Közel egy tonna kat nevű kábítószert foglalt le a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda az elmúlt egy hét alatt a Liszt Ferenc repülőtéren - írta meg a Zsaru Magyazin. A Police.hu szerdán később arról számolt be, hogy ezen kívül még fél tonna, zsályának álcázott katot foglaltak le, amit Tanzániából küldtek egy XIII. kerületi címre, egy érdi férfit vettek őrizetbe.
A nyomozók az egyik szállítmány átvételekor tetten értek két gyanúsítottat a reptéren. A nemzetközi drogkereskedő banda Budapesten keresztül csempészte a katot Nyugat-Európába. A szállítólevélen zöld tea megnevezéssel érkezett a Liszt Ferenc repülőtérre egy 18 dobozból álló küldemény. A nejloncsomagok zöld növényi törmeléket tartalmaztak, a droggyorsteszt szerint kábítószert.
Az NNI április 18-án indított eljárást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Repülőtéri Igazgatóságának jelzése alapján. A152 kilogrammos szállítmányt egy kenyai vállalkozás adta fel, címzettje egy Magyarországon bejegyzett kft..
A magyarországi címzettnek a kenyai cégtől március 11-én 344 kilogrammos légi szállítmány érkezett Budapestre, zöld tea árumegnevezéssel. A cég képviselője vette át a vámraktárban.
Az ügy szálai Nyugat-Európába vezetnek. Ausztriában korábban három szomáliai állampolgárságú férfit fogtak el, akik a bécsi rendőrség szerint kattal kereskedtek Bécsben. Nagy tételben csomagolták és porciózták a kábítószert, feltehetően Svédországba és Dániába küldték volna tovább. A csomagolóhelyükön, egy bérelt raktárban lefoglalt közel 400 kilogramm kat Magyarországról került Bécsbe. Az osztrák nyomozók szerint a szervezett bűnbanda által értékesített kat – teának álcázva – Etiópiából és Kenyából érkezett légi úton Magyarországra – az áprilisi szállítmányéval megegyező kft.-nek címezve –, majd magyar rendszámú furgonokkal szállították Bécsbe.
A magyarországi cég ügyvezetőjét, Atekha J. S. (39) nigériai állampolgárt április 19-én délben a vámraktárnál fogták el az NNI nyomozói, miután a vámot kifizetve el akarta szállíttatni a katot. Kora délután elfogták Siyaad L. M. (40) brit állampolgárt is, a szomáliai származású, Londonban élő nő adta a pénzt a vám kifizetésére, a kábítószerrel ő rendelkezett volna.
Siyaad L. M. korábban vett már át zöld teának álcázott katszállítmányt Londonban, feltehetően a Liszt Ferenc repülőtéren lefoglalt kábítószert is a brit fővárosba szállíttatta volna. Atekha J. S. elfogása után is érkeztek ilyen küldemények a Liszt Ferenc repülőtérre, az elmúlt egy hétben lefoglalt kat súlya megközelíti az egy tonnát. Az NNI másik két nyomozást is indított drogkereskedők felderítésére.
Az NNI szerdán őrizetbe vette a 33 éves, érdi F. Jánost. A Nemzeti Adó-és Vámhivatal Repülőtéri Igazgatóság értesítette a Nemzeti Nyomozó Irodát, hogy április 20-25. között két alkalommal összesen több mint fél tonna kat érkezett Tanzániából egy XIII. kerületi cég címére.
A nyomozók 2016. április 25-én a nemzetközi repülőtér vámhivatalában akkor érték tetten a 33 éves gyanúsítottat, amikor az egyik csomag vám és áfa tartalmát akarta kifizetni.
A gyanú szerint a férfi az átvett növényi törmelékeket „zsályaként” küldte volna tovább Frankfurton keresztül Angliába. A rendőrök a XIII. kerületi cég telephelyén körülbelül 2 kiló kat kábítószert, a gyanúsított lakásában nagy mennyiségű készpénzt foglaltak le.
A kat (Catha edulis) őshazája a trópusi Kelet-Afrika és az Arab-félsziget. Etiópia, Kenya, Szomália és Jemen egyes részein a katlevelek rágása több évszázados hagyomány. A szer használója egy-két órán belül izgalmat, eufóriát érez, teljesen szétcsapja magát, teljesen vagy részlegesen megváltozik a realitásérzéke. A pupillák beszűkülnek, előfordul a szem bevérzése is. A fogyasztó vérnyomása és szívverése megugrik, hiperaktivitás, eufória és megnövekedett libidó tapasztalható. Ezt egy csendesebb, befelé forduló szakasz követi, miután a szer hatása fokozatosan lecseng, amit nyugtalanság, ingerlékenység és melankólia, valamint kimerültség, depresszió is kísérhet.
A katleveleket a bagóhoz hasonlóan rágják, egyszerre 100–300 grammot gyömöszölnek a szájukba, több órán át rágják, a nyálukkal pépesítik, hogy a hatóanyag kioldódjon. Hatóanyaga a katinon és a katin, biokémiai és a viselkedésre kifejtett hatásuk az amfetaminéhoz hasonlít, de feleannyira erős. Túlzott fogyasztása függőséget okozhat, testi és lelki egészségügyi kockázatokkal is járhat.
A rendőrség szerint az Európai Unióban a kat használata az Északkelet-Afrikát körülvevő országokból érkezett bevándorlókra korlátozódik, mivel borzasztóan keserű, és hosszú idő múlva fejti ki a hatását. Használata Dániában, Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, Svédországban, az Egyesült Királyságban és Norvégiában az ott élő szomáliai és jemeni közösségekben a legjellemzőbb.