A Jobbikot és az LMP-t támadta a brókertörvény leszavazása miatt Tállai András államtitkár hétfőn a parlamentben. Az MSZP-t viszont most érdekes módon kímélte a kormányoldal, sőt szabad utat adott a baloldal által kezdeményezett egészségügyi vitanapnak.
Különösebb izgalmak nélkül kezdődött a parlament mai ülése. A napirend előtti felszólalásoknál a legérdekesebb az volt, hogy Tállai András nemzetgazdasági államtitkár alaposan kiosztotta a Jobbikot és az LMP-nek is odaszúrt néhányszor a brókertörvény múlt heti leszavazása miatt. Az MSZP viszont most kimaradt a pofozkodásból, a szocialisták ugyanis nem a brókerekkel, hanem az egészségüggyel vannak elfoglalva.
Délután ugyanis egészségügyi vitanapot tart a parlament, mégpedig – figyelem – baloldali kezdeményezésre. MSZP-s, LMP-s, DK-s képviselők kezdeményezésére négyórás vita lesz. (Erről is beszámolunk majd természetesen.)
Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta az Indexnek, hogy mivel összegyűlt a függetlenekkel együtt a szükséges aláírás, így a házelnök köteles volt valamikor kiírni a vitanapot. Kövér László gesztusa tehát abban áll, hogy most hétfőn délutánra, nem pedig például egy szombat éjszakai időpontra tette a vitát.
Rétvári Bence, az Emmi államtitkára nem is hagyta ki a ziccert, és azt üzente az MSZP-s, illetve a többi baloldali képviselőnek:
amikor az ellenzék parlamenti jogairól beszélnek, ezt majd ne felejtsék el!
Tukacs István MSZP-s képviselő előtte napirend előtt azt mondta, a szocialisták azért kezdeményezték a vitanapot, mert a „szakma jelezte”, hogy az egészségügy a teljesítőképessége határára ért. Alacsonyak a fizetések, leromlottak az eszközök, vándorolnak ki a dolgozók – sorolta Tukacs a problémákat. Az MSZP szerint 120 milliárd forintot kéne betenni a rendszerbe – például az szja-csökkentésből vagy a stadionfejlesztések helyett.
Rétvári erre úgy reagált, hogy folyamatosan nő az egészségügyre fordított összeg, és szerinte nem igazán tudni, az MSZP-sek hogyan iránytanák az egészségügyet, mert „mindig átengedték a liberálisoknak a területet”. Rétvári szerint ha az SZDSZ megvalósította volna teljesen, amit tervezett (privatizáció, vizitdíj például), akkor ma már nem lenne nagyon miről vitanapot tartani.
Az egészségügy mellett a brókertörvény volt a másik vezető téma hétfőn. Emlékezetes, hogy a nemzetgazdasági miniszter által benyújtott úgynevezett brókertörvényt – amely a jegybanki jogkörök megerősítéséről szólt – nem fogadta el múlt héten a parlament. A Fidesznek ugyanis nem volt meg a kétharmada, az ellenzékiek fegyelmezetten megbuktatták a javaslatot.
Az LMP-s Schmuck Erzsébet szerint felháborító volt, hogy Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető ezek után „letorkolta” az ellenzéket, hogy megvettek mindenkit a brókerek. Schmuck szerint Rogán mondhatott volna összegeket is, mert az LMP-sek nem tudják, milyen összegekkel lehet megvenni egy képviselői voksot.
Ugyanerről beszélt Volner János, a Jobbik alelnöke is, aki szerint azért tartózkodott ő maga és a teljes Jobbik-frakció a múlt heti szavazásnál, mert a Fidesz az MSZP-hez hasonlóan „nyakig benne van” a botrányokban. Volner szerint addig elutasítják az ilyen jogszabályt, amíg a Fidesz nem teszi nyilvánvalóvá, hogy nem érintett az ügyben, és valódi lépéseket tesz a felelősök megtalálásért.
Tállai András államtitkár válaszolt mindkét ellenzéki politikusnak, és elég kemény hangnemben. Az LMP-sekkel közölte, hogy mást mondanak, és mást tesznek, „kiderült, nem lehet más a politika”. Az LMP szerint öngólt rúgott, amikor elutasította a javaslatot, holott áprilisban még maga is a pénzügyi szabályozás szigorítását sürgette. Tállai szerint a Jobbik szintén más beszél, mást cselekszik, és az LMP-hez hasonlóan most már „mosakszik”. Tállai szerint olyannyira egy hullámhosszon van a két párt, hogy Schiffer András LMP-frakcióvezető át is ülhetne a Jobbik-frakcióba, és onnan kiabálhatna.
Tállai Volnernek még azt is mondta, hogy ne gyanúsítgassa a fideszeseket, hogy benne vannak a brókerügyekben. Tegyen feljelentést, ha tudomása van bűncselekményről, és
ne handabandáljon itt!
Tállai szerint a jobbikosok és az LMP-sek is „a betétesek pártjáról a brókerek pártjára álltak”, de az újabb szavazásnál majd korrigálhatnak.
A fentieken kívül volt még két kormánypárti napirend előtti.