Index Vakbarát Hírportál

Iskolákat vettek körbe a tiltakozó tanárok

2016. március 30., szerda 07:51 | aznap frissítve

Reggel nyolc órától kilencig több tucat iskolában leállt az oktatás, a tanárok polgári engedetlenséggel tiltakoztak az oktatási rendszer ellen. Pukli István bejelentette, hogy tárgyalóasztalhoz hívják a kormányt, és ha nem hajlandó leülni velük, újabb akciók lesznek. Van, ahol fát ültettek, szemetet szedtek, máshol élőláncot alkottak az iskola körül.

Egy órán keresztül felfüggesztették a tanítást az ország számos iskolájában a tanárok reggel 8 és 9 óra között, hogy így tiltakozzanak a jelenlegi oktatási rendszer ellen.  A tiltakozó akció konkrét formája változó volt: több helyen kimentek az iskola elé szemetet szedni, máshol fát ültettek vagy egyszerűen csak élőláncot alkotva körbeölelték az épületet. 

Pukli: Nem hagyjuk, hogy a rendszer szétszedje az iskoláinkat!

Pukliék most már tárgyalnának a kormánnyal

A zuglói Teleki Blanka Gimnázium előtt, amelynek vezetője az egyik kezdeményező, Pukli István, több százan gyűltek össze, de diákok alig vannak – jelentette tudósítónk. Pukli azt mondta, hogy ők kérték meg a diákokat, hogy ne jöjjenek az iskola elé, mert „minden híreszteléssel ellentétben” nem akarják belerángatni őket az akcióba. A most elmaradó első órákat is átszervezték. A Telekinél tüntető pár tucat diák teljesen önszántából érkezett.

Pukli szerint országosan 250 iskola csatlakozott az akcióhoz, de szerinte sokan tartanak a következményektől, ezért maradnak ki. Pukli 8 óra után felolvasta a 12 pontos követelésüket, majd arra kérte a résztvevőket, hogy alkossanak élőláncot, és vegyék körbe az iskolát. Ez máshol is megtörténik.

Pukli azt is bejelentette, hogy a Civil Közoktatási Platform tárgyalóasztalhoz hívja a kormányt.

Két hetet kapnak a tárgyalások megkezdésére, különben további akciókra lehet számítani!

Pukliék tehát kétoldalú tárgyalást akarnak, a köznevelési kerekasztal azért nem felel meg nekik, mert abban számos más szervezet is részt vesz.

A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke közben kijelentette az M1-en, hogy tartós eredményt csak tárgyalásokkal lehet elérni; ezért azt kéri, hogy azok, akik valóban szakmai megoldást keresnek, csatlakozzanak a köznevelési kerekasztalhoz.

Több száz iskolában tüntettek

Néhány iskolából ilyen helyzetjelentéseket kaptunk:

Több tucat fotót is kaptunk az akcióban részt vevő iskoláktól, ezeket a saját képeinkkel együtt a következő galériában nézhetik meg. Köszönjük a fotókat!

De sok iskola semmilyen szinten nem csatlakozott a tiltakozáshoz. Orosházáról például azt írta egy olvasónk, hogy az ott található egyik nagy iskola, a Tisza Kálmán Szakképző Iskola (1000 tanuló, 80 tanár) egyáltalán nem mozdult meg, „amiben az érdektelenség és az egzisztenciaféltés egymást erősítve játszhatott közre”.

9 órakor véget ért

Az akció egyórás volt, 9 óráig tartott. Az oktatás ezután mindenhol a szokott módon folytatódik. A Teleki Blanka előtt így ért véget a polgári engedetlenség:

Így ért véget a sztrájk

A csatlakozó iskolákat itt gyűjtötték egy folyamatosan frissülő térképen. A tanárokon kívül szülők, diákok, szimpatizánsok is az iskolák elé vonultak, a Facebookon háromezernél többen ígérték, hogy ott lesznek az eseményen.

Az MSZP kitűzte a kockás kokárdát Parlamentre 

Az MSZP is akcióval fejezte ki szolidaritását a tiltakozók mellett. Kunhalmi Ágnes és Korózs Lajos szocialista képviselők reggel kitűzték a kockás kokárdát a Parlament épületére. 

Korózs Lajos képviselőtársammal most tettük ki a parlamentre a hatalmas kockárdánkat szolidaritásunkat kifejezve a demonstráló pedagógusokkal és szülőkkel.

Közzétette: Kunhalmi Ágnes – 2016. március 29.

Budapesten a Lánchídnál az Alagút tetejére kora reggel kitűzött egy sztrájk feliratot a Magyar Szolidaritási Mozgalom.

Sztrájk felirat az alagútnál

A vasutasok egy része is beszállt a pedagógusok harcába, hat városban, több iskola előtt tüntettek kockás ingben az egyórás sztrájkot folytató tanárok mellett – írta közleményben a Vasutasok Szakszervezete (VSZ). Napközben a lehetőségeik szerint kockás ingben, de legalább egy kitűzővel jezik a vasutasok: támogatják a pedagógusok harcát - írta a VSZ.

Nem sztrájkról, hanem polgári engedetlenségről van szó (a tanártüntetés jogi hátteréről itt írtunk részletesen). Vagyis a tanárok törvényt sértenek elvi okokból, és ennek a következménye figyelmeztetés, jutalomból való kizárás vagy szélsőséges esetben elbocsátás is lehet.

Nem kell félni a retorzióktól

Eddig és ezután sem fogja semmilyen retorzió érni a pedagógusokat, amiért részt vesznek a engedetlenségi akcióban, mondta szerda reggel a TV2 reggeli műsorában Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár. Palkovics László oktatási államtitkár is korábban azt mondta, hogy nem kell félnie senkinek, a következmény maximum annyi lesz, hogy be kell pótolni az elmaradt órát. De erről a tankerületi vezetők döntenek.  

Az egyórás munkabeszüntetést március 15-én jelentette be Pukli István, a zuglói Teleki Blanka gimnázium vezetője.  A tantestületeket arra kérték, hogy március 30-án reggel nyolc és kilenc óra között menjenek ki az iskolák elé, így követelve változást az iskolákban. 

Rovatok