Hogyan szerepeltek az elmúlt négy év helyi politikai hősei? Minden botrányhős nyert.
A pártállam első repedéseit Király Zoltán győzelme jelentette Szegeden – 1985-ben. A televíziós újságíró akkor nagy meglepetésre győzött az országgyűlési választásokon. Természetesen az MSZMP tagja volt, de mégis volt tétje győzelmének, miután az 1983-as törvény alapján a jelölőgyűlések nemcsak a Hazafias Népfront két jelöltjét, hanem a saját maguk által kiválasztott jelöltet is támogathatták. Szegeden ez volt Király.
A nyugdíjasként biztonsági őrként dolgozó Király 20 év szünet után, az LMP színeiben jött volna vissza a politikába, a XI. kerület 1. választókörzetében. Itt azonban csak 14 százalékot kapott, így harmadikként futott be a Fidesz 48 százalékot és az Együtt-PM 22 százalékot begyűjtött jelöltje mögött.
Hiába szakított a párttal Vágó Gábor, Kecskeméten Schifferék az LMP egykori szóvivőjét, parlamenti képviselőjét indították egy képviselői helyért.
Vágó hat jelöltből csak az Együtt indulóját előzte meg. A Fidesz-KDNP jelöltje 41 százalékkal nyert.
1965 óta áll Veresegyház élén Pásztor Béla. A lassan valószínűleg világrekorder egykori tanácselnöknek már csak a vasárnapi győzelem hiányzott ahhoz, hogy jövőre a településvezetés fél évszázados jubileumát ünnepelje. A 76 éves Pásztornak – aki ezúttal is függetlenként indult, nem mintha ezen múlhatott volna a győzelme – nem kellett izgulnia:
A kódolható vereséget vele szemben a Fidesz jelöltje, Szabóné Tolnai Ildikó szenvedte el.
Az ötvenévi „arany polgármesterségtől” messze van még Érpatak vezetője, de az egyenruhákhoz, jelmezekhez, népviselethez látványosan vonzódó Orosz Mihály most is nekifutott a megmérettetésnek. Az előszeretettel buzizó, négerező, zsidózó, performanszok keretében izraeli politikusok bábuit akasztó polgármester ellen – akivel szemben emiatt nyomozás is indult – a Fidesz és a baloldali összefogás is indított jelöltet, de hiába.
39 százalékot (337 szavazatot) szerzett, a Fidesz-KDNP jelöltje 27 százalékot (233), két független jelölt 19 és 10 százalékot szerzett.
Orosz a választás napján megvádolta a Fidesz jelöltjét, hogy pénzt osztogatott a helyi szegényeknek a választások befolyásolása céljából. A kormánypárt térségi országgyűlési képviselője szerint a polgármester „nem tudja, mit beszél”. Este tízkor itt még nem volt hivatalos eredmény.
Hiába a vak komondor története, az élettársának megverésével gyanúsított Balogh József biztosan megőrizte polgármesteri székét Fülöpházán: ő ugyanis az egyetlen jelölt a posztért a Bács-Kiskun megyei településen. A kérdés így csak az volt, hogy hányan szavaztak rá. A 762 választópolgárból összesen 297-en voksoltak. Ebből 248-an Baloghra szavaztak.
A Fideszből kizárt politikus függetlenként indult, ahogyan a képviselőhelyekért megküzdő kilenc jelölt is.
Csaknem 70 százalékkal nyerte a polgármester-választást a gyömrői Gyenes Levente, aki ellen a Fidesz, a Jobbik és a baloldali összefogás is elindította a maga jelöltjét.
Gyenes nyáron még bizalmatlansági szavazást magára, miután szexfotók jelentek meg róla. A polgármestert megerősítették posztján – a 11 képviselőből nyolc a Gyenes által vezetett Gyömrő 2000 Kör tagja –, így újra ringbe szállt a település vezetéséért. A Blikk fotóin meztelenül fehért port szívó helyi politikus – aki korábban doktori címet is használt neve előtt, a Pro Deo State University díszdoktori címére hivatkozva – ahogy négy éve, most is a Gyömrő 2000 Kör támogatásával indult és nem tudta senki megszorítani. 3942 szavazatot kapott, a második legjobb jelölt a Fidesz-KDNP-é volt, 732 vokssal.
Püspökladány alpolgármestere már azelőtt elvesztette posztját, hogy a választásig eljuthatott volna. Augusztusban ugyanis egy videofelvétel jelent meg róla, ahogyan egy utcabálon mattrészegen kapaszkodik a sátorrúdba. A helyiek számára nem volt titok, hogy Kiss Zsigmond rendszeresen iszik, az országos nyilvánosságot kapott felvétel után azonban a képviselő-testület kénytelen volt tiszta vizet önteni a pohárba. Kiss így lemondott posztjáról, de ez nem jelentette, hogy a helyi politikai élettől vissza akart volna vonulni: Püspökladány 8. választókerületében ismét megpályázott egy helyet, függetlenként. Az ő körzetében a Jobbik kivételével pártszínekben senki nem indított jelöltet.
32,4 százalékot (227 szavazatot) szerzett, míg a második helyen befutott jobbikos 23,4 százalékig (164 szavazatig) jutott.