A magyarok többé nem mozoghatnak szabadon az EU határain belül, ha a menekültügyben Magyarország nem vállal szolidaritást a többi tagállammal - ezt magyarázta egy francia diplomáciai forrás az Indexnek. A diplomata szerint nem igaz, hogy az EU cserbenhagyja Magyarországot, a valóság az, hogy a magyar kormány eddig nem állt elő semmilyen javaslattal, nem kért konkrét segítséget. Pénzt pedig adnak, ahogy uniós befogadóállomásokat is létesítenének. De az nem megy, hogy egy tagállam egyetlen menekültet sem hajlandó befogadni.
A szituáció rendkívül súlyos
- magyarázta az Indexnek egy Budapestre akkreditált francia diplomata a migrációs válságról. Szerinte a német és a francia vezetés is azon az állásponton van, hogy igenis van egy elhúzódó válság, de az sem Párizs, sem Berlin szerint sem lehet megoldás, ha a tagállamok külön-külön akarnak megoldást találni erre a problémára, ráadásul rossz megoldásokat. Mindezt a neve elhallgatását kérő diplomata a magyar-francia diplomáciai csörtére reagálva nyilatkozta az Indexnek.
Az egész azzal kezdődött, hogy Laurent Fabius francia külügyminiszter egy vasárnapi interjúban azt mondta: nagyon súlyosnak ítéli azt, ahogy Magyarország viselkedik a menekültkérdésben. "Az európai értékek semmibe vétele olyan kerítést építeni, amit még az állatoknak sem csinálnánk" - mondta a szerb határhoz közel felhúzott drótkerítésről Fabius.
Szijjártó Péter megdöbbentőnek nevezte Fabius nyilatkozatát, hétfőre pedig a magyar külügybe bekérette a francia ügyvivőt, akivel aztán Magyar Levente államtitkár találkozott. Magyar szerint a francia külügyminiszter szavai azért is elfogadhatatlanok és érthetetlenek, valamint "egyfajta közömbösségre, érzéketlenségre és tájékozatlanságra vallanak", mert Franciaország nemrégiben hatalmas, "még a magyar kerítésnél is nagyobb kerítést" épített Calais-nál.
"A migrációs válságot senki nem becsüli alá" - reagált a magyar diplomáciai reakcióra a francia diplomáciai forrás. Mint mondta, pontosan tudják, hogy nagyon sok migráns érkezik a balkáni útvonalon, ahogy azt is, hogy Magyarországra nagy nyomás nehezedik. Viszont a francia álláspont szerint ezt a problémát csak az összes EU-s tagállamok szolidaritásával, közösen lehet megoldani, ez a szolidaritás viszont hiányzik Budapest részéről.
A magányos lovag útja nem járható
- mondta Orbán Viktor külpolitikájáról a francia diplomata az Indexnek.
A franciák például igencsak zokon vették, hogy Magyarország egyetlen menekültet sem hajlandó befogadni, ellentétben a többi uniós tagállammal, noha a szolidaritás jegyében minden tagállamnak be kellene fogadnia azok közül az emberek közül, akik már megkapták a menekültstátuszt.
A schengeni övezet fenntarthatósága a tét
- mondta a francia diplomata. Ez egy igencsak erős jelzés, ami lefordítva annyit jelent: ha Magyarország továbbra is úgy áll a menekültkérdéshez, ahogy most, akkor megszűnhet a magyarok számára olyan fontos szabad mozgás az unióban. Azaz az örökknek gondolt schengeni övezet léte van veszélyben.
A francia diplomata szerint miközben a magyar kormányzat azt állítja, hogy cserben hagyta őket az EU, egyetlen konkrét megoldási javaslattal nem éltek eddig, de még egy listát sem állítottak össze arról, hogy miben kérnék az EU segítségét.
Eközben az unió pénzügyi forrást biztosít, valamint jelezte, hogy hajlandó befogadóállomásokat, úgynevezett hot spotokat létesíteni a kritikus helyekre még az év végéig. Ha pedig Magyarországon is lenne ilyen központ, akkor a franciák minden segítséget megadnának a magyaroknak - magyarázta a diplomata.
A diplomata szerint minden tagállamnak tiszteletben kell tartania az EU menekültek védelmére vonatkozó rendeletét, ahogy a nemzetközi egyezményeket, márpedig Magyarország ezt nem tartja tiszteletben. A kerítéssel ugyanis egyértelműen az a célja, hogy távol tarta a háború elől menekülőket, márpedig azoknak az embereknek védelmet kell nyújtani, akik olyan országokból érkeznek, ahol az életük veszélyben van. Így például Szíriából, Afganisztánból, Szomáliából, Eritreából.
A francia diplomata szerint a szerb határhoz közel felhúzott magyar és a franciaországi Calais-nál felépített kerítés nem hasonlítható egymáshoz, mert a magyar kerítéssel a magyar kormány azt akarja megakadályozni, hogy el kelljen bírálnia a migránsok menedékkérelmét, míg a francia kerítés már az országon belül van és nem határzárként szolgál, hanem egy magántulajdont véd.
"Mértékletesnek kell lennünk" - utalt a francia diplomata arra, hogy az EU-ban tapasztalható migrációs válság eltörpül ahhoz képest, ami a Közel-Keleten van. Mint mondta, míg az 500 milliós EU-ban 300 ezerre tehető a migránsok száma, addig az uniónál jóval szegényebb Libanon, Törökország és Jordánia ötmillió menekültet fogad be. "Ezért ezeket az országokat is segítenünk kell" - magyarázta a diplomata.
A francia diplomata szerint közös uniós lista kellene azokról az országokról, ahonnan befogadjuk a menedékkérőket. És azokat, akik ezekből az országokból jönnek, be kellene fogadnia Európának. Azoknak a helyzetét pedig, akik olyan országokból érkeznek, amelyet biztonságosnak ítél meg az EU, a származási országokkal együttműködve kellene megoldani. Példának Koszovót említette, valamint Nigert, merthogy az EU-ba vándorló afrikaiak 60 százaléka ez utóbbi országból jön.