Van egy műhely Miskolcon, ahol őrületesen menő bútorokat és lakáskiegészítőket gyártanak fából és fűzfavesszőből. Rusztikus ülőkéket, strapabíró és letisztult formavilágú padokat, éjjeliszekrényeket, modern asztalokat, gereblyéket és szőnyegeket. Amellett, hogy a tárgyak bármelyik népszerű dizájnboltban megállnák a helyüket, sokat emel az értékükön, hogy alkotóik mindegyike autizmussal él. Április másodika az autizmus világnapja, ezen a napon a Miskolci Autista Alapítványt és a MAACRAFT nevű projektjüket mutatjuk be, ami amellett, hogy menő dizájnbrand, terápiás tevékenység, még bevételi forrás is az alapítványnak.
Gabit leginkább az asztrológia és a bolygók mozgásai foglalkoztatják. Szobájában egy legomakett segítségével modellezi az idő múlásával együtt járó évszakos fény- és növényzetbeli változásokat. Zsolti kizárólag olyan evőeszközökkel szeret enni, amiknek nem kerek a vége. Nóri imád rajzolni, képeinek szereplői a körülötte élők, az ismerősök, barátok, de ételek és személyes tárgyak ábrázolásai is foglalkoztatják. Mindannyian autizmussal élnek, és a Miskolci Autista Alapítvány (MAA) otthonának lakói.
Az autizmussal élők állapota rendkívül sokrétű: a spektrum egyik végén a napi szintű ellátásra szoruló, gyakran nem beszélő, a másikon pedig a jól funkcionáló – a társadalomba valamilyen szinten beilleszkedni képes – aspergeres emberek találhatók.
A Miskolci Autista Alapítvány 1992 óta működik, miskolci és Miskolc környéki autista gyerekek szülei hozták létre azért, hogy gyerekeiknek védett környezetet, elhelyezést, teljes körű ellátást, képzési és foglalkoztatási lehetőséget biztosítsanak. Az alapítvány lakóotthonában 50 autizmussal vagy fogyatékossággal élő fiatal felnőtt él, és a napköziotthonban pedig 15 olyan fiatalról gondoskodnak, akik a környéken élnek, családjukkal. A terápiás foglalkozások mellett az itt lakóknak és ide járóknak szabadidős és közösségi elfoglaltságokat, kulturális- és sportprogramokat, szórakozási lehetőséget is biztosít a 25 fős szakmai stáb.
A lakóotthonban mindenkinek egyedi igényei alapján alakítják ki a lakóterét. Van, aki egyedül, mások ketten vagy hárman élnek egy szobában. Mindenhol piktogramok, képi segítő eszközök mutatják be a napi teendők közötti eligazodást a lakóknak, akik közül sokan párkapcsolatban élnek.
Az otthon egy hosszú túrákra alkalmas erdőség mellé épült, és a lakóknak saját tornatermük is van, ami állandó helyszíne a napi mozgásfejlesztésnek, kutyás terápiának és zenés készségfejlesztésnek. Az itt élő autista emberek képességeik és kedvük függvényében részt vesznek a ház körüli munkákban, így
mondja Szalkai Dániel, a MAACRAFT programvezetője.
Több egészen különleges program zajlik éppen az alapítványnál, ezek közül csak egy a MAACRAFT szociális műhely és kertészet. Itt az autizmussal élő és értelmi sérült fiatalok dizájnerekkel és konduktorokkal dolgoznak együtt csapatmunkában, egymás képességeit kiegészítve készítenek minőségi bútorokat, szőtteseket és fonott termékeket.
A magas minőségű áruk értékesítésével a sérült fiatal munkavállaló jövedelemre is szert tehet, a munka során pedig fejleszti képességeit. A program célja a rehabilitáció mellett az, hogy a sérült fiatal munkavállalók szerethető termékeket állítsanak elő, amikkel megmutathatják, hogy ők is értékes részei a társadalomnak. „A MAACRAFT több mint egy dizájn márka. A program az autista emberek megítélésének javításáért működik; célja, hogy egy perspektivikus lehetőséget nyújtson ezen hátrányos helyzetű emberek számára. Egy értékteremtő folyamat sokban hozzájárulhat egy társadalmi problémakör megítélésének javításában és elfogadhatóvá tehet periférikus csoportokat” – írják a program sajtóanyagában.
Az alapítványnak kertészete is van, aminek egyik fele fűszerkert, ez a szenzoros és aromaterápiák mellett állandó fűszer és gyógynövénytermést biztosít. Ezen kívül fóliasátrak és veteményeskertek is vannak, ahol a lakók dolgoznak, a termények egy részét pedig az étkeztetésre fordítják. A maradékot értékesítik, így támogatják saját közösségüket. A MAACRAFT kertészetének gondozása és a termények feldolgozása is csapatmunkában történik a fűszer- és gyógynövényekből pedig delikátesz termékek készülnek, mondja Szalkai Dániel.
Bartha Máté egy különleges vizuális sorozatban örökítette meg a fiatalok életét, dolgos hétköznapjait. A fotó és videó sorozattal a tavasz folyamán az érdeklődők több budapesti helyszínen találkozhatnak. Erről több információt megtalálhatnak a Maacraft Facebook-oldalán.