A veszélyeztetett helyeken még a kertbe sem szabad kimenni, mert az emberre rászakadhat egy-egy nagyobb faág. Az ónos eső miatti figyelmeztetéseket visszavonták, de még sok helyen katasztrofális a helyzet.
Csak csütörtöktől várható jelentős változás az időjárási előrejelzések szerint, ekkor kezd el leolvadni a fák ágairól a jég, közölte az MTI-vel a XII. kerületi önkormányzat, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő Zrt. közös kedd kora délutáni közös sajtótájékoztatóján, Budapesten. A legfontosabb, hogy a közutak járhatóvá tegyék és az elektromos hálózatot helyreállítsák a XII. kerületben.
Azt kérik az emberektől, ha lehet, maradjanak otthon, a gyerekeket se vigyék óvodába, iskolába és az utcára, de még a kertbe se menjenek ki, mert bármikor bárhol kidőlhet egy fa, leszakadhat egy faág.
Nem járható a Konkoly-Thege út, a Magas út, az Eötvös út, a Karthauzi út, a Diana utca, a Költő utca, a Mártonhegyi út, a Hableány utca, a Tündér utca, az Irhás árok 71. számtól kezdődő szakasza (kordonszalaggal lezárva), a Budakeszi út - Árnyas út, a Csillagvölgyi út - a Béla király út, a Melinda út.
A BKK jéghelyzet miatti változtatásairól itt tájékozódhat.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Facebook-oldalán számoltak be arról, hogy a balesetveszély miatt átmenetileg nem látogatható a svábhegyi Jókai-kert. "A szitáló eső fokozatosan ráfagyott a fákra, bokrokra, fűszálakra és rövid idő alatt csillogó "gyémánt-parkká" változtatta a területet" - fogalmaznak. Reggelre soha nem látott töréskárokat okozott az időjárás a védett természeti területen is. A pár éve pályázati forrásból újjászületett kert fái a 2-3 cm vastag jégpáncél súlya alatt megtörtek, a magasból lezuhanó, esetenként combvastagságú ágak az alattuk levő növényzetet is tönkretették.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat még kedd hajnalban is kilenc megyére és Budapestre is figyelmeztetést adott ki az ónos eső miatt, de ezeket délutánra mindenhol visszavonták.
A meteorológiai szolgálat azt írta: az északkeleti megyékben a délutáni, kora esti órákig síkvidéken nagyjából 5 centiméter vizes hó hullhat. Az ország más, 400-500 méter feletti részein, beleértve a Budai-hegység és a Dunántúl magasabban fekvő részeit, időszakosan gyenge ónos eső még kialakulhat.
Az Alpokalján kis területen a délutáni óráktól a szerda reggeli órákig időszakos havazás, havas eső is kialakulhat - tették hozzá.
Az M0-s egy szakasza továbbra sem járható, a délutáni csúcsban főként Maglód környékén várhatóak hatalmas torlódások, közölte a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kedd délután az MTI-vel.
Elsősorban a magasabban fekvő településekre vezető utak váltak járhatatlanná, de lezárták az M0-s és a 3-as főút egy-egy szakaszát is.
Hétfő reggel óta nem lehet közlekedni Pilisszentkereszt és Dobogókő között, és lezárták az utat Gödöllő - Szárítópuszta és Valkó között is, innen a forgalmat Tura felé terelik a rendőrök. Pilisszentkereszt és Pilisszántó között keddre virradó éjjel rendeltek el teljes zárást.
Nagytarcsa és Isaszeg térségében is kidőlt fák és a jegesedés miatt leszakadt faágak nehezítik a forgalmat, ezért itt is lezárásra kényszerültek. Nagykovácsi kedd reggel óta megközelíthetetlen volt, de kedd délután négy órakor feloldották az útzárat.
Íme a rendőrség művészi videója a budapesti lezárásokról:
Leszakadt felsővezeték miatt zárták le teljes hosszában az M31-est Gödöllő térségében, de az utat dél körül megnyitották. Továbbra is teljes zárás van érvényben a 3-as főúton Budapest és Gödöllő között, a forgalmat az M3-as autópályára terelik.
Komoly torlódás volt délután az M0-ás autóút 48-as és 52-es kilométerszelvénye közötti zárás miatt. Ezt a szakaszt azért kellett lezárni, mert az ott húzódó magasfeszültségű vezeték leszakadásától tartanak a szakemberek. A rendőrség este fél kilenckor közölte, hogy az M0-s útzárját feloldották.
A környék más útjain elrendelt korlátozások miatt az M0-son a délutáni csúcsban hatalmas dugók alakultak ki.
Öt megyében van olyan település, ahol szünetel az áramszolgáltatás - közölte a katasztrófavédelem. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében Répáshuta, Ómassa, Bánkút, Bükkszentkereszt, Királd településeken akadozik az áramellátás, összesen 1067 fogyasztási hely érintett. Heves megyében Galyatető- Mátraszentimre térségében 174 fogyasztói helyen nincs áram. Komárom-Esztergom megyében Pilisszentlelken 332 ember otthonában szünetel az áramszolgáltatás. Nógrádban Szilaspogony 260, Cered 591, Salgótarján-Salgóbánya 226, Salgótarján-Somoskő 278, Bárna 608, Mátranovák 160, Szuha-Mátraalmás 178 otthonában nincs áram. Budapest körzetében a pesti oldalon Váctól főváros felé 4342 fogyasztónál, Budán Visegrádtól főváros felé 3931 fogyasztónál szünetel a szolgáltatás. Pest megyében harminchét településen nincs áram, ez 18 602 embert érint. Tápiószentmártonon, Úriban, Dányon, Bényén és Gombán viszont aggregátor működik.
A Gerecse és Nagy-Hideg-hegy körzetében a MinDig TV és MinDig TV Extra adásában van kimaradás - közölte Tóth András, az Antenna Hungária Zrt. kommunikációs vezetője kedd délután az MTI-vel. A Gerecse térségében az ónos eső miatt a fák tömegével dőltek ki, az áramszolgáltatás leállt. Az Antenna Hungária telephelye megközelíthetetlen, így a társaságnál egyelőre nem tudják megmondani, hogy mikor állhatnak vissza a szolgáltatások ebben a körzetben.
Nagy-Hideg-hegyen szintén az áramszolgáltatás leállása okozza a tévéadás kimaradását. A szolgáltatás leállása ebben a körzetben a szolgáltató szerint valamivel kevesebb tévénézőt és ügyfelet érint.
A UPC szolgáltatása Pest megye néhány településén állt le a rendkívüli időjárás okozta áramkimaradás miatt. Az érintett települések között van például Gödöllő, Monor, Üllő, Kistarcsa, Kerepes és Mogyoród.
A Telekomnál az áramellátás szünetelése okozott átmenetileg problémákat a társaság mobil bázisállomásainak működésében hétfőn és kedden, elsősorban Pest megye északnyugati és északi részén, a budai hegyvidék, a Pilis és a Börzsöny környékén - közölte a Magyar Telekom kommunikációs igazgatósága az MTI érdeklődésére.
A Telenor mobilhálózatában számottevő szolgáltatás-kiesés nem volt kedd délutánig.
A Vodafone szolgáltatása már csak a Gerecse térségében egy kisebb területen akadozhat - tájékoztatta a mobilszolgáltató sajtóosztálya az MTI-t. A szóban forgó területre még nem tudtak eljutni a Vodafone szakemberei, mivel azt nem engedte megközelíteni a katasztrófavédelem.
A Pilisi Parkerdő Zrt. közölte: életveszélyes, ezért tilos látogatni az erdőket a Pilis, a Budai- és a Visegrádi-hegység 400 méternél magasabban fekvő részein. Ezeken a részeken vasárnap délután óta folyamatosan nő a jégréteg vastagsága, helyenként öt-nyolc centiméter vastag jégpáncél borítja az ágakat és a fák törzsét.
Kedd reggelre sem javult a helyzet: folyamatosan törnek le az ágak, törnek ketté vagy éppen dőlnek ki a fák a magasabban lévő területen - írták.
A Pilisi Parkerdő Zrt. szerint az erdőállományban keletkezett kár összege még nehezen becsülhető, hiszen a legtöbb terület egyelőre megközelíthetetlen. Több száz hektáron azonban szinte nincsen ép koronájú fa. A Pilis-tetőn legalább húsz hektár fiatalost is a földig nyomott le a jég súlya. A kárfelszámolás költségeivel együtt több száz milliós nagyságrendű kárösszegre lehet számítani a Pilisi Parkerdőben.
Egy meteorológiai fórumon ezt írják erdészek: "Sajnos a Börzsönyben is kétségbeejtő a kialakult helyzet. 380 m környékétől indul a jegesedés. Minél feljebb mentünk, annál vastagabb volt a jégréteg. Hasadtak, csattantak a bükkök, rendkívül rossz volt látni és hallani, mi lesz őseink hagyatékával, gyermekeink, unokáink örökségével. Nagyjából 600 méterig tudtunk felmenni, néhol 8-10 centiméternyi jégburok van a növényzeten, de ott már igazán életveszélyes helyzet alakult ki, mikor meglibbent a szél. Pánikszerűen kellett elhagynunk a hegyet".
Az erdészet le is zárta a hegyet déli irányból, tilos belépni a Börzsönybe.
Az erdészek szerint a Mátrában és a Bükkben valamivel jobbak a viszonyok, de ott is kiadta már az Egererdő a figyelmeztetést. Tiltás még nincs hivatalosan érvényben.
Az alábbi videó a Mátrában készült:
Állítólag 1996-ban és 2001-ben volt hasonló jelenség a Börzsönyben. Valaki szerint a 1996 február 16-17 sem volt piskóta, de ez a mostani jelentősebb károkkal fog járni. A szervízúton 5-10 centiméteres jégkéreggel a törzseken, sorompóként feküdtek keresztbe a bükktörzsek. A tetejükön lehetett csak keresztülvergődni. De ez a mostani kiterjedtebb és nagyobb fokú erdőkár lesz - vélik a fórumon.
Az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet Igazgatósága a rendkívüli időjárási helyzetre tekintettel látogatási tilalmat rendelt el. A Budapesti Közlekedési Központ azt közölte, hogy a fővárosban több tömegközlekedési jármű is rövidített útvonalon jár. Az időjárás miatt nehezen megközelíthető Csillebérc és Farkasvölgy térségében óránként közlekedő buszjáratot indítottak.
A Mávinform szerint az országban hétfő óta, főként Pest megye vasútvonalain, több helyen is fennakadásokat okozott az ónos eső, és jelentős késések voltak a Budapest-Nagykáta-Újszász vonalon. A nemzetközi forgalomban a Csehországból érkező vonatoknál voltak jelentős késések, mert Prága és Breclav között nem jártak a vonatok, ezért csak Breclavtól érkezett nemzetközi vonat Budapestre. Késett a lengyel időjárás miatt a Varsovia nemzetközi vonat is.
A MÁV vonalhálózatán jelenleg nincsenek nagyobb késések.
Paulovics Géza, Mogyoród polgármestere kedd délelőtt azt közölte az MTI-vel: valamennyit javult a helyzet a településen, ahol hétfő este az elektromos vezetékek leszakadása miatt szinte sehol nem volt áram, és reggelig a fogyasztóknak csak körülbelül 25 százalékát sikerült visszakapcsolni a hálózatba.
Mindenkit arra kérnek, hogy ne induljon útnak a vis maior helyzetre való tekintettel a Felső-Mátrába, így Mártaszentimrére, Mátraszentistvánra és Galyatetőre. Mindenkivel egyeztetnek új utazási időpontot a szálláshelyek, vagy visszafizetik a befizetett utazási előlegeket.
A pilisszentkereszti és dobogókői hotelek, vendégházak vezetői arról tájékoztatták az MTI-t, hogy nem fogadnak turistákat, a helyieket is ideiglenes szálláshelyekre telepítették ki az áramszünet miatt. Az ónos eső komoly fennakadást és veszteségeket okozott.
A mátraházi és visegrádi szálláshelyeken viszont az MTI-nek azt mondták, hogy nem okozott problémát az ónos eső. A foglalásokat inkább csak az influenza miatt mondják le.