Az internetadó réme annyi embert vitt az utcára, hogy a vasárnapi tüntetésből az elmúlt évek valószínűleg legnagyobb kormányellenes demonstrációja lett, de a Fidesz-székház megtámadása miatt ez mégsem az ellenzék napja. Hogy pontosan mi és főleg miért történt a Lendvay utcában, egyelőre nem tudható, de a következő napok hírei erről fognak szólni.
Utólag világos, hogy hiba volt a két utcai politikai akciót, az internetadó ellenit és a fociultrák délutáni tüntetését egy napra tenni. Az ultrák egy része bekeveredhetett a nagyobb ellenzéki demonstrációba, de hogy pontosan ki mit tett a Lendvay utcában, azt ahhoz hasonlóan lehet majd vitatni, mint a 2006-os ostromot és a rákövetkező rendőrterrort az Astoriánál. Az tény, hogy a Fidesz-székháznak betörték az ablakait, régi monitorokat dobáltak be, miközben az erkélyre EU-s zászlóval másztak fel tüntetők.
A nap az ultrák utólag viszonylag békés délutáni tüntetésével kezdődött a Kossuth téren. A fociszurkolók nevében hetekkel ezelőtt hirdették meg a demonstrációjukat az MLSZ által bevezetett biztonsági intézkedések, a szurkolói kártya, a kamerák, biztonsági emberek és a „vénaszkenneres” beengedési rendszer ellen. Úgy 2000 szurkoló jelent meg, a környező utcákban pedig nagyon sok rendőr vonult fel. A tüntetés atrocitás nélkül és a résztvevőknek is váratlanul gyorsan fejeződött be, miután a Miniszterelnökségen – a munkaszüneti napra hivatkozva – nem vették át a petíciójukat.
Na mi van, ennyi volt? Még be is érnék dolgozni!
– mondták néhányan. Lehet, hogy végül mégsem ment haza mindenki a tüntetés után.
Az internet tervezett megadóztatása miatt a József nádor téren este hatkor kezdődött a tüntetés. Bár a Facebookon 40 ezren jelezték, hogy jönnek, eleinte úgy tűnt, csak néhány ezren gyülekeznek. A hangszóróból Mozart Requiemje szólt, a molinókon „Bűnözőknek nem adózunk” és „Semleges Magyarországot” feliratok voltak, a résztvevői kör pedig nagyon vegyesnek látszott, fiatalok és idősebbek is voltak.
A tüntetés szónokként mérsékelten hatásosnak tűnő szervezője, Gulyás Balázs olyanokat mondott, hogy „Viktor, ma csak az órát állítottuk vissza, nem az évszázadot”, meg hogy „ha a kormány ennek a tömegnek a láttán sem visszakozik, akkor kimondhatjuk, nem a népet szolgálják”. Az Orbánt digitális analfabétázó szólamok szerint a miniszterelnök azért akarja megadóztatni a netet, mert saját maga még egy emailt sem tud elküldeni, majd 48 órás ultimátumot adtak, hogy a kormány vonja vissza a törvényjavaslatot (különben nagyon mérgesek lesznek, és újabb tüntetés is lesz).
Gulyás ezután mindenkit felszólított, hogy vigye a régi digitális eszközeit a Fidesz-székházhoz a Lendvay utcába:
Vigyük a Fidesz-székházhoz a sok szart!
Amikor az elég kínosan bénán sziasztokozó és jó utatozó Gulyás Balázs útnak indította a népet, semmi nem utalt arra, hogy itt még komolyabb dolgok történhetnek, de az Andrássy úton már jobban látszott, hogy azért elég sok ember van itt.
Tudósítónk a székházhoz közelítő tömeg elejét még ekkor is kifejezetten békésnek látta, de ekkor jöttek az első hírek arról, hogy a tömegben ott vannak az ultrák közül is.
A Hősök terén a szervezők már arra szólítottak fel, hogy az emberek maradjanak ott, a közeli mellékutcában lévő pártszékházhoz majd csak ők viszik el egy kisbusszal a kidobni akart kütyüket. „Énekeljük el a Himnuszt, és mindenki menjen haza békével!” – mondta ekkor Gulyás, de a tömeg egy része erre azzal a skandálással válaszolt, hogy:
Székházhoz! Támadás! Nem megyünk haza!
A Lendvay utcai székházhoz mégis legalább 500-an, de talán ezren is elmentek. Vegyes társaság volt jelen, csillogó szemű fiataloktól az idősebb urakig és kutyasétáltató párokig, akik elég lelkesen adogatták előre a régi műszaki cuccokat és kitörő ovációval fogadták, amikor sikerült lukat ütni a redőnyön. Bár azt is sokan kérték, hogy ne dobálják a székházat, az elöl állók mindenfélét dobáltak befelé: hangfalakat, billentyűzetet, miegymást, és már betörtek több ablakot is.
Volt, aki európai uniós zászlóval mászott fel a székház erkélyére, más egy összetört redőnyön keresztül dobott be monitort egy földszinti helyiségbe, a Hír TV tudósítóját pedig ultrának tűnő figurák vették körül. Császár Attila körül zengett a „Mocskos Fidesz”, a 2006-as tévészékházostromnál még a fiatalok forradalmáról lelkesedő riportert most sörrel öntötték le, a Hír TV helyszíni közvetítését meg kellett szakítani.
A székház egyik kerítését is kidöntötték, sokan takarták el az arcukat, de közben már megjelentek a lovasrendőrök is, majd a rohamrendőrök hamarosan elkezdték kiszorítani a tömeget a Hősök tere és az Oktogon felé.
A rendőrök határozottan, de erőszak nélkül jártak el. Bár gumibot és könnygáz is volt náluk, egyiket sem használták. A rendőrség este kilenckor még azt közölte, hogy senkit nem vettek őrizetbe. A BRFK hajnali közleménye szerint viszont hat embert vettek őrizetbe abból a csoportból, akik az arcukat sállal, csuklyával eltakarva betörték a Fidesz székház ablakait, bedöntötték kerítést és felmásztak az erkélyre. A rendőrség garázdaság gyanújával hallgatta ki G. Antal és Z. András 19 éves, Sz. I. Ábel 21 éves és B. Gábor 33 éves budapesti lakosokat, a 35 éves, tatabányai Sz. Zoltánt és a 26 éves soproni R. Milánt.
Bár néhányan még lődörögtek egy kicsit, és vártak valamilyen folytatást, fokozatosan szétszéledt a tömeg. Kilenc óra körül megnyitották a forgalmat a Dózsa György út és az Andrássy úton is, már csak a Lendvay utca Fidesz-székház előtti része volt lezárva, ahol a készenlétiseken kívül nemsokára már csak Császár Attila maradt hírmondónak.