A vád szerint sikkasztanak és a kormány ellen uszítanak itthon és külföldön, valójában viszont olyan feladatokat is ellátnak, amiket az államnak kellene, sőt, még annál is többet. Ezt csinálták 2013-ban a kancelláriaminiszter kipécézett civiljei.
Majdnem napra pontosan egy éve írt arról a Heti Válasz, hogy Soros György által pénzelt „civilek” Magyarország ellen hangolják a nemzetközi sajtót, és a belpolitikában is a háromharmadot képviselő kétharmad ellen áskálódnak. Lázár János pedig nemrég arról beszélt, hogy a Norvég Alap pénzét kezelő Ökotárs Alapítvány erősen kötődik az LMP-hez, levelet írt a norvég fejlesztési miniszternek, hogy inkább a magyar kormánynak kellene osztani a magyar civil társadalom erősítését szolgáló norvég pénzeket.
Lázár kérése ugyan nem ért célba, a hazai civil szféra legfontosabb szerveként működő Ökotársra viszont durva össztűz zúdult. Egyrészt meglátogatta őket a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), és minden papírt bekért, majd rendőrségi nyomozás indult sikkasztás (!) gyanúja miatt. Miközben az alapvető jogok biztosa levélben hívta fel Lázár figyelmét arra, nem biztos, hogy a Kehinek jogosultsága volt vizsgálódni a norvég pénzek ügyében az Ökotársnál, Lázárról pedig kiderült, az ezredfordulón dolgozott egy Soros-pénzen működő alapítványnál, a Magyar Helsinki Bizottságnál.
Az Ökotárs ma nyilvánosságra hozta a 2013-as jelentését, amelyből betűre pontosan kiderül, kiknek osztották szét az el nem sikkasztott norvég és egyéb pénzeket.
Januárban 272,6 millió forintot osztottak szét 24 pályázó között a Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alapok környezetvédelmi pályázatainak keretében. A pénzből olyan vérlázítóan gyarmatosító projektek valósultak meg, mint
És még sok más, hasonlóan nemzetellenes szervezkedés. Mint amilyen a februári zöldövezet pályázat is volt, amely során 14,5 millió forintot kaptak kistelepülések és fővárosi társasházak azért, hogy környezetüket „szebbé és zöldebbé" alakítsák.
Márciusban ismét a Svájci–Magyar Alapból osztottak pénzt. Kilenc projekt kapott összesen 216,7 millió forintot, természetesen ismét a nemzet érdekeivel ellentétes missziót hajtottak végre belőle:
17 millió forintot kapott például a Tudor Alapítvány, akik betű szerint a következőkre költötték a pénzt:
A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű roma és nem roma tanulók mind szociálisan, mind kulturálisan hiányt szenvednek: nincs jövőképük, nem jutnak hozzá a minőségi szolgáltatásokhoz. A projekt célja tehát esélyeik javítása hátrányaik leküzdésére, felzárkóztatásuk valamint lemorzsolódásuk megakadályozása. A célcsoport a 7., 8. osztályos marginalizált roma és nem roma gyerekek, emellett a középiskolák ugyancsak marginalizált roma és nem roma 9., 10. osztályosai, összesen 50 gyerek. A résztvevők tanulmányait támogatják és mentorok biztosítják egyénre szabott tehetséggondozásukat.
Az Ökotárs Alapítvány szervezte 2013-ban is az Év Fája versenyt, amelynek a célja, hogy a fák természetben betöltött szerepén keresztül hívja fel az emberek figyelmét a környezettudatosságra. A verseny rendkívül káros a magyarokra és a magyar természetre, hiszen:
A nyertes fa egy egészségügyi felmérésben részesül, és ha szüksége van rá, egy speciális ápolásra szóló utalványt is kap, amit díjátadó ünnepség keretében nyújtunk át a fát jelölőknek.
Az év fája tavaly az „Egy mesebeli vén vackorfa, avagy egy gödöllői magányos óriás története" névre keresztelt, ránézésre is LMP-aktivista fa lett.
A versenyben a Hős Fáknak is jutott külön kategória. Erre olyan fákat jelölnek, amelyek élőhelye veszélyben van, a jelölő civilek pedig eddig sikerrel küzdöttek a fáért és környezetéért. A tavalyi győztes a „Gyümölcsoltó Boldogasszony 303 éves Árpával érő körtefája Solymáron" nevű növény lett.
Júliusban a Norvég Alap kisprojekt és ösztöndíjas pályázatainak keretében 105 pályázatot támogattak, összesen 859 ezer euró, nagyjából 274 millió forint értékben. A pénz több mint felét három területre osztották szét:
Augusztusban folytatódott a norvég pénzosztás, ezúttal a makroprojekt kategóriában induló civilek zsebét tömték ki.
És még sok más projekt kapott pénzt, itt a részletes lista. A felsoroltakon kívül több olyan találkozót is szervezett az Ökotárs, amelyen a szervezetek eszmét cserélhettek az új civil törvényről, illetve módosító javaslatokat dolgoztak ki, amelyeket elküldtek a törvényalkotónak. Aki aztán nem vette figyelembe ezeket.