Index Vakbarát Hírportál

A Honvédban a legtöbb, Barcikán a legkevesebb a császármetszés

2016. február 12., péntek 11:47

Az utóbbi évtizedekben a császármetszés volt a leggyakrabban végzett műtéti beavatkozás a fejlett országokban, és gyakorisága folyamatosan nő. Magyarországon is megfigyelhető a növekvő tendencia, az összes szülés közt a császármetszések országos aránya 1990-ben 10 százalék körüli volt, a 2000-es évek elejére megduplázódott, 2006-ban már közel 30 százalék, az OEP adatai szerint 2015-ben pedig már 39 százalék volt. Nemzetközi kutatások szerint a valóban indokolt császárok az összes szülés 15-19 százalékát teszik ki. Megmutatjuk az összes magyar kórház császáros arányait az elmúlt három év adatainak átlaga alapján, és összeszedjük a lehetséges okait annak, hogy mitől ilyen magasak az arányszámok.

Ez mennyire okés? Mennyire általános?

Az Európai Unió legtöbb tagállamában folyamatosan emelkedik a császármetszések arányszáma – állapította meg tavaly tavasszal a londoni City University átfogó kutatása. A jelenség okaival nem foglalkoztak, de 26 országban felmérték a császármetszések arányát. Megállapították, hogy míg Cipruson a gyerekek 52 százaléka, Nagy-Britanniában pedig nagyjából negyede születik császármetszéssel, addig például Svédországban mindössze 17 százalék ez az arány.

A tanulmányban azt is írják, hogy a császármetszések számának növekedésével potenciálisan nőtt az anyák és újszülöttek egészségügyi kockázata, mint például a halvaszületés a jövendőbeli terhességeknél. „A császármetszés sürgősségi eljárás, amit akkor kell végrehajtani, ha nem lehetséges a természetes szülés. Ez 

nem életstílusbeli döntés, és bár biztonságos műtétről van szó, nagyobb a kockázata, mint a természetes szülésnek"

– fogalmazott az MTI szerint Gail Johnson, a brit szülésznők kollégiumának oktatási és kutatási tanácsadója, elsősorban a programozott császármetszésekre utalva.

Hogy miért tér el ettől az aránytól jelentősen sok kórházban a császármetszések aránya, az általunk megkérdezett szakemberek szerint sok mindentől függ. Ezeket említették:

Az OECD-országokról közölt legfrissebb császáros statisztika 2013-as. Ugyanabban az évben nálunk 36 százalékos volt a császármetszések aránya, amivel az élbolyba kerültünk volna, ennél csak Olaszországban és Törökországban született több baba így. „Bizonyos körülmények között a császármetszés elkerülhetetlen, azonban a császármetszés előnyei a hüvelyi szüléssel szemben – normál, komplikációmentes szülések esetén – vitatottak” – fogalmaz az OECD oldala.

Nagyon nehéz a műtőasztaltól távol egy műtétről dönteni, írja prof. dr. Papp Zoltán  szülész-nőgyógyász szakorvos a császármetszésekről szóló tájékoztatójában. Ugyanakkor a különféle nemzetközi kutatások (például a WHO ajánlása vagy ez a Harvard egyetemi) a tényleg szükséges császármetszések arányát 15-19 százalékra teszik, ami jóval kisebb, mint itthon a kórházak nagy részében.

A fenti lista elején és végén szereplő kórházakat, az OEP-et és az egészségügyért felelős Emberi Erőforrások Minisztériumát is megkerestük, hogy indokolják meg, miért olyan eltérő nálunk az országos átlagostól a császármetszések aránya. Egyelőre még nem válaszolt minden intézmény, de amint megteszik, egy következő cikkben összefoglaljuk válaszaikat.

(Címlapkép illusztráció: szarvas / Index)

Rovatok