Menekültügy, kettős határzár, külföldi plakátkampány, Andy Vajna átvilágítása – Lázár János újra Kormányinfót tartott.
250-300 ezer lehet az illegális bevándorlók száma az idén – kezdte a menekültüggyel a csütörtöki Kormányinfót Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. Lázár felsorolta a kormány bevándorláspolitikájával kapcsolatos eddigi döntéseket, a kerítés építéséig bezárólag.
Lázár megjegyezte, hogy „egy európai népvándorlási válsággal” állunk szemben, és az ENSZ tanulmánya szerint a mostani időszakban 230 millió ember hagyja el az otthonát, és vág neki a nagyvilágnak.
Lázár bejelentette azt is, hogy a kormány jövő héten várhatóan arról dönt, hogy a határzár kétszeres lesz: a gyors telepítésű drótakadályból és a kerítésből áll majd.
Lázár megerősítette az Index szerdai információját, miszerint külföldi plakátkampányt indít a kormány a tranzitországokban (tehát a korábbi hírekkel szemben nem Szíriában és Afganisztánban). Az EU tagállamai közül hat olyan is van – köztük Németország –, amelyik a tervezett magyarhoz hasonló külföldi plakátkampányt indított a bevándorlás kérdésében. A plakátkampánnyal elsősorban az embercsempészeket célozzák meg, de felhívják a figyelmet arra is, hogy nem érdemes Magyarország felé elindulni, mert megépült a kerítés.
Lázár arról is beszélt, hogy legális belépési pontok lesznek a szerb-magyar határon, ezeket a kerítésnél is táblák jelzik majd. Nem arról van szó tehát, hogy Magyarország teljesen lezárja a határait a menekültek elől. Törvényesen be lehet lépni.
Lázár köszönetet mondott a migránsokat segítő civileknek, egyházaknak, magánembereknek is, többek között Sólyom László volt államfőnek (akit a CÖF éppen ma ekézett emiatt), illetve Lévai Anikónak. Egy újságírói kérdésre ezt még egyszer megismételte Lázár.
A miniszter kitért arra, hogy az Európai Bizottság döntött 2,4 milliárd euró felosztásáról a migrációval kapcsolatos kiadások miatt. Lázár jelezte, hogy a kormány szerint „méltánytalan és igazságtalan ez az elosztási rendszer”. Magyarország ugyanis az egyik legveszélyeztetettebb ország ebből a szempontból. A görögök mégis 470 millió eurót, míg az olaszok 580 millió eurót kapnak, míg a magyarok csupán 61,5 milliót.
Ez a szokásos hátrányos megkülönböztetés, a régi tagállamok lenyúlták a pénzt az új tagállamok elől
– összegezte a dolgot Lázár.
Lázár azt is bejelentette, hogy legközelebb augusztus 18-án ülésezik a kormány, és augusztus végén, 25-én megtartják azt a rendkívüli kormányzati konferenciát, amelyet június végére terveztek. Orbán Viktor itt értékeli az elmúlt öt, illetve egy évet, és itt tervezi meg a kormány a következő három év stratégiai lépéseit. A konferencián nemcsak kormánytagok, hanem meghívott állami vezetők is részt vesznek, például Matolcsy György, a jegybank elnöke.
Ezután szeptember 15-ig dönti el a miniszterelnök, hogy milyen személyi cseréket tervez. Vagyis eddig izgulhatnak az államtitkárok, ki maradhat a székében.
Vajna András György nemzetbiztonsági átvilágítása befejeződött, azon az átvilágított személy megfelelt – jelentette be Lázár a filmügyi kormánybiztos C típusú átvilágításáról. Mint ismert, ez évek óta elmaradt.
A 2007–2013 közötti uniós támogatási összeg 8200 milliárd forint volt, ebből augusztusig több mint 7 ezer milliárd forintot ki is fizettünk – mondta Lázár János. Szerinte a rendszert a sírból kellett visszahozni. A következő ciklusban már 12 ezer milliárd forint áll majd rendelkezésre.
A kormány az országos tisztifőorvos bevonásával méri fel, hogy jelentenek-e fertőzőveszélyt a Magyarországra érkező migránsok. Mivel súlyos fertőző betegségek merültek fel (Lázár a hepatitiszt és a HIV-et említette), ezért szakmai segítség kell annak eldöntéséhez, hogy a fertőzöttek aránya sok-e vagy kevés. Ha kell, a kormány jelentősen megnöveli a kormány a szűrővizsgálatok számát, különös tekintettel arra, hogy a migránsokat Nyugat-Európából visszaküldhetik Magyarországra.
Ez ügyben a kormánynak nincs hatásköre, Lázár szerint a jegybank nemrég felállt új felügyelőbizottsága vizsgálhatja a befektetéseket.
Ezen Lázár az állítólag Felcsútra szánt felújított nyíregyházi vasúti kocsik kapcsán viccelődött. Mint mondta, a felcsúti a hetedik ilyen beruházás, és sokra lenne még szükség. Lázár szerint Orbán Viktor házán kívül sok egyéb nevezetesség van a környéken, az egész Váli-völgy kiemelt természeti érték. Ha Orbán háza és a stadion nem lenne ott, senki nem vonná kétségbe, hogy erre szükség van.
Orbán miatt büntetni az egész völgyet nem lenne igazságos.
A vasúti kocsik projektjével a kormány nem foglalkozott, de a felcsúti pályázat, az elbírálás szabályos volt.
Lázár János szerint Gulyás Gergely azért mondhatta, hogy a kormánynak nincs dolga a kerítés elé érkezőkkel, mert a kerítésen irányjelző táblák lesznek, mutatva, hogy merre van a legközelebbi hivatalos belépési pont.
Az ember az ajtón megy be, nem a kerítést rúgja be
– utalt egy régi magyar szokásra. Ha az érkezők minden törvényt be akarnak tartani, miért nem az ajtón jönnek be? – tette fel a szónoki kérdést Lázár.
Ne várják el tőlem, hogy mind a 800 kollégám összes dolgáról tudjak – védekezett Lázár János L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkárának nyilatkozatával kapcsolatban. A barackmag-ügyben ugyanis az államtitkár letagadta, hogy a cégnyilvántartás és a saját vagyonbevallása szerint a tulajdonát képező kft.-je az övé lenne. Ugyanakkor kétségtelennek nevezte, hogy L. Simon valótlant állított, és kívánatosnak, hogy munkatársai a hivatal felvétele előtt megváljanak privát gazdasági érdekeltségeiktől.
Kifelé megvédem a kollégáimat, hogy bent mi történik, az az én dolgom
– reagált az ATV kérdésére.
Lázár kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Hóman Bálint volt kultuszminiszter történettudományi munkássága vitathatatlan, politikai tevékenysége viszont védhetetlen és vállalhatatlan. Mint mondta, a kormány nem kezdeményezte a rehabilitációt, sem a szoborállítást, és a Magyar Tudományos Akadémiához sem fordult állásfoglalásért.
Trócsányi László igazságügyi miniszter a sajtótájékoztató után az MTI-nek azt mondta, ő sem állítana szobrot Hómannak. Mint mondta, nem hozott volna a szoborállítás pénzügyi támogatásáról pozitív döntést, de a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által, a megbízatása előtt hozott döntést az Igazságügyi Minisztériumnak, mint jogutód tárcának végre kellett hajtania, ez egy technikai szükségszerűség volt.