Mi történik, ha egy civil szervezetnek felfüggesztik az adószámát? Mit nem tehetnek meg, és hogyan tudnak valahogy mégis tovább dolgozni? Megnéztük, mi lesz a norvég alapos civilek elleni támadás legújabb áldozataival.
A Kehi a NAV-nál kezdeményezte a Norvég civil alap pénzeiért felelős cégek adószámának felfüggesztését. Mennyire hozták szorult helyzetbe a norvégos civil szervezeteket – az Ökotárs alapítványt, az Autonómia alapítványt, a Demnetet, és a Kárpátok alapítványt – a lépés?
Rövid távon a szervezetek még csökkentett módban képesek működni, igaz, a működési támogatásuk egy részéhez már nem férhetnek hozzá. De számlákat állíthatnak ki, és fogadhatnak be, tehát fizethetnek, és ők is hozzájuthatnak pénzekhez.
Az adószám-felfüggesztés azonban erős jel, amelyet sokszor a működést ellehetetlenítő adószám-törlés követ.
Már maga az adószám-törlés elrendelése jelzi, hogy az állam komoly pénzügyi szabálytalanságokat sejt a háttérben.
„Az adószám-felfüggesztés a visszaélésszerű adózói magatartás visszaszorításának egyik leghatékonyabb adminisztratív eszköze.”
– írja a szankcióról az ado.hu.
Az adószám felfüggesztésével, vagy törlésével a szervezetek cégjogi értelemben azonban nem szűnnek meg, így a négy civil szervezet egyelőre még működhet tovább.
A szankciók beszüntetéséhez a civileknek kérvényt kell benyújtaniuk, a NAV pedig megvizsgálja, hogy megszűnt-e az az ok, amiért a felfüggesztést elrendelték. Ez viszont nem kecsegtet sok jóval. Ahogy a Kehi vádjait, és az Ökotárs válaszait bemutató cikkünkben írtuk is: a civilek állítása szerint a gazdasági visszaélések feltárásához szükséges dokumentumokat mind átadták a Kehinek.
A feszültséget az okozza, hogy a Kehi további információkat is kér:
Az Ökotársnál az Indexnek elmondták, hogy a szervezet a legvégsőkig kitart, ha máshogy nem, akkor dolgozóik önkéntes munkában végzik majd feladataikat.