurcsány ellenzékeként induló, még az MSZP-vel való közös listát is elutasító párt hitelessége alapjaiban kérdőjeleződött meg.
Nyert vagy veszített a megállapodással a DK?
5416
Nyert
967
Veszített
Gyurcsány Ferenc és a DK, akik visszahódíthatják a baloldalt
Minden úgy történt, ahogy Gyurcsány eltervezte tavaly ősszel. Baloldali szavazókat hódított el Bajnaitól és kisebb részben az MSZP-től, olyan szintre felhúzva pártját, hogy egyszerűen öngyilkosság lett volna a Demokratikus Koalícióval nem megállapodni. Bár a közös lista erősorrendje szerint a DK csak a harmadik legerősebb párt, Gyurcsány Ferencnek innen csak felfelé vezethet az út.
Mit nyertek?
Legitimációt. Gyurcsány Ferenc újra teljes értékű tagja a magyar baloldalnak a korábbi beteg ember helyett, akivel szóba állni is kínos volt. Na jó, a baloldal visszahódítása azért erős túlzás, de innentől akár középpárttá is válhat a Demokratikus Koalíció. Főleg ellenzékben.
Négyévnyi parlamenti jelenlétet. A közös listáról minimum 3, jó esetben akár 4-5 politikusok is bejut. Bár az elmúlt hónapokban folyamatosan erősödtek, és az 5 százalékos küszöböt önállóan is megugorhatták volna, most biztosra mehetnek. Gyurcsány korábban arról beszélt, ha a DK nem jut be 2014-ben, az ő politikai karrierjének is vége. Nem lesz vége.
Kaptak még 13 egyéni helyet is, melyeknek egy része azért nyerhető. Ha teljesen kihagyták volna őket az ellenzéki összefogásból, egyetlen körzetet sem tudtak volna elvinni.