Index Vakbarát Hírportál

Saját gyermekeivel és barátaival tárgyal a kormány az oktatás válságáról

2016. február 8., hétfő 20:20

Nem sok biztató jel van arra, hogy a kedden reggel kezdődő köznevelési kerekasztal alapvető fordulatot hoz a hazai oktatásban. A kormány nagyrészt saját maga által létrehozott vagy vele barátságos szervezeteket hívott meg, amelyek egy részének alig van bármi köze az oktatáshoz, miközben a legnagyobb pedagógus szakszervezet nem lesz ott. Úgy tűnik a központosított oktatási rendszer biztos megmarad, a kormány legfeljebb kisebb engedményekre lesz hajlandó.

Egy bátor miskolci gimnázium, két nyílt levél, 500 csatlakozó iskola és közel 30 ezer magánszemély aláírása elégnek bizonyult ahhoz, hogy a kormány hirtelen fontosnak tartsa az egyeztetést az oktatás helyzetéről és a félresiklott oktatási reformról.

A tizenegy helyszínen készülő országos tiltakozás előtt a kedélyek lecsendesítésére Balog Zoltán bejelentette: a felsőoktatási kerekasztal mintájára a köznevelés kérdéseit is egy kerekasztalon tekintik át. Nagy különbség, hogy a felsőoktatási kerekasztalt egy éppen készülő reform közben hívták életre 2013-ban, a közoktatás esetében viszont egy 5 éve dübörgő, felülről levezényelt és globális átalakításokat hozó reform kijavításáról kéne most kissé megkésve tárgyalni.

A keddi tárgyalástól sok eredmény nem várható. Az ülés hivatalosan reggel 8-kor kezdődik, háromnegyed 11-kor pedig már sajtótájékoztatót akarnak tartani. Vajon két és háromnegyed órában mennyit sikerül megoldani az elmúlt 5 év félrecsúszott átalakításaiból?

Nem túl biztató a résztvevők névsora sem. A tiltakozást elindító, a súlyos működési problémákra rávilágító miskolci gimnázium képviselői nem lesznek ott. Ott lesznek viszont olyan szervezetek, amelyekről még a szakmában sem nagyon hallottak eddig, vagy csak áttételesen van közük az oktatáshoz, viszont vagy a kormány hozta létre őket vagy kormányhoz közelálló szervezetekről van szó.

Nézzük a meghívottakat:

Így tehát - ha a Nemzeti Pedagógus kart nem számoljuk ide - kedden egyetlen olyan szervezet lesz jelen, amelyik egyáltalán ismeri az iskolák hétköznapjait. Mi lesz, ha szavazni kell valamilyen kérdésről? Akkor vajon milyen eredmény születik egy ilyen összetételű kerekasztalon? 

Miben nem fog engedni a kormány?

Mint korábban megírtuk, a legfőbb kérdés most az, hogy a kormány a kerekasztal összehívásával, és néhány kisebb korrekcióval letudja-e a feladatát, és sikerül-e lecsendesíteni a tiltakozási hullámot.

A központosított, államosított iskolarendszer lényegén biztosan nem fognak változtatni. A Klik teljes felszámolása az Orbán Viktor által sugallt és Hoffmann Rózsa által végrehajtott oktatási reform csődjének teljes beismerése lenne, ezért erre nem fog sor kerülni. Ezt Orbán Viktor, Lázár János és Balog Zoltán is világossá tette. Az ő felfogásuk szerint ugyanis ismét politikai alapon támadják a kormányt, ezért a 2010 előtti, működésképtelen rendszer restaurációja nem lehetséges. 

Miben engedhet a kormány?   

Több korábbi nyilatkozatban is utaltak már engedményekre, és ezekre most ráerősített a köz- és a felsőoktatás irányítását egy kézbe vevő Palkovics László államtitkár is.

Rovatok