Index Vakbarát Hírportál

Kétszer annyian utálják Orbánt, mint ahányan imádják

2016. augusztus 19., péntek 07:01

Új módszerrel méri és mutatja be a politikusok népszerűségét a Republikon Intézet. A kutatócég azt is méri és közli ezentúl, hogy egy politikusnak mekkora az elutasítottsága, mekkora az ellentábora. A mostani kutatásukból kiderült, hogy a baloldali politikusok közül Szél Bernadett és Kunhalmi Ágnes a legnépszerűbb, és nekik alacsony az elutasítottságuk. Orbánt sokan nagyon kedvelik, de még többen utálják.

A politikusok népszerűségét mérni nehéz, és különböző kérdezéstechnikákkal, illetve módszertani húzásokkal alapvetően át lehet rajzolni egy rangsort. Ez derült ki a Republikon Intézet most közzétett kutatásából, amelyben 18 magyar politikus népszerűségét vizsgálták, és nem is kell mondani, más-más kérdésekre egészen különböző listák születtek. 

Óvatosan kell tehát kezelni a politikusi népszerűségi listákat, amelyekről Dávid Ibolya óta tudjuk, hogy a párt népszerűségéhez ráadásul nincs is automatikusan közük. (Dávid évekig a népszerűségi listák élmezőnyében volt, az MDF népszerűségére azonban ebből vajmi kevés ragadt. Ennek az az oka, hogy Dávid jobbról és balról is kapott közepes értékeléseket, ami felhúzta a pontszámát.)

Gyurcsány csak ismertségben közelíti Orbánt

Már önmagában az is egy torzító tényező, hogy miért épp 18 politikust vizsgálnak egy kutatásban, és miért épp azokat a politikai szereplőket. A Republikon felmérésében például a jobbikosok közül csak Vona Gábor szerepel, míg a baloldalról a nem épp élvonalban lévő szocialista Horváth Csaba is bekerült a felmérésbe.

A Republikon kutatása abból a szempontból viszont hasznos, hogy a különböző válaszokból, rangsorokból remekül kirajzolódik az összkép, hogy egy politikust a szavazók mennyire ismernek, kedvelnek, utálnak, és mindezzel együtt kompetensnek tartják-e.

Néhány érdekesebb megállapítás a kutatásból:

Szél, Áder, Kunhalmi a lista elején

A Republikon az előbb bemutatott módszertani problémák miatt a jövőben egy új indexszel mutatja majd be a politikusi népszerűséget. A dolog az adott politikussal szimpatizálók, illetve nem szimpatizálók különbségén alapul. Vagyis az intézet megméri, hogy a politikust mennyien kedvelik, illetve azt is, mennyien nem kedvelik, utálják. Majd az előbbi csoport százalékos értékeit pozitív, míg az utóbbiakét negatív előjellel látja el. A kettőt pedig kivonja egymásból.

Így kapunk egy olyan listát, amelynek értékei mínusz 100-tól plusz 100-ig terjedhetnek, és ezen jobban láthatjuk, hogy egy politikusnak a drukkerei vagy az ellendrukkerei vannak többen. A Republikon most először publikált indexe alapján négy olyan politikus van, akinek több a szimpatizánsa, mint az ellendrukkere. Sorrendben: Szél Bernadett, Áder János, Kunhalmi Ágnes és Karácsony Gergely.

Mivel Orbánnak a kedveltségénél nagyobb az elutasítottsága, ezért ő a középmezőnyben található, de így is megelőzi Molnár Gyulát és Vona Gábort. A lista végén Lázár, Rogán és Gyurcsány kullog, ami abból adódik, hogy őket kevesen kedvelik, és sokan kifejezetten nem kedvelik.

A teljes kutatást itt lehet végigböngészni.

Rovatok