A Válasz.hu interjúja szerint Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke nemrég egy washingtoni konferencián már érzékelte a Magyarországgal kapcsolatos súlyos problémákat, és hazatérése után tájékoztatta is a miniszterelnököt és a külügyminiszert. Németh szerint kialakult egy ellentmondásos kép Magyarországról, amiben nemcsak a kép megalkotóinak, hanem a magyar politikának is van felelőssége.
Hogy korrupciós eset miatti szankcióról van szó, vagy az Orbán-kormány Oroszországgal kapcsolatos irányvonala miatt adott-e jelzést Washington, azt válaszolta: több réteg rakódik egymásra, az első a korrupciós vádaké. A második szintjét Victoria Nuland amerikai külügyi államtitkár nyilatkozatához köti, aki több közép-európai országgal kapcsolatban fogalmazott meg bírálatot korrupció miatt.
A harmadik réteg Németh szerint a nagypolitikáé (például a civilszervezetekkel szembeni fellépés, az Ukrajnával kapcsolatos megszólalások, vagy Orbán Viktor illiberalizmust emlegető tusnádfürdői beszéde), és a transzatlanti kereskedelmi szerződés is ide tartozik.
"Nemrég jártam egy washingtoni konferencián, ahol Victoria Nulanddal és Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszterrel szerepeltem együtt. Ott már érzékelhetőek voltak a Magyarországgal kapcsolatos, egymásra rakodó problémák, a tapasztaltakról tájékoztattam is a külügyminisztert és a miniszterelnököt" - mondta Németh a Válasznak.
Németh, akit a Fidesz atlantista szárnyához sorolnak, elmondta, hogy "nem vagyok semmilyen „ista”, magyar politikus vagyok, aki a nemzeti érdek szempontjából tartja hasznosnak az Amerikai Egyesült Államokkal, mint a világ egyik meghatározó nagyhatalmával való szoros együttműködést".
"Lázár János például olyan pregnánsan tett hitet az amerikai-magyar barátság mellett tegnap, ahogyan én már régen tudtam" - mondta.