Mivel fél hatkor a negyven százalékot sem érte el a részvételi arány, aligha lesz érvényes az Orbán Viktor által kezdeményezett kvótanépszavazás. Az ellenzék várhatóan a bojkott sikeréről és Orbán bukásáról fog beszélni a következő napokban, míg a Fidesz a nemek nagy arányát akarja hatalmas győzelemként beállítani. Mi következik a megjósolható érvénytelenségből?
Bár a pontos részvételi arányt csak egy-két óra múlva, a szavazatok számlálása után tudjuk meg, a fél hatos adatok alapján szinte biztos: nem lesz érvényes a kvótáról szóló népszavazás.
Fél hatig a magyar választók 39,88 százaléka szavazott, az eddigi szavazások statisztikái alapján erre az utolsó másfél órában maximum 5-7 százalékpont jöhet. Vagyis összességében 45 százalék körül lehet az országos részvétel.
Az érvényességhez 50 százalék plusz egy szavazat kell, a részvételi arányban pedig az érvénytelen szavazatok is benne vannak. Mivel sokan már napközben is jelezték, hogy érvénytelenül szavaznak, ebből a 45 százalék körüli adatból még le kell vonni néhány százalékpontot, így az érvényes szavazatok aránya 40 százalék körül lehet majd.
Az eredményt jogi szempontból sokkal könnyebb elemezni. Mivel nem érvényes a szavazás, ezért a parlamentnek semmilyen jogi kötelezettsége nincs, nem kell semmilyen törvényt alkotnia. Más kérdés, hogy a Fidesz és a kormány vezetői már jelezték: a nemek többsége esetén is kötelezőnek érzik a törvényalkotást.
Vagyis valamilyen törvény, esetleg alkotmánymódosítás így is következhet. De ez már csupán a Fideszen múlik, hogy mikor és pontosan mit nyújt be. Orbán Viktor és Lázár János is alkotmánymódosításról beszélt korábban, ehhez viszont kétharmad kell, vagyis egy ellenzéki képviselő bevonása is szükséges. A migránsokat és a kvótát elutasító Jobbikban nyilván egyszerű lesz partnert találni.
Politikai szempontból érdekesebb, hogyan értelmezhetjük ezt az eredményt. Az ellenzék – a baloldalt és a Jobbikot is ideértve – nyilván azt fogja harsogni egész este, hogy „elbukott” az a népszavazás, amelyet Orbán Viktor maga kezdeményezett. Hiszen nem lett érvényes, és a választópolgárok felét sem érdekelte.
A bojkottáló baloldal azt a panelt is várhatóan bedobja, hogy az ország többsége velük van, hiszen a távolmaradást választotta több mint 50 százalék. A Jobbik pedig folytatja azt a kommunikációs hadjáratot, amely szerint Orbánnak le kell mondania, hiszen a szavazás érvénytelenségével adott egy adut a brüsszeli vezetők kezébe (eszerint Brüsszelben mondhatják, hogy a magyarok többsége nem vett részt a kvóták elutasításáról szóló játszmában, nincs érvényes népszavazás a kvótáról).
A fideszesek ezzel szemben viszont azt szajkózhatják, hogy a részvétel mellékes, hiszen az urnához járuló választók véleményét kell figyelembe venni. Egy parlamenti vagy önkormányzati választáson is csak azoknak a döntését vesszük figyelembe, akik szavaztak.
Gulyás Gergely Fidesz-alelnök már el is kezdte ezt a kommunikációt. „Politikai értelemben akkor is érvényes lesz a népszavazás, ha a részvételi arány nem haladja meg az 50 százalékot” – mondta vasárnap délután. Orbán is azt mondta vasárnap délelőtt, miután leszavazott, hogy „mindig jobb az érvényes, mint az érvénytelen, de a közjogi következmények beállnak mindenképpen”.
Ha a politikusi nyilatkozatokon túl tekintünk, a következő dolgokat állapíthatjuk meg: