Elkezdődött az „ideiglenes biztonsági határzár”, azaz a kerítés kivitelezése a magyar-szerb határon, az Ásotthalom-Királyhalom határátkelő közelében hétfő délelőtt – írja az MTI.
A katonák acélkarókat vernek le az előző héten a honvédség által előkészített, az aljnövényzettől megtisztított és munkagépekkel elegyengetett terepen. A határzár mintaszakaszánál alkalmazott technológiák alapján a karók a NATO-drótból épített háromszintes gúlákat tartják majd.
Orbán Viktor kormányfő a közelmúltban az erdélyi Tusnádfürdőn jelentette be: augusztus 31-éig megépül a kerítés Magyarország déli határán, az ettől eltérő időpontok érvénytelenek.
A miniszterelnök a 26. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor július 25-i fórumán kérdésre azt mondta, az eddigi tapasztalatok alapján egyhatodára, egyhetedére csökken azonnal az illegális határátlépők aránya az ilyen határzárak kialakításával. Hozzátette: nagyarányú javulást vár ettől a lépéstől. A műszaki terveket a kormány jóváhagyta, a határidőket módosította, vegyes technikai megoldást választott – jelezte akkor a miniszterelnök.
Kovács Zoltán kormányszóvivő múlt szerdán közölte, hogy a kormány 22,2 milliárd forinttal egészíti ki az ideiglenes határzár építésére, valamint a migránsok átmeneti elhelyezésére fordítható költségvetési keretet; így a korábban a kerítés anyag- és technikai költségeire elkülönített 6,5 milliárd forinttal együtt idén összesen mintegy 29 milliárd forint jut a kérdés kezelésére.
Nemrég írtunk arról, hogy a menekültügyre szánt pénz egy része ironikus módon beleszámít majd a Magyarország által nyújtott nemzetközi segély mérőszámába, a „hivatalos fejlesztési támogatásba” (official development assistance, ODA). Magyarország az EU felé azt vállalta, hogy a bruttó nemzeti jövedelem 0,33 százalékát költi erre, a régióban nem egyedülálló módon a valóságban ennek töredékét, az utóbbi években 0,1 százalékot (2012-ben 26,6, 2013-ban 28,6 milliárd forintot, ez egyelőre az elérhető legfrissebb adat) sikerült erre elkönyvelni.
Közben Tiszaszigetnél és Röszkénél (ahol gárdakapitányt is értek már embercsempészeten) is megkezdődött az ideiglenes határzár építésének előkészítése, adta hírül az MTI.
Ferenczi Ferenc, Tiszasziget fideszes polgármestere elmondta: a kerítés vonalának kitűzése megtörtént, a földmunkák már zajlanak. A fákkal és bokrokkal benőtt, mintegy 20 kilométeres nyomvonalat óriási aprítógép tisztította meg. Az építés várhatóan már a héten megkezdődhet, de pontos dátumról még nem tudnak.
Borbásné Márki Márta, Röszke független polgármestere is megerősítette, hogy a földmunkák megkezdődtek, így a térségben is elindult az ideiglenes határzár építésének előkészítése.
A magyar-szerb határ Bács-Kiskun megyei szakaszán, Kelebia térségében is erőgépek tolólapokkal egyengetik a talajt és készítik elő az ideiglenes határzár építését. Az országhatárt jelző oszlopsortól 1-2 méterre már frissen ki van tűzve egy másik oszlopsor, amely feltehetően a leendő kerítés nyomvonala lesz.