2016. július 9., szombat 14:26
A brexit, illetve Lázár János és Kovács Zoltán kormányszóvivő EU-kilépésen dilemmázó nyilatkozta után különösen érdekes, hogy a magyar szavazók mit gondolnak a kérdésről.
A Publicus július 1. és 6. között, 1000 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvélemény-kutatásban vizsgálta azt, a magyarok hogy voksolnának most egy EU-népszavazáson.
A fontosabb megállapítások:
- Tíz megkérdezettből heten azt gondolják, hogy az EU-tagságunk első évtizede előnyős volt számunkra. Ez 13 százalékpontos növekedés az egy évvel ezelőtti kutatásban mértekhez képest.
- A megkérdezettek 60 százaléka szerint a tagság nyújtotta lehetőségeket inkább ki tudtuk használni. Ezt egy évvel ezelőtt 7 százalékpontnyival kevesebben gondolták még így.
- A választók egyértelmű többsége, kétharmada (64 százaléka) egy most esetlegesen tartandó népszavazáson újra belépne az EU-ba. A biztos szavazók körében ez háromnegyedes támogatottságot jelent. Ez az arány 7 százalékponttal növekedett az egy évvel ezelőttihez képest.
- Most vasárnap az összes vizsgált társadalmi csoport belépne az EU-ba, leginkább az MSZP-szavazók (74 százalék), a fiatalok és a diplomások (74 és 75 százalék).
- Míg egy évvel ezelőtt a Jobbik-szavazók többsége nem lépett volna be az EU-ba (35 százalék 52 ellenében), addig most már az ő körükben is többségben vannak az EU-párti szavazók: 58 százalék, 33 ellenében.
- A megkérdezettek majdnem fele (46 százalék) úgy gondolja, hogy a britek rosszabbul járnak a brexittel, míg kevesebb, mint harmaduk (30 százalék) az, aki szerint jobban járnak.