Az EMMI a korábbi ellenőrzéseknél jóval nagyobb, 300 millió forintot is meghaladó összeggel kapcsolatban folytat szabálytalansági vizsgálatot az ORÖ botrányos EU-s projektjével kapcsolatban, tudtuk meg az EMMI-nek az Index kérdéseire adott hivatalos válaszaiból.
Az elvileg a tartósan munkanélküli romák álláshoz jutását segítő Híd a munka világába projektet éppen most pénteken zárták le hivatalosan, de könnyen lehet, hogy csak ezután kezd majd dőlni igazán a dominó.
A minisztérium az ORÖ Híd a munka világába nevű projektjének pénzügyi és szakmai abszurdumairól szóló folyamatos sajtóhírek után először tavasszal indított vizsgálatot. A kezdeti ellenőrzések 17 millió forintnyi tételről állapították meg, hogy azok szerintük is szabálytalanok voltak, és kilátásba helyezték, hogy az ORÖ által benyújtott elszámolás ellenőrzésének még a kifizetés előtt meg kell történnie.
A vizsgálataik azonban ezzel nem zárultak le. Az EMMI most arról tájékoztatta az Indexet, hogy a projekttel kapcsolatban egy újabb, ráadásul sokkal jelentősebb, 300 millió forintnál is nagyobb összeget illetően is szabálytalansági vizsgálatot indítottak.
A június 17-én megkezdett vizsgálatnak még nincs vége, de annak feltehetően az ORÖ egészére nézve is súlyos következményei lehetnek. Ha ugyanis a szabálytalansági vizsgálat miatt nem hívhatják le a problémás bő 300 millió forintot, az mindenekelőtt az ORÖ gazdálkodását lehetetlenítheti el. Az 5 milliárdos EU-s projekt fő megvalósítója a nemzetiségi önkormányzat, a projekt költségvetésének súlyos hiánya őket terhelné.
A Monostori Tamás informatikus (aki egyben annak az Advocata Kft.-nek az ügyvezetője, amelyik jó ideje rendszeres beszállítója volt az ORÖ-nek, és még számos szálon fonódik össze Farkas Flórián érdekeltségeivel) vezette Híd a munka világába projekt zárását a botrányok után az Országos Roma Önkormányzat az eredeti tervekhez képest előrehozta. A kínos ügyek nyilvánosságra kerülése után felkért válságkommunikációs cég pénteken azt válságkommunikálta, hogy minden tervezett célt sikerült elérni — hogy erről mi lesz a finanszírozók véleménye, majd a kötelező beszámolók leadása után derülhet ki, a NAV nyomozói mindenesetre három ügyben nyomoznak költségvetési csalás gyanújával a projekttel kapcsolatban.
Az országos nemzetiségi önkormányzatok gazdálkodásával kapcsolatban eközben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is tovább vizsgálódik. Az év elején indult ellenőrzésük még mindig tart, ezért annak részleteiről semmit nem közölnek — más forrásokból azonban úgy értesültünk, hogy az ORÖ esetében igen komoly problémákra találtak. Ha ez a meg nem erősített információ helytálló, az végképp súlyos gazdasági helyzetbe hozhatja az Országos Roma Önkormányzatot: a szétesett szervezet ügyeire közelről rálátó forrásaink szerint az önkormányzat már augusztusban csődközeli helyzetbe kerülhet.