Egymillió forintos kártérítésre kötelezett nemrég a Fővárosi Törvényszék egy Esztergom melletti wellnesshotelt, ahol egy idős házaspár legionellafertőzést kapott, majd a férfi két héttel hazaérkezése után meghalt. A legionella baktérium a legtöbb vizes helyen előfordulhat, és csak akkor okoz bajt, ha vízcseppekkel a tüdőbe jut. Erre a wellnesshotelek pezsgőfürdőinél és vízporlasztóinál nagyobb az esély. A legionella vizsgálatát máig nem írják elő a jogszabályok a fürdőkben. Csak 1 mg klór használatát engedik meg, miközben a baktérium ártalmatlanítására literenként 3 mg klór lenne a megfelelő, ez viszont már ártana a fürdőzőknek.
Portugáliában éppen súlyos legionellajárvány tombol, november közepéig már legalább 331-an betegedtek meg, nyolc ember pedig meghalt. A járvány feltehetően a Lisszabontól mintegy 30 kilométerre lévő Vila Franca de Xirában található műtrágyaüzem hűtőtornyából indult. Az ottani hatóságok szerint is ritka, hogy ennyi ember betegedjen meg legionella baktériumtól.
Ezek a baktériumok ugyanis velünk élnek. Ott vannak a forrásokban, folyókban, tavakban és tározókban. Ott vannak a fürdőkben, uszodákban, szökőkutakban, a klímaberendezésekben és a párásítókban. Ha megvizsgálnánk, találhatnánk legionella baktériumot a kerti locsolónkban, a szobai spriccflaskánkban, az akváriumunkban és a fürdőszobánk zuhanyrózsájában is. A legionella baktériummal tehát gyakran érintkezünk, mégis ritkán okoz bajt.
Többévnyi pereskedés után nemrég Magyarországon is jogerős döntéssel zárult egy legionellafertőzés miatt indult kártérítési per a Fővárosi Törvényszéken. Az ügy nemcsak a wellnessbe járóknak, de az ilyen hoteleket üzemeltetőknek is elég tanulságos.
Egy idős házaspár 2010. október 10–14. között pihent a Búbánatvölgyben található, négycsillagos Hotel Bellevue wellnesshotelben. Hazatérérésük után mindkettőjüknek magas láza lett. A 79 éves férfi állapota később válságosra fordult. Kórházba került, majd 15 nappal a hotelből való hazatérése után súlyos tüdőgyulladás következtében meghalt.
A boncolás legionella baktérium jelenlétét mutatta ki a szervezetében.
A család ezután kártérítési pert indított a szálloda ellen. A pereskedés évekig tartott.
A hotel azzal védekezett, hogy az uszodatechnikai berendezések ma már szinte teljesen automatizáltak. Az ő feladatuk így legfeljebb a fertőtlenítőszerek utántöltésére és az adagolók kalibrálására szorítkozik. Az uszodák vizénél különösen fontos a fertőtlenítőszerek pontos adagolása. Ha túl keveset használnak, elszaporodhatnak a baktériumok, ha túl sokat, akkor a fürdővendégeknél okozhat egészségkárosodást a túlságosan klóros víz.
Egy ÁNTSZ-vizsgálat azonban megerősítette, hogy a hotel wellnessrészlegében a víz klórtartalma az előírtnál lényegesen alacsonyabb volt. Kiderült, hogy a wellnesst nem sokkal az idős házaspár ottjárta előtt nyitották csak meg, mert
A bíróság megállapítása szerint az üzemeltető sem az ÁNTSZ előírásait, sem saját üzemeltetési szabályzatát nem tartotta be.
Meglepő, de az uszodákban külön nem kell vizsgálni a legionella jelenlétét, és külön ellenszer sincs a baktérium ellen. Az általános fertőtlenítés természetesen ezt a baktériumot is ártalmatlanítja, ezért különösen fontos, hogy ezt a wellnesshotelekben is megfelelően végezzék. Már csak azért is, mert a wellnessben sokkal nagyobb az esélye a legionellával fertőzött víz belélegzésének. A különböző vízporlasztók és pezsgőfürdők ugyanis aeroszol méretű vízcseppeket bocsátanak ki, amelyek már elég kisméretűek ahhoz, hogy a tüdő léghólyagocskáiba is lejussanak.
A legionáriusbetegség egy súlyos lefolyású, tüdőgyulladással járó kórkép, melyet a Legionella pneumophila baktérium vagy más legionellafajok belégzése okoz. A betegséget először 1976-ban írták le, amikor a veteránokat tömörítő Amerikai Légió egy philadelphiai szállodában tartott gyűlésén a légkondicionálóban lévő baktériumok 34 ember halálát okozták.
A baktériumok nemcsak a légkondicionálókban, hanem szinte minden otthoni, szállodai vagy egyéb vízrendszerben megtalálhatók. Ha a kórokozó fennakad a felső légutakon, olyan tüneteket okoz, amelyek elsőre nem különíthetők el az influenza betegségétől. Ha a baktériumok a tüdőbe jutnak, akkor az ember ellenálló képességétől függően súlyos tüdőgyulladást, emésztőrendszeri és idegrendszeri megbetegedést, legvégső esetben akár halált is okozhatnak.
A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A betegség elsősorban a felnőtteket érinti. Az egészséges felnőttek közül is 10-15 százalék hal meg annak ellenére, hogy a betegség antibiotikumokkal jól gyógyítható. Az ÁNTSZ tájékoztatója szerint éppen ezért fontos a korai felismerés és a megelőzés, azaz a vizekben található organizmusok folyamatos ellenőrzése.
Sokan feltehetik persze a kérdést: hogy lehet, hogy csak az idős házaspár kapott legionellafertőzést a hotelban? Amikor ott pihentek,
A fertőzés kialakulásában az egyéni fogékonyság is szerepet játszhatott. A hotel azzal is védekezett, hogy az áldozat idős ember volt, akinek súlyos betegségei, köztük az immunrendszert legyengítő leukémiája is volt. A bíróság azonban szakértői vélemények alapján kizárta ezt az összefüggést, és kimondta: a férfi halálát egyértelműen a legionellafertőzés miatt kialakult betegség okozta. A bíróság az ítéletben azt is megállapította, hogy ha a wellness üzemeltetője bizonyíthatóan nem tett meg mindent a megfelelő fertőtlenítés érdekében, felelősségre vonható a haláleset miatt.
Azt, hogy a fertőtlenítés és a legionella kiírtása nem egyszerű, jól mutatja az a vizsgálat, amit az eset után végeztek ugyanebben a szállodában. Az eredményről egy 2012-ben, a Magyar Hidrológusok Társaságának XXX. Országos Vándorgyűlésén elhangzott előadásban számoltak be a hotel nevének említése nélkül.
Az esettanulmányhoz készült vizsgálat két évvel a férfi halála után azt mutatta, hogy a szállodában található négy medence vizében ugyan nem volt legionella, az élménymedence „mennyezeti élményeleméből”, a pezsgőmedence homokszűrő utáni mintájából és a medence puffertartályából azonban különféle legionella baktériumokat izoláltak. Köztük azt a törzset is azonosították, amely az idős férfi halálát okozta, és amely az eddig leírt egyik legvirulensebb, a Legionella pneumophila típus.
Csak a homokszűrő újabb fertőtlenítése után lett negatív a vizsgálat eredménye. A teljes képhez tartozik, hogy egy másik hotelt is vizsgáltak, ahol konkrétan a pezsgőfürdőben izoláltak kétféle legionellafajt.
„A per során végig azt állítottuk, nem bizonyítható egyértelműen, hogy a fertőzést a hotelban kapta a házaspár, és egy leukémiás, idős emberről volt szó” – mondta az Indexnek a Hotel Bellevue tulajdonosa. Kári János külön kiemelte, hogy sem azelőtt, sem azóta nem fordult elő hasonló eset, pedig 2010 óta több százezer vendég fordult meg náluk. A legionella baktérium a legtöbb hasonló helyen előfordulhat, mi viszont minden hónapban külön vízmintával tudjuk igazolni, hogy nincs legionella baktérium a wellnessrészlegünkön, mondta a hotel tulajdonosa.
Rendkívül ellentmondásosak a jogszabályok is: a fertőtlenítésre csak 1 mg/liter klór alkalmazását teszik lehetővé a wellnessfürdőkben, az ajánlások szerint viszont 3 mg/liter ártalmatlanítaná teljesen a legionellát. Ez viszont már káros lenne a fürdőzők egészségére. A Hotel Bellevue ezért ultraviola sugárzással is fertőtleníti a vizet a még nagyobb biztonság érdekében.
A legionella baktériumok jelenlétét nem érdemes elbagatellizálni a hotelek, uszodák üzemeltetőinek. A jogerős döntés szerint a hotelnek most 1 millió forint kártérítést kell fizetnie a családnak.
A pert az idős férfi kiskorú unokája indította, aki kora miatt költségkedvezményben részesült, így a több százezer forint szakértői díjakat nem neki kellett előlegeznie. Az eljárás 3 év és 12 tárgyalás után a felperes pernyertességével fejeződött be, mondta az Indexnek Sipos Balázs Tihamér ügyvéd. A jogerős bírósági ítélet ellenére a hotel a 15 napos végrehajtási határidőn belül sem fizetett, csak 1-2 héttel később fizette meg a kártérítés összegét. A család többi tagja, így az elhunyt férfi idős felesége és fia is külön-külön kártérítési igénnyel lépett fel. Információnk szerint a hotel a peren kívüli megegyezéstől elzárkózik, annak ellenére, hogy a család többi tagja által indított kereset igen nagy valószínűséggel a korábbi jogerős döntés alapján a hotel marasztalásával zárulhat.