Lopásról, eltűnt számlákról és helyzetbe hozott haverokról beszélt egy, az Index birtokába került hangfelvételen a Jobbik EP-lista ötödik helyen lévő jelöltje, Sípos László azzal a Budapesten alakult európai szélsőjobboldali pártszövetséggel kapcsolatban, melynek volt kincstárnoka és jelenlegi elnöke Kovács Béla jobbikos EP-képviselő. Kovács – Morvai Krisztina és Balczó Zoltán mögött – a harmadik befutó helyen áll a párt EP-listáján, de leginkább arról híres, hogy ő köti össze a Jobbikot az európai szélsőjobboldali erőkkel és Moszkvával.
Szerintem a Griffin azt várja tőlem, hogy segítsek neki lopni
– az Index által megszerzett, még tavaly rögzített hangfelvételen egyebek mellett ezt mondja Sípos László, a Jobbik külügyi kabinetjének alelnöke.
Sípos jelenleg a párt EP-listáján az ötödik, azaz befutó helyen van. Jól ismeri a Jobbik külföldi szövetségi rendszereit, tavaly októberben éppen ebben a témában beszélt a Jobbik tatai „elitképzőjében”, ahol mások mellett Vona Gábor pártelnök és Szabó Gábor pártigazgatói is előadott.
A birtokunkba került hangfelvételből kiderül, hogy Sípos az Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségének (AENM – Alliance of European National Movements) pénzügyeiről beszélve említi meg Griffint, nem éppen pozitív színben.
De kicsoda Griffin?
a Brit Nemzeti Párt vezére, aki a Jobbik EP-képviselője, Kovács Béla vezette AENM alelnöke is egyben. Az elmúlt években több jobbikos rendezvény vendégszónoka volt.
Egy európai pártszövetség, ami a Jobbik egyik kongresszusán alakult meg 2009-ben, Budapesten. Az AENM megalakulásában kulcsszerepet játszott Kovács Béla, a Jobbik EP-képviselője, aki egyben a szervezet kincstárnoka is volt tavalyig, akkor ugyanis az európai szövetség elnökévé lépett elő.
A Jobbikon kívül az alapító pártok között volt a belga és a francia Nemzeti Front, az olasz Háromszínű Láng és a svéd Nemzeti Demokraták. Később csatlakoztak más szélsőjobboldali pártok, köztük a Griffin-féle Brit Nemzeti Párt. Az AENM-nek az EP-ben jelenleg 8 képviselője van, de az a céljuk, hogy minimum 7 országból, minimum 25 képviselőjük legyen. Így saját frakciót alakíthatnának, és a szövetség európai párttá válhatna.
Tavaly októberben a szövetségből kivált a francia Nemzeti Front, a szervezet francia elnöke, Bruno Gollnisch helyére ekkor lépett az addig kincstáros Kovács. Ő más szálon is kötődik a szövetséghez, hiszen az egyik EP-s asszisztense, Valerio Cignetti az AENM főtitkára. És az olasz Háromszínű Láng tagja is.
Információnk szerint Sípos László tavaly Kovács Béla kérésére nézte át az AENM könyvelését, a birtokunkba került hangfelvételt nem sokkal ezután rögzítették. Ebben az időben Kovács még kincstárnok volt.
Ha ezt a való életben egy cégnél vizsgálnák, akkor már rég azt mondanák, hogy finito
– mondja a felvételen Sípos, és a szövegkörnyezetből egyértelműen kiderül, hogy az AENM pénzügyeire utal.
Sípos nemcsak arról beszél, hogy számlakupacokat hagyott el a szövetség könyvelője, hanem arról is, hogy szerinte Nick Griffin azt várja tőle, hogy „segítsen neki lopni”. De megemlíti azt is, hogy a brit szélsőjobboldali vezér a szervezet rendezvényeinek keretében utaztatja rokonait, barátait.
Nem értem, itt lesz egy konferencia, idejön a Griffin, ide hozza a lányát, idehozza a nyomorékot, idehoz ba...g fa...tudja kit...és...ízé...be akarja őket nyomni mindenhova, gondolom azért, hogy mit tudom én havi egy-két ezer euróért ne csináljanak semmit
– hangzik el a felvételen.
Mindez annak fényében is érdekes, hogy Griffin idén januárban magáncsődöt jelentett be.
Egy nehéz időszakban zajlott indulatos magánbeszélgetésből kiragadott mondat, amelynek sem stílusa, sem szóhasználata nem hivatalos véleménynyilvánítás, vagy nyilatkozat
– így reagált írásban az Indexnek Sípos László a hangfelvételre, hangsúlyozva, hogy azt a tudta nélkül rögzítették. Mint írta, ő 2013 áprilisától segíti az AEMN munkáját, merthogy ekkortól kezdődött meg az európai szintű pártok külső, független auditálása. Elmondása szerint ekkor szembesült a párt azzal, hogy a könyvelőcég székhelyváltása miatt nem találják a párt teljes könyvelési dokumentációját, beleértve a szerződéseket, a számlákat, a bankkivonatokat. „Erről mind az auditorok, mind az EP, mind pedig a rendőrség hivatalos értesítést kapott, de a párt munkatársainak el kellett kezdeniük az iratok pótlását visszamenőleg az alakulásig” – írta.
„Mivel ennek a helyzetnek komoly jogi és anyagi következményei lehettek volna, a feszültség tapinthatóvá vált a párton belül. Emiatt komoly viták és kemény megnyilatkozások is előfordultak – többek között részemről is” – írta, és ő ennek tulajdonítja, hogy házon belül elhangzott sok "erősen kritikus" félmondat.
„Bár magánbeszélgetésről van szó, a kiragadott idézetekben található túlzó és esetenként sértő kijelentések is ebbe a kategóriába tartoznak, amelyekért utólag elnézést kell kérnem a párt- és munkatársaktól” – közölte. A tartalmi kérdésekre reagálva lényegében azt írta, hogy nem történt semmilyen visszaélés, ráadásul három hónappal később a korábban elveszett dokumentumok is előkerültek, és szeptemberre sikeresen auditálták a szövetség 2012-es évét.
Az EP 2004 óta jelentős pénzekkel segíti az európai pártcsaládok szerveződését. A legtöbb pénzt természetesen a két nagy pártcsalád, az Európai Néppárt és a szocialisták kapják, de a támogatottak között van ma már az AENM is.
Kovácsék szervezete 2012-ben 289 266 eurót, 2013-ban 385 323 eurót, 2014-ben pedig 454 366 eurót kapott az Európai Parlamenttől, azaz összesen közel 350 millió forintot. Ez persze jóval kisebb, mint a két nagy pártcsalád több millió eurós évi támogatása, de jóval több a semminél, 2012 előtt ugyanis még szó sem lehetett arról, hogy a szélsőjobb uniós pénzekből részesedjen.
A támogatásokat a pártcsaládok kutatások megrendelésére, kampányeseményekre, konferenciázásokra költhetik. Az AENM leginkább a konferenciázásban hisz, legalábbis erre utal, hogy tagjaik méregdrága szálláshelyeken szeretnek találkozgatni – erről a honlapjukon közzétett videók is árulkodnak.
Szerveztek már konferenciát Olaszországban, Angliában, de például a magyarországi hédervári kastélyban is, ahol Balczó Zoltán jobbikos alelnök és Kovács Béla is ott volt. Tavaly nyáron az AENM megfigyelőként részt vett az Erdélyi Magyar Ifjak 9. EMI-táborán, amibe idén a szövetség még aktívabban be akar kapcsolódni.
Az, hogy a pénzek egy nagy része evésre-ivásra megy el, több, a szövetség belső ügyeire rálátó szélsőjobboldalinak csípi a szemét. Több ilyen, a Jobbikhoz közel álló forrásunk is azt állította, hogy a szövetség gazdálkodása miatt aggódók a Jobbik vezetésének is jelezték kifogásaikat, mindhiába. Köztük voltak például Szegedi Csanád asszisztensei is, de úgy tudjuk, még az a Molnár Balázs is, akinek a nevét még 2006-ban a Kuruc.infóval hozta összefüggésbe az ügyészség, de bizonyítani nem tudták, hogy ő főszerkesztette akkor a szélsőjobboldali portált.
Molnár időközben Brüsszelben kötött ki és az EP alkalmazottja lett, sőt egy időben ő is rajta volt Szegedi fizetési listáján. Akárcsak Novák Előd, és a Jobbik pártigazgatójának, Szabó Gábornak a testvére is.
A szövetség elnöke, Kovács Béla jelenleg a 3. helyen áll a Jobbik EP-listáján, őt Morvai Krisztina és Balczó Zoltán előzi meg. A Jobbik pártigazgatójával, Szabó Gáborral szoros kapcsolatban álló Kovács kulcsszerepet játszik a párt külkapcsolataiban: nemcsak a Jobbik orosz vonalait építette ki, de sokat tett azért is, hogy a Jobbik összebútorozzon a nyugat-európai szélsőjobboldallal.
Mindebben az sem akadályozta meg, hogy a Jobbik és a nyugati szélsőjobboldaliak között ideológiai ellentétek feszülnek: míg előbbi nyíltan iszlámbarát és kevésbé burkoltan Izrael-ellenes, addig nyugati társaikra ez éppen fordítva igaz. Viszont van egy közös szövetséges: Moszkva.
Az EU destabilizálásában érdekelt Vlagyimir Putyin orosz elnök sokat tesz azért, hogy az EU-ban ténykedő szélsőjobboldali pártok ne haljanak éhen. Kovácsról köztudott, hogy otthonosan mozog Oroszországban, és szeretik is ott. Nem titok, hogy 2008-ban Kovács szervezte Vona Gábor moszkvai útját is.
De az orosz közeledés nem mindenkinek nyerte el a szimpátiáját. Az ukrán szélsőjobboldali Svoboda párt tagjai bejelentették, hogy megszüntetik a szövetségben a megfigyelő státuszukat, mert a Jobbik és a Griffin-féle BNP is nyíltan Moszkva mellé állt a krími konfliktusban. A krími referendum előtt pedig az AEMN azt hangoztatta: Oroszországnak joga van katonailag beavatkozni a félszigeten, Kovács Béla pedig Moszkva meghívására megfigyelőként tanúsította, hogy minden rendben volt az utóbb gyanúra okot adó népszavazáson.