Tanulságos képet ad a magyar oktatásirányítás, illetve a választói képviselet működéséről B. László esete, aki egy fideszes képviselőt jelentett fel hivatali visszaélés miatt múlt héten. A férfi tavaly élettársával harcolt a gyerekeik elhelyezéséért, amibe egyszer csak a fideszes Pánczél Károly is beleszólt. A helyi országgyűlési képviselő egy klikes tankerületi vezetővel összefogva – az iskolaigazgató tiltakozása ellenére – elérte, hogy B. László gyerekeit átírassák egy másik iskolába. Pánczél azt mondta az Indexnek, hogy ő csak a gyerekek érdekeit nézte.
Hivatali visszaélés miatt tett feljelentést Pánczél Károly fideszes képviselő ellen múlt héten egy csömöri férfi, B. László.
B. László életébe váratlanul beleszólt egy fideszes országgyűlési képviselő, amikor a férfi és volt élettársa között már nagyban zajlott a vita két gyerekük elhelyezéséről. B. László ügyvédje, Grád András szerint a következő meglepő dolog történt tavaly tavasszal a gyerekek iskoláztatásával kapcsolatban:
Az ügyvéd azt mondta, hogy a ráckevei járásbíróságon 2014 májusában indult gyermekelhelyezési perben derült ki, hogyan sikerült elintézni a gyerekek átírását az apa aláírása nélkül. Katalin sógora, N. Rezső ugyanis a vallomásában elárulta, hogy ő járt el az ügyben. Szó szerinti idézet a vallomásból:
Felhívtam az országgyűlési képviselőnket, mert jó kapcsolatban vagyok vele, ő a Klebelsberg Kunó Intézményfenntartó Központot felhívta, és így sikerült elintézni, annak ellenére, hogy a felperes ebbe nem egyezett bele, hogy a gyermekek át legyenek íratva Dunaharasztiba.
A szóban forgó képviselő nem más, mint a fideszes Pánczél Károly, akit a választókerületben tavaly is megválasztottak. Pánczél az előző ciklusban az oktatási bizottság tagja volt, vagyis pontosan ismernie kell az oktatási rendszer jelenlegi működését.
Pánczél Károly az Indexnek elismerte, hogy valóban megkereste őt tavaly a sógor, N. Rezső, aki régi ismerőse. A képviselő szerint őt arról tájékoztatta, hogy a két gyerek Dunaharasztiban lakik a nagymamával, mivel az anya akkor már kórházba került, az apa pedig külföldön van (B. László ügyvédje szerint életvitelszerűen sosem lakott külföldön az apa).
Pánczél szerint arról értesítették, hogy a két gyerek napok óta otthon ül, mert a dunaharaszti iskola nem hajlandó felvenni őket.
Ekkor beszéltem az illetékes szigetszentmiklósi tankerületi igazgatóval. Közösen követtük el a cselekményt, hogy beírattuk az iskolába a gyerekeket.
Pánczél szerint neki az volt a fontos, hogy mielőbb részesüljön oktatásban a fiú és a lány. A gyerekek ugyanis a nagymamával éltek, aki nem tudta őket mindennap Csömörre és a XV. kerületbe cipelni. A képviselő szerint a gyerekek érdekei mindennél előbbre valóak, így áll elébe az eljárásnak, amelyet B. László indított ellene.
B. László a Központi Nyomozó Főügyészségen nemcsak a képviselő ellen tett feljelentést, hanem a Kliknél dolgozó ismeretlen tettes ellen, sőt a képviselőt felbujtó sógor ellen is. Az ügyvéd azt mondta: „Ügyfelem képviseletében azért szántuk rá magunkat a feljelentésre, mert egy ország közállapotát tükrözi, ha még két általános iskolás gyermek másik iskolába átíratása is parlamenti szinten kézi vezérléssel – és nem mellékesen jogellenesen – történik.”
Kerestük a Kliket is az ügyben, és megkérdeztük, hogy mennyire általános, hogy képviselői kérések alapján utasítják az iskolaigazgatókat, de egyelőre nem kaptunk választ.
FRISSÍTÉS!
Szerda reggel megérkezett a Klik válasza, amely így szól: "a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak nincs hivatalos információja az ügyről. A gyermekvédelmi, családjogi és egyéb, a gyermek családi életét érintő ügyekben a Klik nem rendelkezik hatáskörrel".