Végkielégítéssel elküldött, majd visszafoglalkoztatott dolgozókat a Budapest Corvinus Egyetem - a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal egyebek mellett ezt tárta fel a vizsgálata során. Rostoványi Zsolt rektor a Hír Tv-ben azt mondta, ezeket az állításokat nem tudja értelmezni. Csakhogy a visszafoglalkoztatásokat bizonyító papírokat éppen ő írta alá.
Rostoványi Zsolt, a Corvinus Egyetem rektora egy egyetemi körlevélben és a Hír TV-ben is cáfolni próbálta az Index által is ismertetett Kehi-jelentés súlyos megállapításait. Mint megírtuk: a Kehi-jelentés több ponton megerősíti, hogy a Corvinus komoly gazdasági nehézségeit nemcsak az állami támogatás drasztikus csökkenése, de az intézmény korábbi menedzsmentjének pazarló gazdálkodása is okozta.
A Kehi-vizsgálat jelentéstervezetére hivatkozva leírtuk például, hogy az egyetem olyan dolgozókat foglalkoztatott vissza, akik korábban milliós végkielégítéssel távoztak. Az egyik kollégium üzemeltetését pedig egy olyan cégre bízták rá, amely a gondnoki tevékenységen kívül minden más munkát (takarítás, őrzés-védelem, karbantartás) más alvállalkozóknak passzolt le. A gondnoki munkát a cég ügyvezetője látta el havi 1,4 millió forintért.
A rektor a Hír Tv-nek azt mondta: ezeket az állításokat nem tudja értelmezni, mert még semmilyen hivatalos vizsgálati eredményt nem kapott a Kehitől. A rektor a riporter kérdésére azt mondta: sajtóhírek alapján nincs miért vizsgálatot indítania. Az egyetem gazdálkodásában jelenleg nincsenek problémák, és csak akkor tud utánanézni a fenti eseteknek, ha megkapja a jelentést. Ha ebben bármilyen probléma felmerül, azonnal belső ellenőri vizsgálatot indít.
Az Index birtokába jutott dokumentumok szerint legalább két esetben előfordult, hogy egy dolgozó munkaviszonyát megszüntették, jelentős végkielégítést adtak neki, majd nem sokkal ezután egy új szerződéssel tovább foglalkoztatták. A visszafoglalkoztatásról szóló iratokat Rostoványi Zsolt rektor írta alá. A dokumentumokat a nevek közzététele nélkül ismertetjük
Ezeket a szerződéseket feltehetően azért köthették, mert a közalkalmazotti törvény szerint nem jár végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősülnek.
A Corvinuson több mint 40 százalékkal magasabbak voltak az átlagkeresetek a közszféra és a nemzetgazdaság átlagánál is. Az oktatóknak jellemzően alacsony óraszámot határoztak meg, majd egyéb munkákért külön díjazást fizettek nekik. Egyes esetekben viszont még az sem volt meghatározható, hogy egy-egy alkalmazott milyen feladatra kap plusz pénzt. A felsőoktatási törvény ezzel szemben a szabad kapacitások legjobb kihasználását írja elő. Az oktatók és a kutatók az alaptevékenységükön kívüli munkaidejükben kötelesek egyéb egyetemi feladatokat ellátni. Röviden: munkaköri feladatokra vagy valós többletfeladatok nélkül fizettek ki kereset-kiegészítéseket.
Emlékezetes: hasonló módszer, de egészen más nagyságrend miatt tört ki botrány annak idején a BKV-nál. 2009-ben a humánpolitikai igazgató rendes felmondással távozott, 100 milliós végkielégítést kapott, majd havi 4 milliós fizetéssel tovább foglalkoztatták.
A Corvinus Egyetem 2009-2012 közötti gazdálkodásának átvilágítása után a Kehi jelentéstervezete egyebek mellett azt állapította meg, hogy az egyetem nagyon rosszul és gazdaságtalanul használta ki a munkaerőt.
Megkerestük Rostoványi Zsoltot, aki közölte: médiában megjelent állításokra akkor kíván érdemben reagálni, ha megkapja a Kehitől a jelentést, s "így pontosan és egyértelműen megismerheti a KEHI által tett tételes megállapításokat".
A rektor közölte, a törvény nem tiltja, hogy ha a közalkalmazott végkielégítést kapott, ismételten a közszférában helyezkedjen el. "Azt is fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy nem jár végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül. Ezeket a jogszabályi rendelkezéseket a Budapesti Corvinus Egyetem mindig betartotta" - írta Rostoványi.
Közölte azt is, hogy mielőtt 2013 január elején jelentősen megváltoztak volna azok a szabályok, amelyek körülhatárolják, hogy a közszférában milyen feltételekkel köthető munkavégzésre irányuló szerződés, jogszabály nem tiltotta a visszafoglalkoztatást, illetve nyugdíjasok foglalkoztatását. "Erre természetesen csak olyan esetekben kerülhetett sor, amikor szükség volt a dolgozó munkájára" - írta.