Index Vakbarát Hírportál

Elindult a kormányátalakítás: Lázár lefokozta L. Simont

2015. szeptember 24., csütörtök 14:27

Menekülthelyzet az EU-csúcs után, mi lesz a horvát határon, Rogán Antal új minisztériuma - ismét rengeteg témája van Lázár Jánosnak és Giró-Szász Andrásnak. Kormányinfó újra.

Megkezdődött a kormányátalakítás

Orbán áttekintette kedden, hogyan lehet jobbá tenné a kormányzati tevékenységet. Maga Lázár is értékelte az államtitkárai munkáját. Lázár a következő döntéseket hozta.

A további személyi kérdésekről azt mondta Lázár, hogy a kormány így is kéthetes csúszásban van, szeretnék minél előbb lezárni ezeket. Az új egészségügyi államtitkár személyéről Orbán Viktor már konzultált Balog Zoltánnal, de nevet nem mondott Lázár.

Giró-Szász András kommunikációs államtitkár távozásáról is felröppentek hírek, Giró-Szász András a dolgot most azzal intézi el, hogy a miniszterelnökkel majd egyeztet a dologról, ez előtt semmikéépp nem tud nyilatkozni erről.

Megszűnik a Kormányinfó?

Lázár János egy újságírói kérdésre azt mondja, hogy Rogán Antal felel majd a kormányzati kommunikációért, így az ő dolga lesz eldönteni, hogy szükség van-e "erre a kapcsolattartási formára". Ha Rogán meghagyja a kormányinfót, Lázár áll rendelkezésre, de nyilván Rogán dönti el, ki mikor tart Kormányinfót.

Lázár kapott egy provokatív kérdést arról, hogy kinek a szobája lesz közelebb Orbán Viktorhoz, Rogáné vagy Lázáré. Kinél kell kopogtatni, ha valaki be akar jutni a miniszterelnökhöz. Lázár rutinosan, viccesen intézi a dolgot:

sem házmester, sem házvezető tevékenységet nem folytatok.

Lázár azért elárulta, hogy hamarosan átköltözik a Miniszterelnökség a Budai Várba, ott mindenkinek meglesz a maga helye.

Szervezett akció Magyarország ellen

Több, mint 10 ezer illegális bevándorló lépett át szerdán Magyarországra, ez abszolút rekord - jelentette be Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter. A szerb-magyar határszakaszon csupán 109-en jöttek át, míg a horvát-magyar szakaszon tízezren.

Lázár ebből arra következtet, hogy szervezett akcióról van szó, hiszen nyilvánvaló az adatokból, hogy a kerítés felállítása után az embercsempészek megváltoztatták az útvonalat.

Szervezett akció Magyarország ellen, veszélyt jelent minden magyar honfitársunkra.

Optimista esetben embercsempészek szervezik, rosszabb esetben viszont segítenek azok a szomszédos országok, amelyeken áthaladnak a migránsok - mondta Lázár. Orbán Viktor délután négy órára összehívta a nemzetbiztonsági kabinetet, itt erről is tárgyalnak, illetve a miniszterelnök beszámol az EU-csúcson történtekről.

Épül a kerítés a horvát, a román és a szlovén határon

A kerítés épül a horvát és a román határon is, és elkerülhetetlen Lázár szerint, hogy a szlovén határon is felépítsék.

Később dönt a kormány arról, hogy Horvátországban is bevezetik-e a teljes határzárat, mint a szerb határnál. Lázár szerint a magyar kormánynak az a tapasztalata, hogy a schengeni határokat azzal a határzárral lehet megvédeni, amelyet a magyarok a szerb határnál alkalmaztak.

Ha ez nem tetszik a horvátoknak vagy az osztrákoknak, akkor nekik kell más megoldást javasolniuk - mondta Lázár, aki szerint veszélyes az osztrák kancellár nyilatkozata, miszerint nincs szükség kerítésre. Nem tudjuk ugyanis, hogy hány menekült érkezik majd a déli határra. Ha az osztrákok nem akarnak kerítést, nekik kell viselni a következményeket - mondta a miniszter. Lázár később úgy szólt be Werner Faymann kancellárnak: "az osztrák kancellár hangereje és bölcsessége arra terjed ki, hogy elmondja nekünk, mennyire vagyunk fasiszták".

A horvát határzár bevezetéséről a nemzetbiztonsági kabinet ülésén dönthetnek.

Rossz döntés született az EU-csúcson

Az EU-csúcson a kormány szerint rossz döntés született, Magyarország továbbra sem ért egyet a kvótarendszerrel - mondta Lázár. Ám mielőtt a kormány döntene arról, hogy bíróságon is megtámadja a döntést, egyeztet a magyar parlamenti pártokkal - jelentette be a miniszter. Szerinte nincs semmi gond azzal, ha valaki úgy akarja megoldani a demográfiai és foglalkoztatottsági problémáit, hogy menekülteket fogad be. Egy magyar városnak viszont ezért nem szükséges senkit befogadnia, ha nem akar.

A kvóta a morális imperializmusnak a példája, amit Németország erőltet Európára

- mondta Lázár. A miniszter elismételte Orbán hatpontos javaslatcsomagját is, amelyből a görögökre vonatkozó részt - a kormány sajnálatára - nem fogadták el az uniós vezetők. Lázár nem győzi ismételgetni, hogy magyarországi hotspotok (EU-s menekülttáboron) nem lesznek Magyarország területén.

Vannak terroristák a bevándorlók között?

Erre a kérdésre Lázár, aki a hírszerzést is felügyeli, úgy válaszol, hogy a szövetséges hírszerzési szolgálatok szerint is komoly kockázatot vállalnak azok az országok, akik ellenőrizetlenül engedik be a migránsokat. "Felbecsülhetetlen biztonsági kockázata van, ezt minden titkosszolgálat így látja" - mondta a miniszter.

Földtörvény, Paks2, EU-pénzek

A menekülthelyzet mellett szó esett más témákról is:

Rovatok