A Lehet Más a Politika és a kormánypártok szavazataival elfogadta Kiss Zoltán ezredes előterjesztését az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetésére. Az MSZP-s Molnár Zsolt és jobbikos Mirkóczki Ádám tartózkodott. A nemzetbiztonsági bizottság ülésén szó volt a migrációs helyzetről, a terrorizmusról és a szervezet megújításáról. Az ellenzék az EU-val közös megoldásban gondolkozik, a fideszes Németh Szilárd viszont Brüsszelre mutogat.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága ugyan nem dönthet arról, hogy ki vezetheti az Alkotmányvédelmi Hivatalt (AH) – mivel a miniszterelnök nevezi ki a titkosszolgálat fejét –, de állást foglalhat a jelöltek személyéről. A bizottság pénteki ülésén három igen szavazattal és két tartózkodással alkalmasnak találták a 34 éves Kiss Zoltán ezredest a hivatal vezetésére.
Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s vezetője kifogástalan előéletű szakembernek nevezte Kisst, mégis tartózkodott. „Kiss úr alkalmas végzettsége, a munkaterületen szerzett tapasztalata és eddigi munkája alapján is arra, hogy vezesse az Alkotmányvédelmi Hivatalt.” Szavazatát azzal indokolta, hogy a szervezet vezetéséről maga a miniszterelnök dönt, ezért tartózkodott.
Molnár beszámolója szerint a meghallgatáson témaként felmerült a jelenlegi migrációs helyzet, kivált az embercsempészet, valamint a Quaestor-ügyhöz hasonló gazdasági bűncselekmények kezelése. Újságírói kérdésre a szocialista politikus kifejtette: nem támogatja a honvédség bevetését a határok őrizetében. „A hatályos jogszabályok szerint ez nem lehetséges” – közölte, helyette a rendőrség erőinek átcsoportosítását, megfelelő képzését tartja megoldásnak.
„Mit tett a kormány az elmúlt félévben?” – tette fel a kérdést a bizottság elnöke, utalva arra, hogy a kormány kommunikációjában korán reagált ugyan a migrációs helyzetre, de igazán nem tett semmit a kezelésére.
Molnár hangsúlyozta, hogy nem lehet nemzeti szinten megoldani a menekülthelyzetet, ezért európai szintű fellépést szorgalmaz, a határzárt működésképtelennek tartja. „A migráció nem tartja be az államhatárokat, ugyanúgy, ahogy a betegségek sem” – jelentette ki.
A bizottság LMP-s tagja, Szél Bernadett közölte, hogy szakmai felkészültsége alapján támogatni tudta Kiss Zoltánt. „Ezredes úr azért is alkalmas jelölt, mert személye kormányokon kívüli” – utalt arra, hogy Kiss még az AH jogelődjénél, a Nemzetbiztonsági Hivatalnál is dolgozott.
A fideszes Németh Szilárd örül, hogy a bizottság ellenszavazat nélkül támogatta Kiss Zoltán kinevezését. „Programja egyértelművé tette, hogy jó kezekben lesz az Alkotmányvédelmi Hivatal” – mondta, és kiemelte, hogy mivel Kiss miniszteri biztosként részt vesz a titkosszolgálat megújításában, az alatta jobban működhet.
Nem migránsok vannak
– jelentette ki újságírói kérdésre a kormánypárti politikus, szerinte ugyanis nagyjából 10 százalék azoknak az aránya, akik szabályosan, papírokkal lépnek át a határon. Csak őket nevezné migránsoknak; viszont azok, akik a zöldhatáron, a határzáron át érkeznek, szerinte nem migránsok.
Ők egyre követelőzőbbek, műsorokat rendeznek
– mondta Németh a migránsoktól általa megkülönböztetett csoportról.
A csütörtökön Ausztriában megtalált, magyar rendszámú embercsempész teherautó ügyéről közölte: személyesen is felháborítónak tartja az esetet, ezért is lesz fontos, hogy a büntető törvénykönyvet (Btk.) úgy szigorítsák, hogy szigorúan büntethető legyen az embercsempészet és az illegális határátlépés.
Ez történik, amikor Brüsszel nem tud megoldani egy helyzetet
– tette hozzá Németh a tegnapi tragédiáról szólva.
A Btk. szigorításával kapcsolatban elmondta, hogy könnyebbé és szigorúbbá kell tenni az illegális határátlépést. Így az érkezetteket egyszerűbb volna kitoloncolni vagy börtönbe zárni. „Alapvetően nem a börtönök megtöltése a cél” – hangsúlyozta újságírói kérdésre, hozzátéve, hogy csak az országra nehezedő nyomást akarják csökkenteni.