Mezőkövesden lesz az első olyan választási nagygyűlés az idei kampányban, ahol előre lehet tudni, hogy Orbán Viktor is ott lesz. Itt tessék jelentkezni április másodikára, még csak tíz résztvevő van!
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
Bicske és környéke, Csákvár, Gárdony. A Fidesz Tessely Zoltánt, Bicske polgármesterét indítja, aki 2010-ben már az első fordulóban mandátumot szerzett. Az Összefogás egy fehérvári MSZP-st, Horváth Andrást küldi ringbe, a Jobbik a bicskei Gáspár Kornélt, az LMP pedig Varga Györgyöt, aki az 1980-as évek eleje óta vállalkozó és több cikluson keresztül volt Felcsút független polgármestere.
Mór és környéke. A Fidesznek kedves választókerület, 2010-ben már az első fordulóban mandátumot szerzett Törő Gábor, most is őt indítják. Az Összefogás az MSZP EP-képviselőjét, az 1961-es születésű Herczog Editet indítja, a Jobbik Fazekas Attilát, a párt fehérvári alelnökét, míg az LMP Kalmár Andrást. Kalmár pedagógus végzettségű, jelenleg azonban egy kőszárhegyi, komposztálási technológiákkal foglalkozó cég projektmenedzsere.
Székesfehérvár. A Fidesz azt a Vargha Tamást indítja, aki 2010-ben már az első fordulóban mandátumot szerzett. Az Összefogás az MSZP helyi elnökét, az ügyvédként os dolgozó 37 éves Márton Rolandot. A Jobbik jelöltje is ügyvéd, Mező Balázs a legnagyobb sikerének egy, a városba tervezett roma kulturális központ megfúrását tartja. Az LMP az online újságíróként dolgozó Bialkó László Gergelyt indítja.
Az MSZP-nek kétszer sikert hozó makói és Lázár János fellegvárának számító, masszívan jobboldali hódmezővásárhelyi körzetből jött létre. Lázár 2002 óta képviselő, mindig egyéniben nyert. Az Összefogás jelöltje MSZP-s megyei elnökhelyettes és polgármester Apátfalván. Az LMP az ismert humoristát, Nagy Bandó Andrást indítja, a Jobbik egy makói állatorvost.
A szentesi és csongrádi választókerületek összevonásával jött létre, Csongrád inkább jobboldali, Szentes ingadozó körzet volt. A Fidesz jelöltje négy éve az első fordulóban szerzett mandátumot Szentesen, 1998 óta képviselő, 2006-2010 között listáról, háromszor egyéniből került be. Az Összefogás jelöltjét az Együtt-PM nevezte meg, Komáromi Zoltán háziorvos, új szereplő a politikában. A Jobbik a párt sándorfalvai helyi elnökét indítja, az LMP jelöltje egy Szentesen lakó pszichológus.
Szeged és a várostól nyugatra lévő települések alkotják. A Fidesz-jelölt 2010 óta képviselő, akkor megyei listáról került be. Az Összefogás a 2012-ben a Szegedi Szabadtéri Játékok éléről viharos körülmények között leváltott Bátyai Edinát indítja. A Jobbik jelöltje a párt szegedi elnöke, az LMP-é egy önkormányzati képviselő.
A korábbi háromból két választókerület lett Szegeden, ez a keleti és északi városrészből áll. 2010-ig Szeged inkább baloldali fellegvár volt, de most se Botka László, se Újhelyi István nem indul egyéni mandátumért. Bohács Zsolt négy éve egyéni mandátumot szerzett itt, az Összefogás jelöltje a szegedi polgármesteri kabinet vezetője. A Jobbik egy önkormányzati képviselőt indít, az LMP nem sokkal a kampányidőszak előtt cserélt, önkormányzati képviselője helyett egy, a politikában új szereplőt, egy egyetemi adjunktust indít.
A mezőkövesdi választókörzetben 1998 óta Tállai András egyeduralkodó, ötödszörre szerezhet egyéni mandátumot. A baloldali jelölt egy 44 éves tanár, a párt megyei alelnöke és önkormányzati képviselő. A Jobbik a párt helyi alelnökét indítja.
A tiszaújvárosi és a szerencsi választókerület összegyúrásával jött létre, korábban inkább baloldali fellegvárnak számított. Mengyi Roland 2010-ben tiszaújvárosi egyéni mandátumot szerzett. Az Összefogás jelöltje MSZP-es és tiszaújvárosi, 12 éve önkormányzati képviselő. A jobbikos Balla Gergő négy éve 28 százalékot kapott a tiszaújvárosi körzetben, megyei listáról lett képviselő. Az LMP jelöltje egy 56 éves állatorvos.
A zempléni térség a megye egyik fideszes erőssége. Hörcsik Richárd már 1990-ben bekerült a parlamentbe, még MDF-esként, majd négy év kihagyás után 1998-ban már fideszesként tért vissza, négyszer szerezte meg a sátoraljaújhelyi mandátumot. Vécsi István a Közmunkás Szakszervezet elnöke, Ricse községben polgármester. A Jobbik jelöltje sátoraljaújhelyi önkormányzati képviselő, a párt városi elnöke, az LMP-é egy 57 éves jogász.
A korábbi közép-borsodi (kazincbarcikai, sajószentpéteri és edelényi) választókerületekből vonták össze, jellemzően baloldali beállítottságú térség, de Edelény volt az egyetlen vidéki hely, ahol négy éve nem fideszes (hanem a függetlenné lett korábbi fideszes, Molnár Oszkár) nyert. A Fidesz mostani jelöltje négy éve a sajószentpéteri mandátumot nyerte el, az Összefogás jelöltje kazincbarcikai önkormányzati képviselő. A Jobbik-jelölt edelényi kötődésű, a megyei közgyűlés tagja, az LMP egy ináncsi önkormányzati képviselőjét indítja.
Az ózdi választókerülethez hozzácsapták a korábbi encsi egy részét, így jött létre. Ózd korábban baloldali volt, a hatból négy választást MSZP-s jelölt nyert. Négy éve Riz Gábor a második fordulóban szerzett egyéni mandátumot, először került a parlamentbe. A baloldali jelölt, Nyakó István 1994 óta képviselő, az encsi mandátumért indult négy éve, listáról jutott be. A Jobbik négy éve nagyon erős volt a térségben, most a megyei gárdakapitányt indítja, aki viszont nem ózdi vagy encsi, hanem miskolci. Az LMP egy mezőgazdasági mérnököt indít.
A nyugat-miskolci körzetben három képviselő harcol egymással. A Fidesz jelöltje a 2010 óta képviselő Sebestyén László, aki egyéni mandátumot szerzett négy éve. Az Összefogás-jelölt Varga László 2006 óta képviselő, előbb megyei, majd országos listáról jutott be. Az LMP jelöltje, Mile Lajos szintén 2010 óta képviselő, frakcióvezető-helyettes is. A Jobbik-jelölt önkormányzati képviselő.
Miskolc keleti része, benne az Avassal az egyetlen választókerület, ahol a két nagy tábor egyaránt nőt indít (egyébként is alig tucatnyi hely van, ahol egynél több jelöltnő lenne). Csöbör Katalin 2010 óta képviselő egyéni mandátummal, Nagy Korsa Judit a Magyar Rádió miskolci stúdiójának volt munkatársa. A Jobbik a párt miskolci alelnökét indítja, az LMP jelöltje a párt helyi szervezetének alapító tagja.
Két dél-békési választókerületből, az orosháziból és a mezőkovácsháziból gyúrták össze, enyhén baloldali kötődésű. Korábban a battonyai Karsai József volt a térség egyik erős baloldali neve, 2010-ben viszont a hozzá hasonlóan agrárvonalon mozgó, dinnyézésben érdekelt Simonka György szerzett itt egyéni mandátumot. Ő ismételni készül, ellenfele régi baloldali politikus, Varga Zoltán, aki a Bajnai-kormányban önkormányzati miniszter volt. 2006 óta parlamenti képviselő, mindkét választáson listáról került be. A jobbikos Jámbor Nándor négy éve harmadik lett, alig elmaradva Varga mögött. Az LMP jelöltje biogazdálkodó, új szereplő a politikában.
A gyulai és szeghalmi választókerület összegyúrásával jött létre, mindkettőben többször nyert bal- és jobboldali jelölt is. A fideszes Kovács József gyulai kórházigazgató, 2010 óta képviselő, akkor az első fordulóban megszerezte a gyulai egyéni mandátumot. Az Összefogás-jelölt Bod Tamás szintén gyulai, korábban újságíró volt, első parlamenti mandátumára készül, önkormányzati képviselő sem volt korábban. A jobbikos Varga Géza 2010-ban listás parlamenti helyet szerzett, a Galga vidékéről pályázott át Békésbe, az LMP jelöltje a szeghalmi kötődésű Földi Mihály. Gyulán lakik, és itt tervezett indulni a devizahiteles ügyben ismertté vált Kásler Árpád is, aki négy éve független polgármester-jelölt volt.
A békési és szarvasi választókerületből összegyúrt körzet abszolút jobboldalinak számít. Dankó Béla a szarvasi körzetben szerzett képviselői mandátumot 2010 őszén, miután az ott győztes Domokos László az ÁSZ elnöke lett. Dankó a korábbi szarvasi körzethez tartozó Kondoros polgármestere 1999 óta, a települése viszont a körzethatárok átrajzolásával kívül került most a választókerületén. A Jobbik jelöltje, Samu Tamás 2010-ben listáról bejutott a parlamentbe, de miután 2011-ben jogerősen elítélték (2008-ban rendőrökre támadt), lemondott a mandátumáról. Az MSZP a szarvasi Rejtő Józsefet indítja, aki Dankóhoz hasonlóan kapcsolatban van a focival: előbbi az MLSZ elnökségi tagja, utóbbi a szarvasi focicsapat elnökségéé. Az LMP jelöltje egy békési nyomdász, Rigler Miklós.
Békéscsabán 1990 óta mindig olyan jelölt nyer, aki később kormánypárti lesz. Vantara Gyula 2010-ben került először a parlamentbe, az egyéni mandátumot már az első fordulóban megszerezte. Ellenfele újonc lehet az országos politikában, 2010-ben az MSZP polgármester-jelöltje, később önkormányzati képviselője volt. Önkormányzati képviselő az LMP-s Takács Péter is, míg a Jobbik jelöltje korábban a MIÉP megyei alelnöke volt, 2009-ben váltott pártot.
A bajai mandátumért az őszi botrányos időközi választáson ismertté vált Teket Melinda lesz a Fidesz-szóvivő Zsigó Róbert baloldali kihívója. Az esély Zsigó, aki 1998 óta egyeduralkodó, ötödik egyéni mandátumára hajt. Az Új Magyar Gárda Mozgalom főkapitányát, Mészáros Istvánt indítja a Jobbik, az LMP jelöltje a párt országos listájának harmadik helyén álló Ikotity István.
A kiskunhalasi körzethez csatolták a korábbi bácsalmási körzet nagy- és a kiskőrösi egy kisebb részét. A fideszes Bányai Gábor négy és nyolc éve a bácsalmási egyéni mandátumot szerezte meg. Török Zsolt volt MSZP-szóvivő minden bizonnyal büntetésből kapta ezt a körzetet (mindhároim elődkörzetben verte őket a Jobbik négy éve), hiszen 2002-2010 között még Heves megyei listás képviselőként volt a parlament tagja. Szintén listáról jutott be 2010-ben a jobbikos jelölt, Farkas Gergely, aki a párt frakcióigazgatója, míg az LMP egy kőbányai politikust indít a bácskai mandátumért.
A volt tiszakécskei körzet egy része és a volt kiskufélegyházi körzet alkotja, jobboldali irányultságú. Lezsák Sándor 1994 óta folyamatosan képviselő, 1998 óta mindig a tiszakécskei egyéni mandátumot vitte. Ellenfele, Garai István kétszer, 1994-ben és 2006-ban nyert Kiskunfélegyházán; a másik négy választáson ott is jobboldali jelölt győzött, de listáról 2002-ben és négy éve is bejutott Garai. Az LMP-s Kiss Kálmán Tibor a párt vidékpolitikai koordinátora, a főként a tiszakécskei részen erős Jobbik jelöltje, Kollár László kiskunfélegyházi önkormányzati képviselő.
A kalocsai és kiskőrösi választókerületek összevonásával jött létre, erősen jobboldali beágyazottságú. Font Sándor 1998 óta négyszer nyert kiskőrösi jelöltként, az első két alkalommal MDF-esként, nyolc és négy éve már fideszesként. Az Összefogás jelöltje a DK-alelnöke Niedermüller Péter, az LMP-é Makádi Balázs kalocsai területi elnök; ők mindketten új szereplők a politikában. A Jobbik viszont már parlamenti tapasztalattal rendelkező jelöltet indít a négy éve már országos listáról bejutott Suhajda Krisztián személyében.
Kecskemét keleti része és a volt tiszakécskei választókerület egyes települései alkotják, stabilan jobboldali kötődésű, 1998 óta mindkét korábbi körzetben fideszes nyert. Zombor Gábor négy éve már első körben egyéni mandátumot szerzett a megyeszékhelyen; négy évvel korábban még listáról lett parlamenti képviselő. A baloldal egy új arccal, egy 27 éves ápolónővel próbálkozik, a Jobbik a párt tiszakécskei elnökét, míg az LMP a párt egy kecskeméti önkormányzati képviselőjét indítja.
Kecskemét nyugati része és a volt kunszentmiklósi választókerület alkotja, utóbbiban szerzett négyszer egyéni mandátumot a feleségét verő Balogh József. Jobboldali irányultságú választókerület. A Fidesz új jelöltet indít a volt focista, kecskeméti Salacz Lászlószemélyében. A baloldali Király József négy éve a párt megyei eredményénél másfélszer jobb, 22 százalékos teljesítményt nyújtott, igaz, egy tisztán kecskeméti választókerületben. A négy jelöltből csak a jobbikos Gyöngyösi Márton rendelkezik parlamenti tapasztalattal, 2010-ben megyei listáról került be. Az LMP egy önkormányzati jelöltet állított.
A szigetvári és siklósi körzet összevonásával jött létre, aprófalvas választókerület, a legtöbb település (164) itt van. Mindkét korábbi körzet ingadozó volt. A Fidesz-jelölt Tiffán Zsolt 2010-ben siklósi egyéni mandátumot szerzett, akkor először lett a parlament tagja. A baloldali jelölt a sellyei MSZP-s polgármester, az LMP a pártigazgatót, a Jobbik a siklósi pártelnököt indítja. Ők hárman először kerülhetnek be a parlamentbe.
Hargitai János biztos befutónak tűnik a volt mohácsi választókerület kibővítésével létrejött körzetben: 1998 óta négy egyéni mandátumot szerzett itt, az első kettőt fideszesként, a második kettőt KDNP-sként. A baloldalon itt egy DK-s politikus indul, Loschan Ferenc vállalkozó, bármiféle politikai múlt nélkül. Az LMP jelöltje négy éve is indult az egyéni képviselői helyért, a jobbikos Szőcs Norbert a párt megyei elnöke.
Pécs egy része, Komló és térség alkotja a választókerületet, a korábbi választások alapján inkább baloldali körzet. A Fidesz a párt egyik szóvivőjét indítja. A baloldali jelölt Komló alpolgármestere, 2006 és 2010 között már listáról volt parlamenti képviselő. A Jobbik és az LMP jelöltjei az előző önkormányzati választásokon pártjuk polgármesterjelöltjei voltak.
A fideszes Csizi Péter pécsi alpolgármester, 2010-ben került először, megyei listáról a parlamentbe. A baloldali jelölt, Tóth Bertalan korábban szintén volt pécsi alpolgármester, most önkormányzati frakcióvezető, parlamenti listás mandátuma volt 2010-től, de 2011-ben lemondott. A város hagyományosan inkább baloldali beállítottságú, 2010 előtt csak egyszer nyert itt jobboldali jelölt. Parlamenti képviselő, szintén listáról, a jobbikos Németh Zsolt is, míg az LMP egy önkormányzati képviselőt indít Kóbor József személyében (ő 2010-ben szerepelt a pártlistán a parlamenti választáson, de nem jutott mandátumhoz).
Budafok-Tétény. A két korábbi kerületben 2002-ben és 2006-ban is Molnár Gyula és Lendvai Ildikó MSZP-s politikusok nyertek, most egyikük sem indul. A fideszes jelölt, Szabolcvs Attila Budafok-Tétény polgármestere 2010 óta. Az Összefogás egy exLMP-st, Somfai Ágnes indítja, A Jobbik jelöltje a párt 2010-es főpolgármester-jelöltje, parlamenti képviselő, Staudt Gábor. Az LMP Gecsei-Tóth Andrea "ifjúságpolitikai szakszóvivőt" indítja.
Csepel és Soroksár. Alapból balosnak mondott körzet, de 2010-ben itt is tarolt a Fidesz. Most Németh Rezsibiztos Szilárd indul a Fidesz színeiben, legfőbb ellenfele az országosan egyáltalén nem ismert Együtt-PM-es Szabó Szabolcs lesz. Lehmann Viktor a Jobbik budapesti alelnöke, helyben aktív, az LMP-s Tenk András is.