Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető szerdán tájékoztatta a kormányt az alaptörvény-módosítás helyzetéről - mondta Lázár János a csütörtöki kormányinfón. Kósa azt mondta, hogy három parlamenti frakció számára elfogadható a szöveg, tehát a Jobbik sem emelt kifogást, viszont ragaszkodik a letelepedési kötvények megszüntetéséhez.
Lázár azt mondta, hogy nem enged a kormány a zsarolásnak, ez nem párt-, hanem nemzeti ügy: "piszlicsáré, pitiáner ügyekkel összekötni kisstílűség" - üzente Lázár a Jobbiknak, majd bejelentette, hogy kivezetik a letelepedési kötvényt.
A letelepedési kötvényekre nem lesz szükség.
Lázár szerint a kötvény felülvizsgálata már fél évvel ezelőtt megkezdődött, ennek tehát szerinte nincs köze ahhoz, hogy a Jobbik ezt szabta feltételként az alkotmánymódosítás elfogadásához. Valóban beszélt Orbán Viktor már a felülvizsgálatról a Jobbik bejelentése előtt is, ám a helyzet mégis csak úgy fest, hogy a Jobbik miatt gyorsította fel a döntést a kormány.
Lázár a döntést azzal indokolta, hogy a hitelminősítők felminősítése után "visszatérhetnek a hagyományos eszközökhöz" az ország adósságának finanszírozásában. "Az adósságfinanszírozás javult, nőtt a magyar állampapírok iránti kereslet, így nincs szükség erre az eszközre" - mondta Lázár.
Később Kovács Zoltán kormányszóvivő és a miniszter pontosította, hogy erről egyelőre nincs kormánydöntés, mivel Varga Mihály nem terjesztette a kormány elé a javaslatot. Lázár azt is mondta, hogy nem hiszi, hogy november 8. vagy azelőtt a parlament elé kerülhet az erről szóló javaslat (ekkor szavaznak az alkotmánymódosításról). De nem is köti össze a kormány a kötvényeket az alkotmánymódosítással.
A 67. kormányinfó elején Lázár János arról számolt be, hogy mi történt múlt héten Brüsszelben. "Juncker úr ragaszkodott ahhoz, hogy napirenden maradjon a kötelező kvóta ügye" - mondta Lázár, aki szerint remélhetőleg a szlovák elnökség egy mindenki számára elfogadható megoldást dolgoz ki.. Ugyanakkor a visegrádi országok "sikeresen" blokkolták az elfogadását. A miniszter megismételte a magyar kormány álláspontját, miszerint az európai határokat meg kell védeni, és a határon kívül kell segíteni a menekülteknek.
Lázár kitért arra, hogy Matteo Renzi olasz miniszterelnök azzal fenyegette meg Magyarországot, hogy amennyiben nem vesszük ki a részünket a menekültpolitikából, megvonják az EU-s forrásokat. Lázár szerint ehhez meg kellene nyitni az EU-s alapszerződés vitáját, felülvizsgálatát a menekült- és a kohéziós politikát illetően, és "ettől a magyar kormány nem zárkózik el".
A miniszter kapott egy kérdést arról, hogy a Figyelő újságíróját kihallgatta a rendőrség egy olyan levéllel kapcsolatban, amit Matolcsy György küldött Lázárnak az MKB helyzetével kapcsolatban.
Lázár jelezte, hogy ismeri az újságírót, de nem szokása kiszivárogtatni levelet. Helytelennek tartja, hogy a forrásai miatt kérdeznek ki újságírót a rendőrök. ráadásul azt sem érti, hogy a rendőrök miért az újságírót hallgatják ki, "nem tudom, hogy az újságírónak mi ebben a vélelmezett szerepe", és miért nem kérdezik meg őt.
Engem akarnak helyzetbe hozni a nyomozóhatóság képviselői, utánam kutakodnak?
- tette fel a kérdést váratlanul. Majd az újságírói kérdésre, hogy ilyen vélelme van, hogy utána kutakodnak a rendőrök azt mondta, hogy nincsenek, jól aszik ettől. "Álmaim sincsenek, nemhogy rémálmaim.
A gazdasági kabinet tárgyalta a honvédség létszámnövelési terveit, várhatóan 2000 fővel nőhet a hadsereg létszáma.
Lázár azt is bejelentette, hogy létrehozzák a Honvédelmi Sportszövetséget. (Azt nem tudni, hogy fog működni, de a a Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSZ) sport és szabadidős tevékenységeket szervező országos félkatonai szervezet volt 1948 és 1990 között.)
Lázár reagált arra, hogy Áder János államfő visszaküldte a parlamentben a villamosenergiáról szóló törvény módosítását, ami lényegében ellehetetleníti a szélerőműveket Magyarországon. A miniszter szerint viszont szélerőművek nélkül is teljesíteni tudjuk a párizsi klímaegyezményben vállaltakat, így nem ért egyet a kormány Áder Jánossal.
Az államfő múlt pénteken küldte vissza megfontolásra a parlamentnek a villamos energiáról szóló törvény módosítását, amely szigorított a szélerőművek létesítésének szabályain. Áder János szerint a módosítások ellehetetlenítik az ilyen erőművek építését.
Lázár erre azt mondta, hogy a kormány nem elutasító a szélerőművek ügyében, csak bizonyos ökológiai és gazdasági okokból "óvatos". Jelezte, áttekintik, hogy Németországban hogyan szabályozzák újra a szélerőműveket.
Lázár azt is bejelentette, hogy szigorúbb lesz a közbeszerzési törvény, de egyszerűbb lesz a közbeszerzési eljárás és a döntési folyamat. Aki megszegi a közbeszerzési szabályokat, azokat 90 napra ki fogják zárni a folyamatból. A miniszter szerint olyan lesz a szabályozás lesz, amely a verseny fokozására készteti majd a szereplőket. Az alvállalkozók szempontjait képviselik majd az új törvényben. Az új uniós irányelvek szerint a közbeszerzések esetében nemcsak az ár számít majd, hanem egyéb szempontok is.
Az idei a pályáztatás, míg 2017 a kifizetések éve lesz - jelentette be a miniszter az EU-s pályázatokkal kapcsolatban. 1600 milliárdot akarunk kifizetni 2016 végéig. Az összes forrást 2018-ra lehívhatjuk - mondta Lázár.
A kormány tárgyalt az adótörvények módosításáról, és a KATA szabályai is változni fognak. A KATA a kisadózó vállalkozások tételes adója. Lázár nem fejtette ki, pontosan milyen ponton változik a szabályozás.
Lázár János beszélt a bürokráciacsökkentésről, vagyis az állami szféra leépítéséről. A miniszter azt mondta, hogy sokkalja, hogy több mint egymillióan dolgoznak az államigazgatásban, mert ez azt jelenti, hogy a munkavállalók 20 százaléka az állami szférában dolgozik.
Lázár sejtelmesen azt is megpendítette, hogy voltak ötletei arra, hogyan lehetne csökkenteni az állami szféra létszámát, de ezek nem kaptak többséget a kormányban. ami biztos, az egészségügyben és az oktatásban nem akarnak elbocsátani senkit, "de az államapparátusban van erre lehetőség".