Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese pénteken sajtótájékoztatón beszélt azoknak a tervezett törvénymódosításoknak a részleteiről, amelyekkel a migrációs helyzetre reagálna a kormány.
Összesen tizenhárom különböző törvény módosítását javasolják, ezek a tervezetek még pénteken meg is jelentek már a parlament honlapján.
Két sarkalatos törvény is van köztük, amelyeknek az elfogadásához kétharmados többség kell: a honvédelmi és a rendőrségi. Ezeknek a módosítását a Fidesz-frakció nyújtotta be, a többit a kormány. Gulyás szerint azt szeretnék, ha a parlament jövő pénteki ülésen sikerülne elfogadni a törvényjavaslatokat, ez azt jelentené, hogy szeptember közepén hatályba lépnének.
Gulyás ezek közül nem mindegyikre tért ki részletesen, de többek között
Be fognak vezetni egy új jogi kategóriát,
ezt a kormány rendelheti el rendeletben, és meg is fogja tenni, mondta Gulyás. Ez lehetővé teszi, hogy speciális eljárásmódokat alkalmazzanak majd az említett törvények esetében.
Gulyás hangsúlyozta, hogy a módosításokkal "eszközöket adnak" az államnak és a hatóságoknak, de azt, hogy ezzekel "milyen mértékben" kell majd élni, azt az adott helyzet fogja eldönteni, a szükségesség és az arányosság határozza meg. Szerinte az sem biztos még, hogy a honvédséget be kell majd vetni.
Gulyás azt is elmondta, hogy az államhatárokon fogják kialakítani a tranzitzónákat, Magyarország területén, de
Ezekben kell majd kivárniuk a menekülteknek, hogy lefolytassák a gyorsított eljárásokat az ügyükben. Ezek Gulyás szerint pár napot vesznek majd igénybe. Ettől azt reméli a kormány, hogy nem fognak a menekültek eljutni messzebbre, az ország belsejébe, például Budapestig.
A Btk. szigorításánál emelnek a büntetési tételeken az embercsempészet esetében, és bevezetnek három új Btk.-tényállást:
Ha bármelyik esetében az eljárás végén szabadságmegvonással járó büntetést szabnának ki, az automatikus kiutasítással is jár majd. A büntetőjogi szigorításokról részletesen itt olvashat.
Az Országos Bírósági Hivatal statisztikája szerint
a többi 349 felfüggesztett, 2 részben felfüggesztett volt.
A 111 letöltendő közül így alakult a büntetések hossza:
Vagyonelkobzást 123 esetben alkalmaztak mellékbüntetésként jogerősen elbírált embercsempészési ügyben tavaly Magyarországon.
A most benyújtott törvényjavaslat ezt gyakorlatilag automatikussá tenné: kimondaná, hogy el kell kobozni azt a vagyont, amelyet az embercsempészés a bűncselekmény elkövetésének ideje alatt szerzett.
A 2014-es jogerős embercsempész ítéletekben kiutasítás 197-szer fordult elő.
A tavalyi statisztika szerint az embercsempészek elleni eljárások eddig sem voltak kifejezetten lassúak Magyarországon. A jogerős ítéletig eltelt idő 212 esetben kevesebb mint egy hónap volt, és összesen 352 eljárás fejeződött be 1 éven belül. Igaz, volt 68 olyan ügy, ami 2 évnél tovább húzódott, és abból 3 darab 5 év után ért csak véget.