A Nemzeti Emlékezet Bizottsága nyilvánosságra hozta a Nagy Imre és társai perének előkészítésében részt vevő állambiztonsági beosztottak és vezetők névsorát. A NEB honlapján olvasható összeállítás alapja egy százötven nevet tartalmazó lila iskolai füzet. Ebben azoknak a neve szerepel, akik 1957. április 13-ától beléphettek a politikai rendőrség vizsgálati osztályának Gyorskocsi utca 31. szám alatti székhelyén a harmadik emeleti zárt folyosóra, ahol a Nagy Imre-ügy szereplői raboskodtak, írja az MTI.
Akiknek a 3. emeletre bejárásuk volt, azok a rendszer szilárd támaszainak számítottak. A belépéseket rögzítő füzet irodai és technika személyzettől beosztott tiszteken és parancsnokokon át ügyészekig tartalmaz neveket, köztük a politikai rendőrség legmegbízhatóbb elvtársaiét, akik az úgynevezett K-, vagyis különrészlegben dolgoztak.
Az 1956-os forradalom utáni megtorlások során a legjelentősebbnek számító ügyek - köztük a Nagy Imre-per - előkészítésére és lebonyolítására a vizsgálati osztályon belül külön részleget hoztak létre. Ezekbe a politikai rendőrség legmegbízhatóbbnak, legalkalmasabbnak tartott munkatársait vezényelték át, döntő többségükben volt államvédelmi beosztottakat.
Az úgynevezett K-részleget Rajnai Sándor irányította. Az I. számú vizsgálati csoport foglalkozott a Nagy Imre-üggyel, ezt Ferencsik József, az önálló ÁVH kémelhárító főosztályának hajdani első embere irányította. A politikai összekötő Biszku Béla belügyminiszter, az MSZMP Ideiglenes Intéző Bizottságának (majd Politikai Bizottságának) tagja volt.
A szovjet "tanácsadó elvtársak" részvétele a különrészlegen lefolytatott vizsgálatokban egyértelműnek tűnik. Ezt bizonyítja a füzet első oldalán szereplő bejegyzés a nekik kiutalt belépőkről, valamint a tolmácsok, fordítók jelenléte is, akik közül néhánynak az életrajza a válogatásban is szerepel.
A NEB oldalán közölt összefoglaló hangsúlyozza: a kis lila füzetbe nemcsak a K-részleg tagjainak a nevét jegyezték fel, hanem az ezredestől kezdve a szakaszvezetőn át minden állambiztonsági tisztét, operatív beosztottét, irodai segédtisztét (gépírónő), a vizsgálati osztály főorvosáét, egy bűnügyi fényképészét és négy "külsős" ügyészét, sőt Non György volt legfőbb ügyészét is, azokét, akik a vizsgálati osztály fogdájának duplán elzárt területére beléphettek.
A füzet ugyanakkor nem tartalmazza az összes olyan ember nevét, akik minden bizonnyal jelen volt a kihallgatásokon, hiszen például a vizsgálati osztály vezetőjének, Szalma Józsefnek a neve is hiányzik a listáról. Az azonban vitán felül áll, hogy a füzetben szereplők fontos szerepet játszottak a később több halálos és súlyos ítélettel záruló per előkészítésében - írta a NEB.
A NEB oldalán, a Tudástár menüpontban közölt életrajzok, rövid karrierutak forrásai az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában őrzött személyi akták, amelyek minden belügyi dolgozó adatait, karrierútjának állomásait, rendfokozatát, beosztási helyének változását, parancsnokai által rendszeres időközönként készített minősítését, önéletrajzát, fotóját tartalmazzák.